FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wegiel kamienny
Autor Wiadomość
suplement 
Nerwus

Imię: Łukasz
Wysłany: 2012-12-26, 20:07   Wegiel kamienny

Tak się zastanawiam nad u życiem węgla kamiennego jako skał dekoracyjnych, jest łatwy w obróbce więc można mu nadawać ciekawe kształty.

Tutaj mam pytanie, czy ktokolwiek z Was już testował jego szkodliwość na żywe organizmy ?

Sam węgiel jako tako nie stanowi zagrożenia i nie zmienia parametrów wody (chyba, że ją zmiękczą, ale mogę się mylić), natomiast:

Piryt "złoto głupców" te małe złotawe żyłki FeS2 (nadsiarczek żelaza) - jak wiemy siarka jest szkodliwa, więc trzeba szukać czystych brył. Po kontakcie z powietrzem i wilgocią utlenia się tworząc tlenki, wodorotlenki oraz siarczany żelaza.

Można też często podmieniać wodę i podobno będzie ok przy niewielkich ilościach pirytu.

Tam gdzie występuje piryt pojawia się też miedź oraz arsen, a to już trucizny konkretne.

Z tego co się wyszukałem to piryt można traktować kwasem azotowym, ale nie mam dostępu do takich rzeczy i nie wiem co za ustrojstwo powstanie jako następne (nie chciało się uczyć chemii) :P

Tak więc czy ktoś metodą prób i błędów stosował to "czarne złoto" w akwarium ?

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!
Wysłany: 2012-12-26, 20:09   

Węgiel po wypłukaniu jest całkowicie bezpieczny. Aby wspomniane rzeczy się uwolniły do wody ta musiałaby być ona kwasem. Nawet węgiel "z żyłkami" jest niegroźny.

Największy problem z węglem....to jego lekkość.

suplement 
Nerwus

Wysłany: 2012-12-26, 20:33   

Skoro Jarek mówi, że bezpieczny to się nie będę zastanawiał i robię aranżację z użyciem węgla.

Zastanawia mnie jedno:

zulix napisał/a:
Największy problem z węglem....to jego lekkość.

Chyba myślisz o węglu drzewnym, a ja kamiennym (taki żarcik, nawet nie wiem jak będzie zachowywał się w wodzie, ale wydaje mi się, że jest dość ciężki).

zulix 

Wysłany: 2012-12-26, 20:43   

Węgiel kamienny nie jest tak ciężki jak żwirek :P
Miałem podłoże TZDK (spiek porowaty) i przy każdym lekkim ruchu wszystko pływało. Myślę, że z węglem będzie podobnie. Nie mówię o węglu drzewnym bo ten w ogóle pływa po wodzie :P

Oczywiście napisz swoje spostrzeżenia - może przesadzam :)

Węgiel dobrze jest nieco wymoczyć. Może on zawierać fenol i inne związki o mniej przyjemnym działaniu. To jednak zależy od stopnia zmineralizowania. Jak wiadomo jest węgiel co się źle pali (ten jest bardziej "kamienny") i lepiej palący się czyli bliższy "węglowi".

cherry_ukasz 
Aquascaping

Wysłany: 2012-12-26, 20:48   

Węgiel kamienny to ok 1,15-1,35 g/cm3 - więc nieco cięższy od wody :)

Jestem ciekaw akwarium z węglem - tego jeszcze nie było :mrgreen:

Akwarium: 70x45x40 - ReefTank

zulix 

Wysłany: 2012-12-26, 20:52   

cherry_ukasz napisał/a:
tego jeszcze nie było :mrgreen:

Ja kiedyś miałem elementy wystroju z węgla - takie pseudoskałki. No, ale co to za skałki, które się przewracają pod wpływem prądu wody :P

suplement 
Nerwus

Wysłany: 2012-12-26, 20:53   

Raczej nie popływa sobie, będą to kawałki co najmniej wielkości pięści więc powinno być ok.

Zaraz kilka sztuk trafi do miski by sobie nabrał wody w płuca, a czy wszystko będzie w porządku to okaże się za jakiś czas. Dam znać co zaobserwowałem, czy rybą nie wyrosną nogi, a krewetki nie zaczną latać do światła 8-)

zulix 

Wysłany: 2012-12-26, 20:59   

suplement napisał/a:
krewetki nie zaczną latać do światła 8-)

to po terpentynie... Nie wiem jak z młodszym pokoleniem, ale za moich czasów mówiło się, że jak się ktoś zachowuje jak ADHD-owiec (wtedy nie było takiej choroby) to chyba dostał terpentyny do ....

suplement 
Nerwus

Wysłany: 2013-01-02, 11:40   

Tygodniowy test zakończony, a wyglądał tak:

10 l. wody + 2 kg węgla + filtr (tylko z gąbką) + 20 ślimaków świderków + 5 Gupików Endlera + Otosek (podobno bardzo wrażliwe rybki wiec do testu jak znalazł)

Wynik:

Trochę osadu na dnie (nie wypłukałem go dokładnie) oraz 100% przeżywalność wszystkich stworzeń.

Aranżacja nowego zbiornika ruszy pełną parą z dodatkiem węgla w tle.

P.S.
Węgiel faktycznie jest lekki i małe kawałki w dużym prądzie wody mogą latać.
Ostatnio zmieniony przez suplement 2013-01-02, 11:40, w całości zmieniany 1 raz  

Ramzes 

Imię: Michał
Wysłany: 2013-04-19, 12:42   

Witam jestem nowy na forum :) szukałem w internecie informacji wlasnie o wpływie węgla kamiennego na flore w akwarium...

Jako ze jestem górnikiem to dostęp do odpowiednich brył nie stanowi problemu :P w Swoim akwarium mam dosc dużą bryłę węgla na ktorej jest "złoto głupców" :) . Wpływu na ryby nie zauwazyłem jednak od momentu załozenia tego akwarium i wlozenia tego wegla nie pojawiaja mi sie glony. Co lepsze ciezko utrzymać zywe rośliny... Dlatego moje pytanie czy to moze być wina wlasnie tego węgla czy szukać gdzie indziej przyczyny...

podłoże w akarium to biały piasek a filtr mam kaskadowy( standard gąbka na dole węgiel aktywny i wapienne kawałki)

Akwarium: 120l

zulix 

Wysłany: 2013-04-19, 13:08   

Ramzes napisał/a:
moje pytanie czy to moze być wina wlasnie tego węgla czy szukać gdzie indziej przyczyny...

Według mnie są to inne powody. Jak wspomniałem pewne związki typu fenol mogą nieco zabezpieczać przed mikroorganizmami a może nawet powodować nieco kłopotów z roślinami, ale to ostatnie wydaje mi się rozsądne jedynie na początku. Przy odpowiednich podmianach wody szkodliwe substancje szybko się wymyją z warstw powierzchniowych węgla.
Ponieważ piszesz:
Ramzes napisał/a:
podłoże w akarium to biały piasek a filtr mam kaskadowy( standard gąbka na dole węgiel aktywny i wapienne kawałki

wnioskuję, że masz mało wprawy w akwariach roślinnych i przez to sugeruję, że należy:
Ramzes napisał/a:
szukać gdzie indziej przyczyny...

Witek Miszczak 

Imię: Witek?
Wysłany: 2013-05-06, 09:16   

Tak mi wpadło a'propos węgla - aranżacja z antracytem to może być szlagier na Śląsku ;)

akwarystyczny24 

Imię: Zespół sklepu
Wysłany: 2013-09-01, 18:48   

Ja z doświadczenia wiem że węgiel kamienny jako dekoracja w akwarium nie do końca się sprawdzi,ale to też zależy od wielu czynników jak chociażby pozostałe elementy dekoracji,podłoże czy same rybki jaki chcemy hodować. Na sama faunę jak i ph wody także ma to istotny wpływ.

Gagaris 

Imię: Dawid
Wysłany: 2013-10-13, 13:42   

I ma ktoś już jakieś zdjęcia z użyciem węgla kamiennego w akwarium?:)

Odpowiedz do tematu