Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwszy morszczak... wreszcie...

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Pierwszy morszczak... wreszcie...

Post autor: jonybrawo »

Witam,

W tym wątku chciałbym prosić o wsparcie i podpowiedzi przy uruchomieniu tego baniaka, gdyż morszczyzna jest mi bardzo mało znana.

Przez lata nazbierałem sporo sprzętu wymienię go poniżej może się przyda, napewno coś jeszcze trzeba dokupić, ale zobaczymy.

Z założenia ma to być baniak dla ryb z małą ilością miękkich, czyli takie łąki falujące i zoa może grzyby i sarco. Skały raczej pojedyncze porozrzucane.

A wiec zostało mi:

Akwaria:

90x40x45 szyba 8mm, pokrywa z plexi oświetlenie 2 x 24W bez świetlówek, grzała Eheim 75w
120x40x50 typowa 240L z belką Hagena 2 x 24W z typowymi roślinnymi świetlówkami, grzałka 200W

Filtry:
TetraTex 1200, Eheim 2075, Eheim 2228, Eheim 2026

Napowietrzacz:
Eheim duży na 2 wyjścia

I tak właśnie się zastanawiam czy te akwaria się nadają, bo to chyba za wysokie i małe dno.
Myślałem tez by postawić ze 3 filtry np. z gruzem żywym w jednym, w kolejnym gąbka a w innym cos innego, żeby panelu nie robić. Co do sumpa to raczej nie, choć wiem ze to super rozwiązanie.
A może kupić inny baniak mniejszy cos koło 100x50x40 albo 80x50x40 sam nie wiem nie ukrywam, że wolałbym trzymać np. Chrysiptera hemicyanea lub parasemki małe ryby głównie.
Podobają mi się tez baniaki otwarte, czyli np. wykorzystać belkę dokupić nową i będzie aż 4 świetlówki, ale czy to potrzebne dla ryb.

Z góry dziękuje za pomoc, sorry za rozrzucone myśli, ale to burza mózgów.
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

O kolego dużo czytania Cię czeka :)
Po pierwsze musisz mieć odpieniacz, który jest podstawą filtracji w akwarium morskim
Kubełek sprzedaj i za uzyskane pieniądze kup odpieniacz,światła zdecydowanie za mało bez względu, które akwarium wybierzesz. Na Twoim miejscu bym w tą 240 wkleił panel i tam umieścił wszelkie możliwe graty. a światło dał 4x39W i dla miękkich wystarczy. Skały raczej nie da się ominąć i przyjmuje się przynajmniej 10% objętości akwarium.
Przyda się jeszcze filtr RO+Di, ale niektórzy jadą na wodzie kranowej i też dają radę.
Najlepiej było by to co masz sprzedać i postawić nowe szkło z sumpem, który bardzo przydaje się w obsłudze i pomaga pochować wszelkie niezbędne akcesoria.
Tyle tak na szybko. Poczytaj trochę i wtedy zadaj konkretne pytania.
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ja to bym ogólnie sprzedał oba szkła, wszystkie filtry, zostawił tylko grzałeczke 200W o ile jest to Jager ;)

Jeśli masz zamiar trzymać ryby głównie to postawiłbym baniak ok 450 litrów - bierz pod uwagę, że rybska morskie są większe, bardziej terytorialne i bardziej ruchliwe :)

Co do skały to jeśli chcesz postawić na małą jej ilość to musisz to nadrobić innym materiałami filtracyjnymi/DSB/Siporax/Adsorbery a tego raczej w panelu nie pomieścisz. Nie wspominając już o odpieniaczu, który przy dużej ilości ryb musi być duuuży :)

To, że baniak postawisz np 450 litrów nie znaczy, że musisz dawać 1W/litr oświetlenia bo jak planujesz tylko miękasy to one się zadowolą 0,5-0,6W/litr :)

Czytaj, pytaj - w takiej kolejności :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

cherry_ukasz pisze:Czytaj, pytaj - w takiej kolejności :)
A ja od siebie mogę dodać jeszcze: wstąp na kawę / herbatę / piwo / wódkę / wino . ;)
W końcu daleko nie masz. :)
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Dzieki Panowie, już sie oczytałem, dlatego pytam bo mam dość duży mętlik w głowie. Ale tak własnie myślałem jak piszecie że trzeba to wszystko sprzedać.
A teraz z innej beczki, co myslicie na temat takiej poprostu kostki jak mają w eRybce,

Kod: Zaznacz cały

http://erybka.pl/product-pol-4129-Zestaw-eRybka-Blau-Cubic-Compact-Reef-130.html
, czyli zmienić całkowiecie koncepcję na małe niebieskie cacko na 4 rybki.

[ Dodano: 2012-12-26, 19:42 ]
MST pisze:A ja od siebie mogę dodać jeszcze: wstąp na kawę / herbatę / piwo / wódkę / wino .
W końcu daleko nie masz
Dzięki, za zaproszenie i sąsiedzką pomoc.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Szczerze to za te pieniążki to proś o pomoc lokalnych morszczaków i postawi się coś o wiele ciekawszego i przyjaźniejszego w obsłudze i milszego dla oka :)

I wierz mi - jeśli tylko nie ogranicza Cię miejsce na akwarium - stawiaj jak największe nawet jeśli przez to miałbyś je stawiać 2x czasu dłużej :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

cherry_ukasz pisze:Szczerze to za te pieniążki
Łukasz co do $ to nazbierałem ok. 2 tyś jesli to posprzedaje to jeszcze może z 1 tyś dodatkowo uzbieram czyli 3 tyś, by było mam obawę że duży baniak pochłonie mnie poźniej kosztowo w utrzymaniu, porpaw mnie jeśli sie myle.
cherry_ukasz pisze:jeśli tylko nie ogranicza Cię miejsce na akwarium
Co do miejsca myśle ze wygospodaruje max na akwa 100x50x? w pokoju inny plan to kostka w salonie z 3 stron do ogladania.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Kostkę sobie daruj bo jest problem z Cyrkulacją w takim baniaku.

To ja proponuje postawić 100x60x50 - 300 litrów, oswietlane 4x39W T5. Możesz ustawić krótszym bokiem do ściany i masz widoczne z 3 stron.

Co do kosztów...3000 to pewnie bez zwierząt i z małą ilością skały...powinno być na styk :)

Koszty utrzymania:
Oświetlenie - 170W - 12h/dobe
Pompy cyrkulacyjne - ~25W - 24h/dobe\
Pompa obiegowa ~40W - 24h/dobe
Grzałka - w zależności od temperatury - ciężko policzyć
Pompa odpieniacza - ok 20W - 24h/dobe
Reszta sprzętu - wiatraki i inne duperele - 20W - 24h/ dobe :)

Chyba wsio - zsumuj i przelicz :)

Wsumie mniejszy litraż to niewiele uciekniesz na kosztach - najwyżej na oświetleniu i grzałce w zimie, ale uwierz mi - postawisz mniejszy i będziesz żałować bo wielu gatunków ryb nie wpuścisz :(
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

2 tys to sporo na start, jak kupisz sprzet uzywany lub DIY powinno spokojnie wystarczyc liczac ze co miesiac bedziesz w stanie cos kaski dolozyc.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2012, 19:58 przez k0k0z, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

cherry_ukasz pisze:To ja proponuje postawić 100x60x50 - 300 litrów, oswietlane 4x39W T5. Możesz ustawić krótszym bokiem do ściany i masz widoczne z 3 stron
Łukasz ale musze pod nim sumpa stawiać czy jak myślałeś to rozwiązać???
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

jonybrawo pisze: Łukasz ale musze pod nim sumpa stawiać czy jak myślałeś to rozwiązać???
Oczywiście, że sump :) to nie tylko wygoda, ale i estetyka - żadnych sprzętów wiszących, żadnych odpieniaczy, grzałek, worków z adsorberami na widoku - tylko rybki i korale :) Cud, miód i orzeszki :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Hm. U mnie w 300 litrach (97x70x45 cm wys) mam tak: pompę cyrkulacyjną 3000 l/h, obiegową 800 l/h i filtr kubełkowy JBL - ile tam jest - z 900 l/h - łącznie jakieś 10W+8W+15W - cała cyrkulacja bierze niecałe 40W; Światło to 3x39W T5 i naświetlacz LED 10W, więc oświetlenie to jakieś 130W (planuję kupić naświetlacz LED 20-30W zamiast jednej T5). Odpieniacza nie mam, grzałki też nie (pokrywa trzyma ciepło), sumpa też nie, więc prądowo jakoś nie szaleję :). Na suchej skale i siporaksie sobie spokojnie wystartujesz, plus odrobina żywej, żeby przelazły kiełże, wężowidła, itp.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2012, 20:33 przez Zenonzlasu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zenonzlasu pisze:Hm. U mnie w 300 litrach (97x70x45 cm wys) mam tak: pompę cyrkulacyjną 3000 l/h, obiegową 800 l/h i filtr kubełkowy JBL - ile tam jest - z 900 l/h - łącznie jakieś 10W+8W+15W - cała cyrkulacja bierze niecałe 40W; Światło to 3x39W T5 i naświetlacz LED 10W, więc oświetlenie to jakieś 130W (planuję kupić naświetlacz LED 20-30W zamiast jednej T5). Odpieniacza nie mam, grzałki też nie (pokrywa trzyma ciepło), sumpa też nie, więc prądowo jakoś nie szaleję :). Na suchej skale i siporaksie sobie spokojnie wystartujesz, plus odrobina żywej, żeby przelazły kiełże, wężowidła, itp.
No i tu masz jonybrawo porównanie Low- Tech z moją wizją Low-High-Tech ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Łukasz, nie chce cie irytowac ale jak np by dał ze 2 kubły ze skała i w baniak skała, miękkie i pare ryb przy takiej obiętości to może i by to zadziałało, oświetlenie 2 belki z 4x24 i mamy swiatło 0,6 w moim baniaku tej 90x40x45
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Belka 24W będzie za krótka - ma tylko 60 cm długości

Co do skały i kubłów - uciążliwe jest płukanie tej skały w kuble co 2 tygodnie - u mnie się nie bardzo chciał sprawdzić patent z kubłem - ale próbuj :) Ja tylko wyrażam swoje zdanie ;) Może za dużo nie przerobiłem w akwarystyce morskiej, ale kilka setup'ów przerobiłem :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”