Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Alternantera Reineka

Alternanthera reineckii

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Alternantera Reineka

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 20-60 cm (zaniedbane dłuższe)
Temperatura: 18-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże
odczyn pH: 5-8
Twardość wody: dowolna stosowana w akwarium
Nawożenie: nie wymagane choć wskazane
CO2: nie wymagane choć wskazane, toleruje Easy Carbo
Podłoże: dowolne, wskazane żyzne
Szybkość wzrostu: średnia
Trudność uprawy: mała i średnia

Pełny opis:
Piękna roślina o czerwonych - nawet buraczkowych liściach. W wersji "dzikiej" jest zielona z czerwonymi przebarwionymi liśćmi ale taka rzadko jest dostępna w handlu. Znanych jest kilka ładniejszych odmian roślin które różnią się między sobą nieco pokrojem liści i ubarwieniem. Przykładowo odmiana różowa - Alternanthera reineckii „Rosa” (czasem też jako A. rosaefolia, lub A. 'Pink') ma stronę wierzchną czerwoną a spodnia nawet bardziej atrakcyjna - liliowo-różową. Jest też największą spośród odmian. Równie popularna jest odmiana bzowa A. lila (też: A. „lilacina", albo A. reineckii 'Purple') której górna strona liści jest ciemnobrązowa, zaś dolna liliowa, fioletowa lub wiśniowa)

Niektóre odmiany są nieco trudniejsze w utrzymaniu. Alternatera Reineka jest jedną z nielicznych prawdziwie czerwonych roślin, które mogą utrzymać początkujący ogrodnicy bez wielkiej wiedzy i osprzętu. Roślina całkiem nieźle się rozkrzewia, szczególnie rosnąc samotnie.

Ze względu na posturę roślina wygląda oczywiście najlepiej w grupie na II - III planie na tle zielonych roślin. Nie może być sadzona zbyt gęsto bo ma tendencję do ogołacania dolnych części pędów. W dobrych warunkach rośnie dobrze i szybko. Rozmnaża się przez podział łodyg i wyrastające z łodyg bocznych sadzonek. Kwitnie.
Ta alternatera jest dość łatwa w utrzymaniu w akwarium w przeciwieństwie do niektórych innych gatunków spośród niektórych są nawet "ekstremalnie trudne". Stąd czasem nasze niepowodzenie spowodowane jest niewłaściwym doborem odmian. Mimo, że czasem powodzenie w ich hodowli wydaje się losowe to wielu początkujących je utrzymuje bez problemów. Zaczynając zabawę w rośliniaki miałem podstawowe światło typu 0,4-0,5 W/l, goły żwir, nie nawoziłem ani CO2 ani niczym innym. Rośliny rosły. Po zainwestowaniu "we wszystko" rośliny zginęły i jakiś czas nie udawało mi się ich utrzymać mimo dużego wysiłku. Po dłuższym użytkowaniu akwarium rośliny się przyjęły. Widać lubią nieco zamulone podłoże. Co do nawożenia makro to nie zauważyłem drastycznych różnic w stanie rośliny przy braku nawożenia (ale przy sporej obsadzie ryb), przy nawożeniu standardowym jak i przy EI. Podobnie wybarwienie nie zależało znacząco od tego, czy podawałem 0,1 mg/l Fe, czy 0,4 mg/l. Wydaje mi się, że przy wyższych stężeniach mikro rośliny chorowały, ale nie wiem czy to wina tylko żelaza, czy innych składników. Stąd nie potwierdzam powszechnej tezy, że ta roślina wymaga dużych ilości żelaza. U mnie najładniejsza była przy 0,1 mg/l i poniżej, niezależnie od poziomu nawożenia makro.

Problemy
Roślina wymaga dużo światła i nawożenia. Ogałaca dolne partie łodyg przy braku światła. Wtedy też ogranicza wyrastanie bocznych pędów. Trudno się przyjmuje w nieustabilizowanych akwariach. W ogóle rośliny ciężko znoszą drastyczne zmiany wartości parametrów wody. Zakupione czasem na "giełdzie" rośliny zdychają mimo wydawałoby się idealnych warunków.

Galeria
Wydaje się, że moja roślinka to odmiana bzowa.
Akwarium roślinne HT (HQI: 0,6 W/l, KH ok. 7, GH ok. 20, pH ok. 7, Ada Amazonia I, CO2, Easy Carbo, nawozy).
Obrazek
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

By utrzymac rosliny z gatunku Altenanthera w doskonalej kondycji wymyga dosc miekkiej wody,mikro,CO2 jesli spelni sie te warunki to nie opanujecie jej tempa wzrostu. :D

opis tyczy oczywiscie mojej starej aranzacji :


http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7652

JAro pamietam o zobowiazaniu i slowa dotrzymam a jest co opisywac w obecnej aranzacji ktora jest od 3tygodni 80% gatunkow to gatunki bardzo rzadkie :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

macek.g pisze:JAro pamietam o zobowiazaniu i slowa dotrzymam a jest co opisywac w obecnej aranzacji ktora jest od 3tygodni 80% gatunkow to gatunki bardzo rzadkie :)
Myślałem, że na Świętach będziesz się nudzić :) - ale cieszę się, że się nie nudziłeś i nie musiałeś zabijać czasu na siłę :) - kiedyś dojdziesz do takiego etapu zanudzenia że dla zabicia czasu coś skrobniesz ;) (Pozdrawiam)
macek.g pisze:By utrzymac rosliny z gatunku Altenanthera w doskonalej kondycji wymyga dosc miekkiej wody,mikro,CO2
Kiedyś też tak myślałem. Myślę, że dotyczy to jednak rzadszych gatunków bo przy tym opisywanym obecnie osobiście miałem więcej niepowodzeń przy miękkiej wodzie niż wtedy, gdy była twarda. Nawet wstrzymywałem się ze zrobieniem opisu roślinki bo miałem z nią sprzeczne doświadczenia. No a jak pisać "rośliny lubią miękką wodę a ja mam 20 niemców :mrgreen: )
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Panowie podpinając się pod temat chciałem się spytać jakiego nawożenia stosujecie przy tej roślinie, bo nie ukrywam że mam z nią ostatnio trochę problemów.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ja to właściwie nie stosowałem niczego specjalnego. Cały czas lełem roztwory soli w dawkach, które mi wychodziły z kalkulatora.

Ale tak z moich spostrzeżeń przy hodowli tej rośliny, to muszę powiedzieć, że kluczowe w jej hodowli jest podłoże. Jest to roślina o bardzo mocno rozwiniętym systemie korzeniowym, która bardzo dużo składników odżywczych czerpie właśnie z podłoża. Bardzo fajnie mi rosła na ASII+ i Amazonia I. Na żwirku z kulkami gliniano-torfowymi jakoś tak nie chciała rosnąć. Oświetlenia nie potrzebuje super mocnego. Te 0,5W/l w zupełności jej wystarcza.
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

No właśnie i tu może tkwić problem jeżeli chodzi o podłoże. Co prawda mam ziemię na to bazalt ale widocznie woli coś lepszego. Może pokombinować z jakimiś tabletkami ? Światło jest 0,57 W/L a więc powinno być ok.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Światło jest ok. Więcej tej roślinie nie trzeba. Przy takim świetle jest szansa wybarwić tę roślinę nawet na intensywną ciemną czerwień w górnych liściach rośliny.
Podłoże typu ziemia nie jest złym podłożem. Fakt, że stosowanie markowych substratów może przyczynić się do lepszej kondycji roślin, ale nie jest to regułą. Dużo zależy od samego "ogrodnika" ;)

Być może Twoja ziemia już się nieco wyjałowiła. Ja nie miałem nigdy akwarium na ziemi, więc ciężko mi się wypowiedzieć na temat terminu przydatności ziemi jako substratu. Co prawda można dawać jakieś kapsułki nawozowe pod korzenie, ale nie będzie to to samo, kiedy na całym dnie jest wysypany substrat o jednakowej (teoretycznie) zawartości składników odżywczych.

Dużo dobrego słyszałem o kapsułkach nawozowych osmocote (dostępnych w sklepach ogrodniczych), ale nie chciał bym w błąd wprowadzać. Może ktoś inny się wypowie na ten temat.

Ogólnie rodzaj Althernathera to rośliny bagienne, które w miarę dobrze znoszą całkowite zanurzenie. Występują na zasobnych podłożach bagiennych, stąd dobrze jest zastosować podłoże bardziej "gliniane".
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

Może ktoś chciał by się wypowiedzieć co do kapsułek nawozowych osmocote, które wymienił Mirek :)
andrzej123
Posty: 102
Rejestracja: 28 lis 2009, 17:45
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Pstrągowa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: andrzej123 »

Stosuje koreczki osmocote i są rewelacyjne, żadnych skutków ubocznych
"Jeśli obserwując wasze akwarium robicie się senni do tego stopnia,że zasypiacie to znak,że macie piękne akwarium, a jeśli nie to znaczy,że trzeba jeszcze sporo popracować!"

autor: Takashi Amano
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

O to super, bezpośrednio podajesz pod roślinę? Czy może robisz jakieś odstępy między jedna a drugą rośliną, będę wdzięczny za odpowieć i pewnie nie tylko ja :)
andrzej123
Posty: 102
Rejestracja: 28 lis 2009, 17:45
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Pstrągowa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: andrzej123 »

Ja pod alternanterę z jedego koszyczka wolno rosła włozyłęm 1/2 koreczka i widze że jej jest dobrze, generalnie korki dzielę na 3lub 4 części i wkładam w podłoże w odstępie co 10cm2 jeśli mam taką rośline o dużym systemie korzeniowym to daję bezpośrednio pod nią.
"Jeśli obserwując wasze akwarium robicie się senni do tego stopnia,że zasypiacie to znak,że macie piękne akwarium, a jeśli nie to znaczy,że trzeba jeszcze sporo popracować!"

autor: Takashi Amano
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

A więc muszę się wybrać do leroymerlin i zakupić spdecyfik :)
andrzej123
Posty: 102
Rejestracja: 28 lis 2009, 17:45
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Pstrągowa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: andrzej123 »

polecam, generalnie o tej porze roku ciężko ją kupić w Rzeszowie zagadałem i jest w Resgalu
"Jeśli obserwując wasze akwarium robicie się senni do tego stopnia,że zasypiacie to znak,że macie piękne akwarium, a jeśli nie to znaczy,że trzeba jeszcze sporo popracować!"

autor: Takashi Amano
emil
Posty: 42
Rejestracja: 01 paź 2012, 21:11
Imię: emil
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: emil »

andrzej123
Posty: 102
Rejestracja: 28 lis 2009, 17:45
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Pstrągowa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: andrzej123 »

korki podobne ale z napisem do roslin wodnych to wazne

[ Dodano: 2013-02-16, 20:11 ]
to jest to http://iglaco.com/product-pol-597-Osmoc ... 6x5-g.html
"Jeśli obserwując wasze akwarium robicie się senni do tego stopnia,że zasypiacie to znak,że macie piękne akwarium, a jeśli nie to znaczy,że trzeba jeszcze sporo popracować!"

autor: Takashi Amano
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”