Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Hydroponika

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Hydroponika

Post autor: comatose »

Zamieszczam opis krok po kroku jak założyć hydroponikę. Nie jest to mój przepis, znalazłem go już jakiś czas temu jak rozważałem skonstruowanie czegoś takiego u siebie.

http://zolwie.net/index.php?option=com_ ... &Itemid=88
Alcor
Posty: 78
Rejestracja: 04 lip 2011, 21:47
Imię: Alcor
Lokalizacja: NL
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: Alcor »

Taki koncept mi przyszedł do głowy : czy ktoś z koleżeństwa zamaist stosować klasyczne rośłiny doniczkowe używa roślin typowo bagiennych, np. takich które są oszukańczo sprzedawane jako typowo akwariowe lub takie które są okresowo zalewane (wytrzymują okresowe zalanie, nie pamiętam gatunków).
Wówczas problem korzeniowo-powietrzny odpada, ważne tylko aby był przepływ wody bez obszarów zastoiskowych.
W tym wypadku poziom wody może wypełniać 3/4 objętości, oraz skutecznośc zdecydowanie większa.

I jeszcze taki koncept , dawno temu widziałem badania nad "wydajnością" oczyszczajaca jednego grążela żółtego, była badana jedna roślina pozyskana ze zbiornika naturalnego (dokładnie oczyszczona z brudu), umieszczona w "wiaderku".
Tu problem taki że to spora roślina, praktycznie na jedno wiaderko, choć jak sądze zastapiłaby całą kuwetę szeregu roślin, no i całkowicie przystosowania do tego systemu.
Wizualnie nie może konkurowac z innymi w ozdobnictwie akwariowym , chyba że zakwitnie.
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

Ja właśnie wziąłem się za zrobienie hydroponiki i tu mam pytanie do wszystkich: Czy ma ktoś w swoim akwarium jakiś element mosiężny i jego wpływ na wodę? Pytam bo przyłącza do węży kupiłem mosiężne(tylko takie pasowały) i nie wiem czego mogę się po nich spodziewać. Jaki przepływ przez donicę przepuścić? Podejrzewam, że roślinki nie rosną w wartkim strumieniu;)

I mały opis koncepcji:
-donica plastikowa dł60cm, szer podst11,5cm szer góry 18cm
-otwór wlewowy na wys 11cm
-otwór zlewowy na wys 9cm
-średnice przyłączy i węży 12mm(1/2cala)
jak się można spodziewać wlezie tam strasznie dużo keramzytu wlot i wylot zabezpieczę gąbkami gruboziarnistymi(jak z kubełka).
Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Mam mosiężne złączki przy reaktorze co2 od dłuższego czasu i raczej wpływu nie mają na obsadę. Teoretycznie problemy mogłyby sprawiać złączki miedziana.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Z mosiądzem nic sie nie powinno dziać. Co do przepływu to raczej musi być mały, ze względu na pobieranie przez roślinki związków z wody no i dostosowany do przekroju odpływu.
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

no to fajnie, że mosiądz nie wpływa źle:), i muszę się wybrać jeszcze raz na zakupy, by kupić trójnik i zawór do regulacji przepływu przez doniczkę.
Poza tym nie polecam klejenia silikonem plastiku, od razu odpada przy najmniejszym zruszeniu. Ma ktoś jakieś fajne pomysły na uszczelnienie? Bo ja na razie w akcie desperacji jestem gotów zlutować te przyłącza do doniczki plastikiem z patyczków z lizaków... :)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

-Klej montażowy- tylko nie wiem jak z toksycznością tego produktu
-Żywica epoksydowa- to raczej nie zaszkodzi
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Klej montażowy "akrylowy" nie powinien wpływać po utwardzeniu na życie w akwarium. Taki jest chyba najpopularniejszy.
Klej montażowy "poliuretanowy" - powinno być O.K., ale składniki ciekłe są trujące dla ryb więc nie szarżujmy z szybkim wkładaniem do akwarium - niech się "wyleży",
Klej montażowy "winylowy" - tu bym uważał,
Inne kleje montażowe - nie znam składu.

Epoksydy - jak najbardziej.

W ogóle polecałbym tworzywa utwardzalne chemicznie. Zwykle mają 2 składniki, ale nie zawsze. Czasem (akrylowe, silikony, niektóre poliuretany) utwardzają się wskutek zetknięcia z powietrzem. Tworzywa "rozpuszczalne", czyli takie, które można zawsze zmyć jakimś rozpuszczalnikiem (a powłoka powstaje wskutek jego odparowania) mogą (choć nie muszą) wypacać rozpuszczalnik, czy zmiękczacz zawarty w kompozycji kleju.
Pewności nie ma, ale jakieś ryzyko zawsze jest. Stąd jak ktoś ma mniejszą wiedzę w "plastikach" polecam kleje utwardzalne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

nie chciałem kupować nowego kleju na takie drobiazgi(kolejne 20zł wydać na doniczkę...) więc poczytałem w internecie opinie na temat kropelki. Czy to prawda, że ten klej nie szkodzi rybom ani innym zwierzakom w akwarium?
Spotkałem się z opinią, że jest stosowany w akwariach morskich do klejenia koralowców...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Według mnie po utwardzeniu jest całkowicie bezpieczne dla ryb. Utwardza się chemicznie pod wpływem powietrza.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Według mnie klejenie kropelką jest trochę ryzykowne. Jak puści przegroda przed otworem odprowadzającym i media filtracyjne go zatkają to możesz mieć problem. W każdym bądz razie posklejaj to tak, żebyś po wyjściu z domu nie bał się tam wracać. ;)
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

Jak dam radę zrobię zdjęcia co wymodziłem na razie wygląda to tak:
mam trzy otwory w donicy 1 wlotowy, 2 wylotowe(jeden wyżej drugi troszkę niżej). Te otwory robiłem rozgrzewając palnikiem mosiężne przyłącza(z Castoramy) wszystko byłoby szczelne bez klejenia ale dwa zepsułem przez nieuwagę i brak doświadczenia. włożone są tak, że duża średnica, siedzi w donicy a mała, czyli faktyczny przyłącz, wystaje. Klej trzyma uszczelniając od zewnątrz(poza tym ciśnienie wody próbowałoby wycisnąć przyłącza, czyli uszczelniałoby).
Sprawa stanęła na tym, że brakło mi na razie kasy na kwiatki, keramzyt i zawór regulujący przepływ. Do tej pory na całe przedsięwzięcie wydałem 40-50zł taki miałem na to przewidziany budżet...
aha i na koniec moje zabezpieczenie przed zatkaniem będzie nie z plastiku tylko z gąbki(kawał gąbki ułożony na wlocie i wylocie) w przeciwieństwie do tej pokazanej na żółwie.net gdzie ktoś zrobił kratkę z plexy(nie chce mi się w tym dłubać ani nie mam narzędzi żadnych, nawet wiertarki)

PS także ciekwy artykułtutaj jest
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Wątek zamarł, ale go odświeżę.

Sprawa klejenia. Zółwista kleił zbiornik klejem z pistoletu, uważam że to bardzo dobry sposób a nikt go nie rozważał.

Sprawa druga i pomysł dla amatorów klejenia szkła lub pleksi. Widzę w wyobraźni taką hydroponikę dwa razy grubszą, gdzie drugie dno to tunel wypełniony wodą i połączony z akwarium, gdzie swobodnie by sobie mogły pływać rybki.
tadzio886
Posty: 55
Rejestracja: 07 mar 2010, 17:45
Imię: tadeusz
Lokalizacja: Klęczany
Akwarium: 250l 4x30w tetra700
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: tadzio886 »

ciekawe ale w moim przypadku pasowało by takie korytko jak pokazał comatose czy wiesz gzie można dostać coś podobnego za nieduże pieniądze długości 80-90cm
tadzio886
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

a zna ktoś rośliny do takiego filterka o minimalnych wymaganiach świetlnych? Akwarium stoi ze 4 metry od okna, a nie mam choty na dodatkowe doświetlanie roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”