Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[64] Inspiracja naturą

Moderator: Administracja

janawka
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2011, 13:04
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 26

[64] Inspiracja naturą

Post autor: janawka »

Witam wszystkich forumowiczów.
Przez długi czas marzyłem o założeniu magicznego akwarium, które usypia swym pięknem. Marzenia te nie tak dawno wydawały się dla mnie nierealne. Od pewnego czasu zacząłem studiować różne lektury, w których jest opisane jak założyć akwarium naturalne, a co najważniejsze - w czym znaleźć inspirację przy aranżacji wymarzonego zbiornika, zacząłem kompletować rzeczy, które pomogą mi w stworzeniu pięknego akwarium. Niektórzy mogą mówić, że akwarium naturalne to nie akwarium, że akwarium jest dla ryb, a nie dla roślin. Do niedawna też tak myślałem. Jednak, gdy zacząłem czytać artykuły na ten temat, gdy odwiedziłem pewną galerię akwariów w stylu naturalnym stwierdziłem, że te akwaria mają w sobie coś magicznego, niepowtarzalnego - oczywiście tak jak każde akwarium nie tylko naturalne. Nie tak dawno byłem w naszych pięknych górach i patrząc na ich piękno stwierdziłem, że fajnie by było mieć kawałek takiego krajobrazu w swoim akwarium i codziennie go podziwiać. I właśnie w tym momencie zacząłem poważnie myśleć o założeniu akwarium naturalnego.

Chciałbym powiedzieć również coś o sprzęcie, który będzie się znajdował w akwarium :
Akwarium - Full Opti White 60x30x36 (grubość szyby - 6mm)
Filtracja - Filtr Tetratec EX 600
Szklane rurki do filtra - Ball pipe + wlot [12/16mm, 20cm]
Ogrzewanie - JESZCZE SIĘ NIE ZDECYDOWAŁEM, NAJPRAWDOPODOBNIEJ PRZEPŁYWOWA
Oświetlenie - HQI 75W
Podłoże - ADA Amazonia New
Podsypki pod podłoże - ADA Tourmaline BC + Clear super + Bacter 100 + Penac W i P
Nawożenie - ADA Brighty K, ADA Green Brighty Step 1, ADA Green Brighty Special LIGHTS
CO2 - zestaw z butlą wysokociśnieniową

Myślę że odpowiednio dobrane wyposażenie akwarium jest połową sukcesu. Będę się starał dobrać odpowiednie produkty odpowiednich marek, które pomogą osiągnąć mi końcowy efekt.
Start akwarium zaplanowany jest na koniec Lutego.
Dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam Kamil.

[ Komentarz dodany przez: Mirro: 2013-01-05, 13:04 ]
Przeniosłem do bardziej odpowiadającego dzaiłu
Ostatnio zmieniony 04 sty 2013, 23:42 przez janawka, łącznie zmieniany 2 razy.
Akwarystyka roślinna.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ciężko się z Tobą nie zgodzić, że odpowiedni sprzęt to podstawa. Ale mam też dla Ciebie pocieszającą informację. "Nie wszystko złoto co się świeci", tzn. niekoniecznie ten najdroższy sprzęt musi być najlepszy. Chodzi mi tu głównie o komponenty firmy ADA. Nie chcę tutaj mówić, że są złe. Oj nie, nie. Są bardzo dobre. Jednak chcę też powiedzieć, z nie ą nie do zastąpienia. Arcy-drogie nawozy można zastąpić solami. Podłoże z ziemi i bazaltu może być równie skuteczne, a o wiele tasze. Oczywiście nie namawiam. Jednak przedstawiam tylko alternatywę, bo można zrobić coś taniej z pomysłem, a równie skutecznie. Wybór jednaj należy do Ciebie.

Myślę, że nie potrzebujesz też aż tak mocnego oświetlenia. Więcej może być z tego problemów niż pożytku. Utarł się taki pogląd, że im więcej światła, tym lepiej. Jest to może i słuszne, ale nie zawsze. Jeśli nie wiesz jak to ogarnąć, to będziesz miał tylko problemy. Myślę, że rozsądnie to jest te 0,6W/l światła świetlówkowego. Taka ilość światła pozwala na hodowlę praktycznie każdej rośliny, a i nie jest na tyle duża, żeby sprawiało problemy.

Ogólnie myślę, że masz fajny pomysł, a akwarium Twoje będzie zdobić naszą galerię, ale myślę, że możesz to zrobić taniej.
janawka
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2011, 13:04
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 26

Post autor: janawka »

Mirro,
Pomyślę nad tym oświetleniem. Co do nawozów to zachwyciły mnie akwaria w, których zastosowano właśnie całą gamę produktów ADA, dlatego postawiłem na produkty tej marki.
Co do podłoża nie miałem wątpliwości. ADA Amazonia według mnie jest numerem 1 na świecie, nie umniejszając oczywiście innym świetnym podłożom. Zastanawiam się jeszcze nad akwarium Opti White - czy 60x30x30 (grubość szyby 4mm) czy 60x30x36 (grubość szyby 6mm). Akwarium zamawiam za około 2 tygodnie więc do tej pory muszę się zdecydować.
Pozdrawiam Kamil.
Akwarystyka roślinna.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Co do ADA Amazonia to mam takie samo zdanie jak Ty, bez wątpienia "najlepsze" podłoże obecnie do roślin. Co do nawozów to tu bym jednak na Twoim miejscu się zastanowił nad nawozami Ferka, a nie ADA które są droższe jednak, a Ferka to również bardzo dobre nawozy.
Co do oświetlenia to bym Ci polecił jednak belkę oświetleniową ze świetlówkami o mocy tak żeby wychodziło ok. 0,8-1W/l barwę sobie dobierz wg uznania, ale najlepiej 1św. 10000K druga 6500K.

Możesz też dużo poczytać na tym forum:
http://forum.roslinyakwariowe.pl/

Chodź pewnie już tu zaglądałeś...

Pozdrawiam
janawka
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2011, 13:04
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 26

Post autor: janawka »

ziemian pisze:Możesz też dużo poczytać na tym forum:
http://forum.roslinyakwariowe.pl/
Oczywiście, zaglądałem na to forum. Również na tej stronie zamawiam wszystkie rzeczy do akwarium.
Pozdrawiam Kamil.
Akwarystyka roślinna.
janawka
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2011, 13:04
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 26

Post autor: janawka »

Witam.
Mam do was pytanie. Czy podsypki pod podłoże firmy ADA zapakowane w woreczki mogą leżeć około 2 miesiące i nic im się nie stanie?
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam Kamil.
Akwarystyka roślinna.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

No jasne... ;)
Ostatnio zmieniony 06 sty 2013, 20:59 przez ziemian, łącznie zmieniany 1 raz.
janawka
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2011, 13:04
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 26

Post autor: janawka »

ziemian, ? :D
Akwarystyka roślinna.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No że można i nic im się nie stanie. Tak swoją drogą, to myślę, że na składzie, to one dłużej leżą.
janawka
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2011, 13:04
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 26

Post autor: janawka »

Tak się zastanawiałem i miałem wątpliwości bo na niektórych nawozach tego typu pisze że po rozpakowaniu zużyć w okresie x dni.
Dzięki za odpowiedzi :D .
Pozdrawiam Kamil.
Akwarystyka roślinna.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ale chcesz trzymać otwarte worki? Nie rób tak. Jak zostanie Ci podłoże w worku, to zwiąż sznurkiem żeby było możliwie szczelne. Tego typu podłoża są lekko wilgotne i ważne jest żeby ta wilgoć nie odparowała. Choć wysuszone podłoże też można nawilżyć.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2013, 22:15 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
janawka
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2011, 13:04
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 26

Post autor: janawka »

Mirro, chodzi mi o same podsypki pod podłoże, będę je trzymał w zamkniętych woreczkach.
Akwarystyka roślinna.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Jak będą zamknięte, to wszystko ok :)
janawka
Posty: 150
Rejestracja: 11 lis 2011, 13:04
Imię: Kamil
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 26

Post autor: janawka »

Dzisiaj przyszło mi :
- ADA Brighty K,
- ADA Green Brighty Special Lights,
- ADA Green Brighty Step 1,
- Podsypki pod podłoże,
- Kolanko do CO2,
- Katalog ADA,
- Pdzyssawki do szklanych rórek.
Coraz bliżej startu :D .
Pozdrawiam Kamil.

[ Dodano: 2013-01-10, 20:51 ]
Mam małą prośbę :D , polecicie mi jakiś dyfuzor szklany do CO2. Bardzo poważnie myśle nad tym http://sklep.roslinyakwariowe.pl/techni ... -5225.html .
Polecicie coś ? :D
Akwarystyka roślinna.
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Chyba moze byc taki. Cichy uzywa podobnych, moze doradzi. ;)
carpe diem ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”