Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Moje pierwsze akwarium 112 litrów - obsada

Przepraszam za dodanie tego wątku w nieodpowiednim dziale...

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
kubeek
Posty: 7
Rejestracja: 05 lis 2012, 13:55
Imię: Damian
Lokalizacja: Długie
Płeć:
Wiek: 40

Moje pierwsze akwarium 112 litrów - obsada

Post autor: kubeek »

Witam! Przepraszam za dodanie tego wątku w nieodpowiednim dziale... teraz się poprawiam i umieszczam go tutaj... planuję w niedalekiej przyszłości założyć swoje pierwsze akwarium. Mam pytanie od osób siedzących już w temacie akwarystyki czy taka obsada nie będzie sprawiała problemów "wychowawczych" i czy nie jest tego za dużo? Od jakiegoś czasu zbieram pewne informacje i podzieliłem obsadę na warunki jakie będę chciał stworzyć wewnątrz:
GURAMI MOZAIKOWY - 4 szt (1+3) temp 24 - 31 [°C] pH 6,0 - 7,0
NEON BŁĘKITNY - 25 szt temp 24 - 27 [°C] pH 6,0 - 7,0
KIRYSEK PIGMEJ - 10 szt temp 22 - 26 [°C] ph 6,0 - 7,5
ZBROJNIK NIEBIESKI - 2 szt (1+1) temp 23 - 28 [°C] pH 6,0 - 7,0
Tak by to miało wyglądać. Prosił bym o doradzenie w sprawie roślinności ile sztuk i gdzie umieszczać w akwarium. Bardzo podoba mi się KABOMBA KAROLIŃSKA chciałem nią zakamuflować filtr ale z tego co czytam to ona lubi spokojne wody.
Z góry dziękuję i proszę o pomoc.

[ Dodano: 2012-11-06, 18:54 ]
nie jest tego za dużo jak na 112 l ?
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Spokojnie, taka konfiguracja obsady będzie jak najbardziej poprawna, ale ja tu bym poszedł bardziej w biotop jeżeli chodzi o obsadę i neony zamienił na razbory.
Jeżeli chodzi u dolną cześć akwa to nie zbrojniki, a np. otoski lub również coś z Azji.

Kabomba jak najbardziej git bo Gurami uwielbiają dobrze zarośnięte akwaria...
Awatar użytkownika
kubeek
Posty: 7
Rejestracja: 05 lis 2012, 13:55
Imię: Damian
Lokalizacja: Długie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: kubeek »

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie może warto pójść w biotop, muszę to jeszcze przemyśleć.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

kubeek pisze:Prosił bym o doradzenie w sprawie roślinności
A to już zależy od tego jakie planujesz oświetlenie. Większość roślin lubi kiedy na jeden litr wody przypada ok. 0,5W światła świetlówkowego. Jeśli będziesz miał mniej światła, to wybór roślin będzie ograniczony.
Awatar użytkownika
kubeek
Posty: 7
Rejestracja: 05 lis 2012, 13:55
Imię: Damian
Lokalizacja: Długie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: kubeek »

Rozumiem. Przeglądając forum natknąłem się na informację odnośnie podziału na LT i HT gdzie jednym z kryteriów podziału jest właśnie dostępność światła. HT to swiatło 0.5 w/l w zwyż, chciałbym uniknąć sytuacji w której moje roślinki wyglądały by marnie, a z drugiej strony nie mam na tyle doświadczenia aby bawić się w nawożenie, podawanie CO2 i innych chemikaliów (choć może to nic trudnego - ale jak na razie przeraża mnie... :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kubeek pisze:natknąłem się na informację odnośnie podziału na LT i HT gdzie jednym z kryteriów podziału jest właśnie dostępność światła
Światło w głównej mierze warunkuje to, czy musimy mieć dużo "zabawek" i czy musimy się sporo starać. Ni jest jednak tak, że HT i LT dają te same możliwości. LT ogranicza znacznie wybór roślin stąd jeżeli źle wybierzesz gatunki to możesz nie uniknąć:
kubeek pisze:sytuacji w której moje roślinki wyglądały by marnie
Po prostu te ładniejsze rośliny (które najczęściej chcielibyśmy mieć) są na złość bardziej wymagające.

Dlatego na początek lepiej jest zaczynać od np. 0,4 W/l ale z obfitym podłożem (np. ziemia pod żwirem) przećwiczyć kilka gatunków a potem jak apetyt będzie rósł to stopniowo zwiększać trudność.
KABOMBA KAROLIŃSKA - to gatunek dość najmniej wymagający - trudno ją wykończyć więc fajnie, że ci się podoba.
kubeek pisze:Przepraszam za dodanie tego wątku w nieodpowiednim dziale...
Ten wcale nie jest lepszy :P
Na początek, zanim zorientujesz się w strukturze forum dawaj tematy do działu: http://podforak.rzeszow.pl/viewforum.php?f=39
Zauważ, że opis tego działu brzmi:
Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.
a więc jest to dział w którym można dać wszystko a administracja się zajmie położeniem tematu.

Stąd tam właśnie przesuwam.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2012, 15:33 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kubeek
Posty: 7
Rejestracja: 05 lis 2012, 13:55
Imię: Damian
Lokalizacja: Długie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: kubeek »

dzięki, zrozumiałem :)
Awatar użytkownika
szymekja
Posty: 44
Rejestracja: 12 lis 2011, 8:40
Imię: Jacek
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: szymekja »

Moim zdaniem Gurami do akwarium min. 100 cm szerokości, a 112l ma 80 cm
Markiz

Post autor: Markiz »

Neonki można zmienić na Kardynałki -i nie taka ilość bo wizualnie zrobisz sobie zupę rybną a nie akwarium.
Przydenne ok - nie ma problemu-nie trzeba czepiać się biotopów, wszak istnieje coś takiego jak akwarium towarzyskie.
szymekja, nie zgodzę się co do Gurami - zerknij jak wyglądają ich warunki naturalne i zrewiduj pogląd. Właśnie po to Błędnikowce oddychają tlenem. 112 jak pamiętam ma te 80 cm i o im wystarczy - już nie popadajmy w skrajności żeby dla 4 gurami robić akwa 180L bo w takowym Zdzisław trzyma Akary z maronii ze spora ekipą maluchów
Awatar użytkownika
szymekja
Posty: 44
Rejestracja: 12 lis 2011, 8:40
Imię: Jacek
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: szymekja »

Gurami Mozaikowe osiąga dł. powyżej 10 cm, a to moim zdaniem wyklucza go z akwarium 80 cm szerokości
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Gdzie takie duze widziales?

Edit. Sprawdzilem fishbase, faktycznie do 12cm. Nie bylo pytania.

Moze jednak wybrac inne, mniejsze gurami. :)
Ostatnio zmieniony 22 gru 2012, 18:23 przez polak.krk, łącznie zmieniany 1 raz.
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
szymekja
Posty: 44
Rejestracja: 12 lis 2011, 8:40
Imię: Jacek
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: szymekja »

między innymi u siebie je widziałem
Ostatnio zmieniony 22 gru 2012, 18:52 przez szymekja, łącznie zmieniany 1 raz.
Markiz

Post autor: Markiz »

w 112 nie urosną takie-w 240 widziałem powyżej 12cm nawet
Awatar użytkownika
szymekja
Posty: 44
Rejestracja: 12 lis 2011, 8:40
Imię: Jacek
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: szymekja »

Nie pisałem, że u mnie w 112l takie urosły Gurami, bo by nie urosły, dlatego min. 100 szer akwarium
Ostatnio zmieniony 22 gru 2012, 19:33 przez szymekja, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Kolega szymekja ma rację, ja bym nie wpuszczał takich ryb do tego akwarium bo poprostu karłowacieją nie mając odpowiedniej przestrzeni. Zamieniłbym to na coś innego np. ich mniejszych kuzynów czyli prętniki. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”