Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

LT problemy na starcie

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
fischmaker
Posty: 21
Rejestracja: 13 paź 2012, 23:13
Imię: Patryk P.
Lokalizacja: Zalesie
Płeć:
Wiek: 28

LT problemy na starcie

Post autor: fischmaker »

Witam .
Nowy rok mnie nie oszczędza. Zniesmaczony niepowodzeniami w prowadzeniu 200 L roślinniaka przerobiłem go na zbiornik pozbawiony roślin.
Małe 30 Litrowe akwarium postanowiłem zaadoptować na coś w rodzaju LT. Podsypałem ziemię , przykryłem piaskiem (wybrałem piasek bo mi się najbardziej podoba ) ,posadziłem wszystkie rośliny z 200 L baniaka i w sumie wyglądało to nawet nieźle . Było gęsto i zielono , ale do czasu . Po około 2 tygodniach niemalże wszystkie rośliny giną w oczach .Właściwie teraz to została już w większości tylko kupa glutowatego gnoju . Nie wiem co zrobiłem nie tak . W akwarium chodzi mały filterek który miesza wodę , nie robię podmian, dolewam jedynie to co odparuje . Ryb żadnych nie ma tam .Światło to zwykły kompakt 11 W . Niczym nie nawożę . Rośliny mam same mało i średnio wymagające .Szlag mnie trafia , bo chciałem sobie podratować rośliny a tymczasem tylko pogorszyłem sprawę . . Niech mi ktoś powie ,jest jakas nadzieja żeby to odratować ? I co zrobiłem nie tak ? Dlaczego zaczęły obumierać zamiast rosnąc ? Ręce po prostu opadają . Miało pójść jak z płatka przy LT a tymczasem ....
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Rosliny gina bo brak im pierwiastkow np. N K P oraz microelementow, ale podstawa to NPK. Jesli dales jalowa ziemie i nie masz ryb i malo karmisz to czegos pewnie z tego brakuje. Najlepiej zanies wode do sklepu niech Ci zbadaja co sie da.
W LT jest zyzne podloze i rownowaga przy obsadzie-roslinach.
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

LT też czego wymaga (choć mniej niż HT). Wg podmian masz kilka drobiazgów, które pominąłeś.
Przypuszczam, że 11 W na 200 l to tylko pomyłka bo inaczej byłaby to kpina. Jak kolega pisze w LT nawozi się "rybami".
fischmaker
Posty: 21
Rejestracja: 13 paź 2012, 23:13
Imię: Patryk P.
Lokalizacja: Zalesie
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: fischmaker »

Oj ,jakieś nieporozumienie zaszło . 11 W światła to jest w tym małym 30 litrowym akwarium - tym niby LT . Zbiornik 200 L teraz zupełnie pomijam. Na razie chce się skupić na odratowaniu tego co się jeszcze da w małym zbiorniku .. Jest jakaś szansa ? To co radzicie ? Wlewać nawóz makro ? Ziemia jaką zastosowałem to najtańsze co znalazłem w Casatoramie .Nie mam pojęcia czy jest jałowa , czy nie .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Rzeczywiście w kwestii wielkości oko mi przeskoczyło na inną linijkę :P

Niestety akwarium LT na ziemi też przechodzi etap dojrzewania. Stąd po przełożeniu roślinek do świeżego baniaka LT ich stan wcale nie musi być lepszy. Rośliny wyczerpały nawozy i marnieją po tych 2 tygodniach. Aby poprawić ich stan trzeba nawozić, bądź podmieniać wodę. Bez zwierzątek nawozów nie będzie i próba jest skazana na niepowodzenie.

EDIT: 200 l łatwiej jest prowadzić, m.in. zmiany parametrów są mniejsze niż w małym więc pomysł podratowania roślin w mniejszym jest lekko nietrafiony. Raczej naprawiałbym sytuację w dużym, bądź zakładał od zera duży baniak.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2013, 16:52 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
fischmaker
Posty: 21
Rejestracja: 13 paź 2012, 23:13
Imię: Patryk P.
Lokalizacja: Zalesie
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: fischmaker »

No to zacznę delikatnie nawozić , może coś się odratuje . A co do dużego akwarium to właśnie niedawno zakończyłem tam walkę z sinicami ,rośliny odbiły i te o których wspominałem przetrwały , dlatego je przeniosłem do małego . Natomiast duże akwarium oczywiście czeka restart , tyle że na razie blokuje mi go wylęg narybku pielęgnic . Chciałem poczekać z restartem aż rybki trochę podrosną , a wyszło na to że pozbyłem się prawie wszystkich roślin . Kiszka . :(
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Sinice najczęściej atakują niedojrzałe akwaria w których jest za mało azotu. W taki też sposób się je leczy i zabezpiecza przed nimi. Oczywiście jak już są to leczenie azotem nie jest tak efektywne jak antybiotykami.
Myślę, że powinieneś nieco nawozić jakimś makro (azot, potas, fosfor) i częściej podmieniać wodę aby wprowadzać mikro. Teza o braku podmian wody w akwa LT odnosi się do akwariów prowadzonych ściśle według filozofii Diany Walstad (LT) a nie wybiórczo. Stąd i lekkie nawożenie i podmianka wody mogą wyjść tylko na dobre.
fischmaker
Posty: 21
Rejestracja: 13 paź 2012, 23:13
Imię: Patryk P.
Lokalizacja: Zalesie
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: fischmaker »

Dziękuję więc za podpowiedź . Szkoda tylko że dowiedziałem się o tym po czasie . Z roślin to mało co już uda się odratować .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

fischmaker pisze: Z roślin to mało co już uda się odratować
Przyjdź na spotkanie to prawie na pewno uzbierasz sobie do koszyczka :)
fischmaker
Posty: 21
Rejestracja: 13 paź 2012, 23:13
Imię: Patryk P.
Lokalizacja: Zalesie
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: fischmaker »

Dzięki za zaproszenie . Chętnie bym skorzystał , tylko że od pewnego czasu złączyłem swój los z Wrocławiem i to było trochę nie na rękę . no chyba że kiedyś zgram się w czasie i będę na miejscu .
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Poszukaj jakiegos info na forum WTA. Tam tez Ci dadza rosliny z przycinki jesli ladnie poprosicz. Tak mysle. :)
carpe diem ;]
fischmaker
Posty: 21
Rejestracja: 13 paź 2012, 23:13
Imię: Patryk P.
Lokalizacja: Zalesie
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: fischmaker »

Dzięki panowie , ale teraz bardziej niż roślin potrzeba mi dobrych porad jak je wszystkie utrzymać w dobrej kondycji i nawozić .postaram się na bieżąco pytać o wszelkie rady .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”