Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

zakladam nowe akwarium - prosze o parady

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

zakladam nowe akwarium - prosze o parady

Post autor: kosteczka »

Witam. Jestem tutaj nowym użytkownikiem, wiec na wstępie witam wszystkich serdecznie. Pasjonuje się akwarystyka od września tego roku i właśnie wtedy założyłam swoje pierwsze akwarium, którym jest kostka 30l. W tej sprawie nie będę się rozpisywała ponieważ planuje zakupienie większego akwa i właśnie dlatego proszę o porady.
Wiec planuje sobie tak:

1. akwarium o wymiarach 70/35/40 czyli jakieś 90l
2. podłoże mineralne wraz z warstwa płukanego drobnego żwiru
3.na pewno chciałabym trochę roślin i wymyśliłam coś takiego: anubias barteri,bolbitis heudelotti, riccardia chamedryfolia, mech willow moss.
4.oświetlenie : świetlówki philips master 865 - tylko właśnie pytanie ile by ich trzeba było żeby rośliny były zadowolone :) lub może lepiej świetlówkę 965
5. grzałka - nie mam pojęcia jakiej firmy i o jakiej mocy, ponieważ czytałam tu na forum i nic nie wybrałam:). dodam ze akwa będzie zamknięte a temperaturę w pokoju mam 24 stopnie,wiec wydawałoby sie ze nie potrzeba
6. filtr zapewne zewnętrzny eheim tylko nie wiem jaki rodzaj będzie najlepszy to tego akwa.
7. jeśli chodzi o obsadę to:
- na pewno przewaga neon czerwony ( tylko nie wiem ile żeby było ok do reszty obsady)
-pielegniczka ramirezka parka, chyba ze lepiej by było mieć harem?
-razbora najprawdopodobniej klinowa pewnie ze 3 szt
-2 glonojady
-kiryski po 1: czarny, albinos i ten taki pstrokaty - jeśli w ogóle tak można
- do tego jeszcze bym dorzuciła 3 rybki rodostomus ale nie wiem czy bym nie przegięła z różnością obsady. ewentualnie proszę o pomoc co dodać co dorzucić co wymienić.
ogólnie chciałabym akwarium coś w stylu lt ale nie wiem czy z tym co opisałam wyjdzie hehe. jeśli chodzi o butle raczej nie planuje wiec proszę o pomoc co w zamian. mam nadzieje ze nikogo nie zamęczę pytaniami. szczerze mówiąc dużo czytałam na tym forum i w innych źródłach ale ma trochę mętlik.
swój blad odnosnie pisowni i koloru starałam się poprawić ( mam nadzieje ze dobrze) i bardzo przepraszam za te rażące błędy:)
Ostatnio zmieniony 13 sty 2013, 10:08 przez kosteczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Przestań krzyczeć i lać krew. :evil:
Ostatnio zmieniony 12 sty 2013, 22:53 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Odsyłam najpierw do regulaminu forum Pkt II -2 który mówi
2. We wszystkich wypowiedziach zachowujemy też literę prawa (w tym ustawy o prawach autorskich) i reguł języka polskiego, nie nadużywając elementów utrudniających odczytanie informacji oraz elementów "krzykliwych" takich jak: kolory, kapitalizowane litery itp. Kolor czerwony tekstu jest zarezerwowany do wyłącznego użytku administracyjnego.
Tak więc najpierw napisz poprawnie posta a potem będziemy się zastanawiać co dalej.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Jako dobry początek na forum udzielam ostrzeżenie.
Po zapoznaniu się z błędem jaki popełniłaś proszę o kontakt z administracją .
dexa
Posty: 204
Rejestracja: 19 lut 2012, 20:06
Imię: Jacek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 l 150x50x50
Płeć:
Wiek: 51
Kontakt:

Post autor: dexa »

:-) kolega chciał aby było ładnie i kolorowo :-)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ależ piecze w oczy :evil: Czy widziałaś, by ktoś wcześniej na tym forum pisał w ten sposób? 8-)

Teraz wrócę do pytań - grzałkę sobie możesz odpuścić. Na podany wymiar akwarium ciezko będzie w pokrywą jakąś orginalną - zostaje zrobić samemu. EHEIM - 2226.

Razbora Klinowa i Rodostomusy to ryby stadne a 3 sztuki to co najwyżej trójkącik :roll: wg mnie stado to conajmniej 6-8 sztuk. Podobnie jak kiryski....
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

witam ponownie. jeszcze raz przepraszam wszystkich za swoje bledy. to juz sie wiecej nie powtorzy napewno. poprawilam juz i nauczke dostalam :/
Razbora Klinowa i Rodostomusy to ryby stadne a 3 sztuki to co najwyżej trójkącik :roll: wg mnie stado to conajmniej 6-8 sztuk. Podobnie jak kiryski....
jeśli się zdecyduje na razbore to będę musiała zrezygnować z neonek czy możne być do stada neonek jeszcze z 6 razbor wakwarium. czy albo neonki albo razbory. a kirski jesli zdecyduje sie na wiecej czyli 6-8 to może być takie urozmaicenie odnośnie odmian czy tez raczej jeden rodzaj.

[ Dodano: 2013-01-13, 11:06 ]
poprawiam jeszcze punkt 1 bo wymiary akwa to jednak 80/35/40 wiec pokrywa bedzie napewno tylko kwestia ile swietlowek czy tylko wymienic na te philipsa czy ewentualnie cos dolozyc?

[ Dodano: 2013-01-13, 11:20 ]
EHEIM - 2226.
jeszcze moje pytanie, kompletnie sie nie znam ale kto pyta nie bladzi, czy oby napewno ten akurat filtr bedzie mi potrzebny? czytałam ze nadaje się do zbiornika 180 - 350 l a takiego na pewno nie będę miała ( niestety brak miejsca), a planuje tylko 112l.
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Eheim 2224 lub z innych firm Aquael unimax 250 , Tetra ex 700, Fluval 205. Grzałka Eheim Jeger 100 W świetlówki 3x 24W t5 lub 3x 20W t8. PHILIPS MASTER TL5 965 6500K + PHILIPS Aquarelle 10000K + SYLVANIA GROLUX 8500K.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2013, 14:15 przez Łukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

kosteczka pisze:witam ponownie. jeszcze raz przepraszam wszystkich za swoje bledy. to juz sie wiecej nie powtorzy napewno. poprawilam juz i nauczke dostalam :/
Widzę że poprawiłaś tekst , za miesiąc krawacik zdejmiemy .

Staraj się również pisać zgodnie z zasadami ortografii .
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

kosteczka pisze:oświetlenie : świetlówki philips master 865 - tylko właśnie pytanie ile by ich trzeba było żeby rośliny były zadowolone :) lub może lepiej świetlówkę 965
Do tego akwa. to polecam oświetlenie 2x24W czyli wyjdzie ok. 0,53W/l, możesz założyć jedna świetlówkę 865 i 965.

A jeśli chodzi o zbrojniki tzw. glonojad to chodzi ci o jakieś 'L'ki.
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

A jeśli chodzi o zbrojniki tzw. glonojad to chodzi ci o jakieś 'L'ki.
szczerze mówiąc mam na razie w swojej 30 dwa takie zwykle za 5 zł :/ i dobrze się mają w porównaniu do otosków, które też miałam ale niestety już nie mam :( wiec jeśli polecasz coś konkretnego to chętnie rozpatrzę propozycje :)

[ Dodano: 2013-01-13, 15:44 ]
Eheim 2224 lub z innych firm Aquael unimax 250 , Tetra ex 700, Fluval 205
a który z tych filtrów, które wcześniej kolega wymienił polecacie, bo rozbieżność cenowa jest dość spora. natomiast słyszałam że ogólnie firma eheim jest najlepsza więc czy warto tyle dać za niego.
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

ale 'L'ki trzeba dobrać do danego akwa. bo 30l akwa. to za małe jest na elki
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

jakbym mogła jeszcze prosić o pomoc w doborze tej obsady rybek, co z tego co napisałam byście wybrali i w jakich ilościach żeby było super.
i jeszcze jedna sprawa co w zamian butli z co2, czy w ogóle cokolwiek? bardzo proszę o podpowiedzi bo nie chciałabym od razu przy zakładaniu wpakować się w "bagno", a tym którzy już pomogli bardzo dziekuję. szczególnie z tą podpowiedzią o trójkąciku z razbor :roll: - to musiałaby być ciekawa sprawa :P

[ Dodano: 2013-01-13, 16:02 ]
ale 'L'ki trzeba dobrać do danego akwa. bo 30l akwa. to za małe jest na elki
to znaczy że trzeba je jak najszybciej przerzucić do wiekszego rozumiem. czy całkowicie coś nowego kupić.
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

Do 90l akwa. np: to P. Ramireza 1+2, Kirys pigmej ok. 5-8szt., rybki stadne np. Rasbora Maculata ok. 20szt.
Możesz zastosować bimbrownie ale o nie jest tak stabilne jak butla co2.

[ Dodano: 2013-01-13, 16:22 ]
Bo do 'L'ki to tak ok. 80l ale to trzeba mieć tylko jedna parę.
Najpierw musisz mieć ustabilizowany zbiornik. Musisz dobrać odpowiednie parametry [pH, KH, GH, NO2 oraz temp. wody] to podstawa do danych gatunków ryb.
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

dziękuje alkarn za pomoc, twoje podpowiedzi dużo mi naświetliły. do mojego pierwszego akwarium 30 l kupiłam dużo rybek nie mając wiedzy i brałam co mi doradzali w zoologicznych - co jak widać nie zawsze było celne, chociażby na przykładzie tego zbrojnika niebieskiego który w ogóle nie powinien się znaleźć w tak małym akwa. nie mówiąc o reszcie, o czym nawet nie będę wspominała.
dlatego baaaardzo się cieszę że trafiłam na fajne forum, gdzie można wysłuchać mądrych rzeczy i sie doradzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”