Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rośliny ze sklepu

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
gringo
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2014, 14:28
Imię: Kamil
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112
Płeć:

Rośliny ze sklepu

Post autor: gringo »

Witam

Co jest nie tak z roślinami ze sklepu ? bo wiele osób na tym forum odradza kupowanie. Byłęm ostatnio i widziałem ze są bardzo ładne więc o co chodzi ?
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

o to że są ładne w sklepie, są chowane w innym warunkach niż w akwarium. I prawdopodobnie może stać się tak, że jak je wsadzisz u siebie do akwarium to Ci padną.
A ja nie kupuje również a innego powodu. Po co przepłacać, skoro na forum możesz sobie załatwić 3 razy taniej, bądź za taką cenę co w sklepie masz 10 razy więcej ;)
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

gringo pisze:Co jest nie tak z roślinami ze sklepu ? bo wiele osób na tym forum odradza kupowanie
Sam kupuję czasem w sklepie więc nie jestem tu ich przeciwnikiem (aby była jasność). Powody pozafinansowe są zapewne takie:
- rośliny w sklepach pochodzą zwykle z uprawa szklarniowych (dotyczy to 90% gatunków). Te rośliny po zatopieniu po jakimś czasie zrzucają te stare liście wytwarzając nowe. Te nowe wyglądają często całkowicie inaczej (zobacz wszystkie zdjęcia w przykładowym temacie: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=88 ). Wybierając rośliny chciałbyś aby wyglądały tak samo po czasie a tu bęc. tych roślin jest najwięcej w sprzedaży bo bardzo szybko się je mnoży i w sklepach dłuższy czas [pozostają w formie.
- nie każdy akwarysta potrafi sobie poradzić z przemianą roślin z "masowego rozmnożenia" do formy akwariowej. Dotyczy to też głównie roślin "in vitro". Często właśnie gnicie starych liści wygląda nieestetycznie i daje wrażenie, że "rośliny ze sklepu są złe".
- firmy rozmnażające rośliny pakują do 1 worka rośliny akwariowe i terraryjne. Te ostatnie wytrzymają miesiąc,góra dwa i zdychają gdy się ich nie wystawi na powierzchnię. Raczej mało kto okresowo wyciąga rośliny z akwa i stawia na parapecie. Niestety sporo sklepów akwarystycznych sprzedaje takie rośliny a często niekompetentna obsługa zaleca do akwarium.
- czasem rośliny "prosto z hurtu" są naszprycowane związkami miedzi które działają antyglonowo i antyślimakowo. Zdarzały się sytuacje, że wrzucenie takich roślin do akwarium powodowało zdychanie delikatnych krewetek.

Sklepowe rośliny mają i swoje zalety. Oczywiście dotyczy sklepów posiadających poważny personel.
- 99% szansy, że zakupiona roślina ma taka nazwę jak opisana. Spośród "akwarystów" sporo jest takich co dostali od kogoś itd. Po jakimś czasie nikt nie wie co to już za roślina (mówię o tych mniej oczywistych).
- czasem kubek roślin w sklepie jest tańszy niż kupowanie tyle samo roślinek "na łodyżki".
- często forma roślin jest lepsza. Widać szczególnie w porównaniu do zakupu u przypadkowych osób na giełdzie, gdzie często kupowałem rośliny zarośnięte glonami jak mchem. Z tego powodu już tam nie kupuję.
- trudniej załapać coś złego bo zwykle boxy na rośliny są odseparowane od zwierzyny. Prywatnie często można coś przywlec z cudzego akwarium. Pal licho jak to są tylko ślimaki. Gorzej jak choroba.

Według mnie jeżeli ktoś jest świadomy co kupuje i potrafi zapewnić roślinom dobre warunki, obsługa jest poważna itd. to nie ma żadnych przeciwwskazań do zakupu w sklepach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Co nie zmienia faktu, że rośliny od "akwarystów" sprzedawane choćby na allegro też się trafiają w formie śmieci. Pierwszy lepszy przykład: http://www.allegromat.pl/aukcja154756, kilka aukcji tego użytkownika, gdzie nieco lepiej widać stan tych anubiasów - czyli pełno glonów, ale ta najdroższa ma taką fotkę, żeby nic nie było widać. Oczywiście jest to zdjęcie w stylu "sorki za kiepskie fotki ale to wina aparatu", ale powiedzmy sobie szczerze, nikt normalny takich zdjęć nie wstawi do aukcji, a tutaj no cóż, może znajdzie się jeleń który łyknie zaglonione anubiasy, które powinny trafić jedynie do śmieci. Ja kupowałem mnóstwo roślin na allegro i wiem już mniej więcej jak się nie naciąć ale to "doświadczenie" kosztowało mnie sporo nerwów i pieniędzy.
Larwa mać!
gringo
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2014, 14:28
Imię: Kamil
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112
Płeć:

Post autor: gringo »

a jakie zdanie macie o sklepie internetowym roslinyakwariowe.pl ?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Kupowałem tam tylko raz bacopy na sztuki ale byłem raczej zadowolny. Łodyżki były co prawda krótsze niż to co zamawiałem, jednak dostałem zamiast dziesięciu osiemnaście sztuk. Przyczym były świetnie zabezpieczone i dotarły w dobrej formie mimo dość nocnych mrozów.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”