Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

63l 2x 15W + LED

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
przemx23
Posty: 43
Rejestracja: 17 wrz 2014, 22:26
Imię: Przemek
Lokalizacja: Zielona Góra
Płeć:

63l 2x 15W + LED

Post autor: przemx23 »

Witam

Planuję do baniaka 63l, gdzie mam 2x 15W dołożyć kilka Power Led.
Najpierw jednak chciałbym zastanowić się co zrobić, by pod pokrywą nie było tak wysokiej temperatury, co mogłoby wpływać na nie w pełni sprawne działanie LED.

Pokrywa standardowa, 1x świetlówka dokładana przeze mnie.
Obecne świetlówki mam na 2 statecznikach:
- 1 magnetyczny (ten co był od początku)
- 2 elektroniczny (montowany przeze mnie)

Ten magnetyczny strasznie się grzeje, kiedyś nawet plastik pod tym statecznikiem się stopił, więc ściągnąłem tą osłonę na górze pokrywy zakrywającą tą wnękę ze statecznikiem. Temperatura ciągle jest wysoka, Power LED muszą mieć chłodzenie, dlatego nie chciałbym, żeby duża część ciepła na radiatorze pochodziła z tego statecznika magnetycznego.
Dlatego pomyślałem, żeby kupić jeszcze jeden statecznik elektroniczny (niestety ten co mam jest 1x 15W). Chyba bardziej opłacalny będzie 2x 15W (wtedy ten obecny 1x 15W się odłączy), bo jak patrzę to różnica jest w granicach 5zł, a temp. pracy taka sama (ok 55-60*C max). Jeśli się mylę, to proszę o korektę, to dla mnie ważne. Może macie własne propozycje.

Druga sprawa, gdzie zamontować to oświetlenie LED i jak zabezpieczyć przed wilgocią.
Prawdopodobnie będzie to zainstalowane w linii prostej, więc moim pomysłem jest zamontować to na tym wypukleniu pokrywy, gdzie znajdują się stateczniki. Co o tym myślicie?

I ostatnia sprawa:
Wymieniając statecznik magnetyczny na elektryczny czy te oprawki mogą zostać?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3441
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Ledy zamontuj na płaskowniku aluminiowym, który będzie pełnił rolę radiatora. Poszukaj tematów o oświetleniu na forum. Całkiem niedawno było opisywane jak zrobić oświetlenie led.
Oprawki mogą zostać, tylko kable poprzepinasz.
przemx23
Posty: 43
Rejestracja: 17 wrz 2014, 22:26
Imię: Przemek
Lokalizacja: Zielona Góra
Płeć:

Post autor: przemx23 »

Oczywiście, że zamontuję to na płaskowniku.
Pytanie tylko gdzie oraz w jaki sposób zamontować i zabezpieczyć to w pokrywie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”