Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Bimbrownia - tanie CO2 w twoim akwarium

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

dobre i tyle na początek jak będzie krócej to sie gniewał nie będę :P a jak zobaczę efekty za jakiś czas to się postawi butle kilku litrowe i będzie git :D
a powiedz mi jeszcze ile czekałeś za nim zaczął się dwutlenek węgle wydzielać bo u mnie po 1,5h był już jeden bąbelek na 2 sek.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Czas rozpoczęcia działania zależy od temperatury nie tylko w butli ale też w pomieszczeniu. Wkład przygotowujesz chłodny ale jeżeli będziesz miał zimno w pokoju to ci temp. w butelce spadnie i nici z bomblowania. Dlatego lepiej by było gdyby było ciepło w pomieszczeniu i wtedy tak od 1 - 2 h powinno wszystko ruszyć.
Awatar użytkownika
Pientah
Posty: 234
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:56
Imię: Jakub
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12L
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pientah »

jak pierwszy raz zrobiłem bimbrownie to mi po 10 min leciało tysiące bąbelkow z kostki do napowietrzania i bałem się że fishki się uduszą. dzisiaj będe robił na próbe z 0,5l jak justifilled
Obrazek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

no ot u mnie ciepło jest i to dość :)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Pientah pisze:jak pierwszy raz zrobiłem bimbrownie to mi po 10 min leciało tysiące bąbelkow z kostki do napowietrzania i bałem się że fishki się uduszą. dzisiaj będe robił na próbe z 0,5l jak justifilled
Tak bo ciśnienie potrzebne na wypchanie CO2 przez dyfuzor z drewna lipowego jest dużo większe niż przez zwykłą kostkę napowietrzającą. Dlatego ten czas był tak mały. Ale za to przy kostce lipowej masz nieporównywalnie większą rozpuszczalność niż w przypadku kostki napowietrzającej.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

a tym samym większe korzyści z ceło dwa :D a o ot nam przecież chodzi. Trochę się boję że bez napowietrzania poprzez brzęczyk rybki i krewetki mogą kopnąć w kalendarz, chociaż bogi mówił że ma ceło dwa i napowietrzanie to tylko ruch tafli wody u mnie jest podobnie, może przewrażliwiony jestem. A teraz mam pytanie czy ceło dwa może zaszkodzić lub pomóc ciężarówce Crystal red, bo od kilku tyg jak ją mam to jajek nie miała a teraz po południu ceło dwa poszło a wieczorem ona ma jaka przed południem ich nie było.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

u mnie bimbrownia (1410) pracowała 1-1,5 tygodnia - taż, że niewiele.
No ale przerzuciłem się na jabłka z cukrem + drożdże winiarskie i przynajmniej żona się cieszy :)
a butla będzie jak będa pieniążki :(

Posty wydzielone z tematu : http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=778 -krzysiekb4
Ostatnio zmieniony 13 gru 2009, 14:18 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Markiz

Post autor: Markiz »

U mnie bimbrownia dalej hula (założona 14.11.09- nie kumam czemu wam te bimbrownie po 2 tygodnie śmigają :P ) - a gaśnica zimowa też działała :D
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

proces fermentacji burzliwej trwa około 1,5tygodnia, a poźniej drastycznie spada,
co nie znaczy, że nie fermentuje,
ale zdecydowanie wolniej (przy moich 160 litrach za wolno ;) )
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

chyba że troszkę jeszcze cukru dasz po fermentacji burzliwej to powinno dalej ruszyć z kopyta choć nie aż tak jak na początku i tak aż stężenie c2h5oh osiągnie jakieś 16%, teoretycznie powinno do 20 ale to qw przemysłowych warunkach :D
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

cukru dodaję, bo żona lubi słodkie :)
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

a powiem Ci artur że trafiaja się jednostki które wypijają takie "winko" przed odpędzeniem na garach i wcale nie mysle tu o Twej połowicy :mrgreen: podobnie jak gdzieś kolega zulix pisał że goście nastaw wina w drugim dniu wychlali czyli taki soczek owocowy :D
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

no nie, ja to już mam prawdziwą winiarnię :) we wrześniu i październiku było z winogron, a teraz sa jabłuszka :)
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: gunio121 »

odpowiedzcie mi na jedno pytanie czy ta druga butelka z wodą musi być czy faktycznie co2 w mniej się oczyszcza i czy jeśli bym ją zlikwidował czy mogło by to mieć jakiś wpływ na akwarium?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Musi być. Inaczej może ci "pluć" jakimś świństwem do baniaka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”