Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Bimbrownia - tanie CO2 w twoim akwarium

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

MirosławB pisze:Musi być. Inaczej może ci "pluć" jakimś świństwem do baniaka.
A ja tu mam przeciwne zdanie :) Nigdy podczas używania bimbrowni nie stosowałem 2 butli z wodą. Owszem istnieje prawdopodobieństwo że jakiś syf ci się wydostanie ale jest ono bardzo małe. Mi w ciągu 2 lat używania bimbrowni tylko raz się jakiś syf osadził na dyfuzorze w akwarium ale to wtedy wlałem za dużo zacieru.
Także słowo "powinno się" należało by raczej zamienić na "można" .... stosować drugą butelkę w celu zabezpieczenia przed syfem.
Awatar użytkownika
fikser
Posty: 17
Rejestracja: 17 lis 2009, 19:55
Imię: Patryk
Lokalizacja: Rzeszów/Mrowla
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: fikser »

Ja też nie mam drugiej butli z wodą i jest dobrze
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Nie jest dobrze.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

fikser pisze:Ja też nie mam drugiej butli z wodą i jest dobrze
Przy założeniu oczywiście że nie lejesz ful zacieru tylko tak około pół butelki.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

I tak przecież te resztki nie przejdą przez kostkę. Ale dobrze jest przefiltrować nasz gaz zanim trafi do zbiornika.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

u mnie bardzo często pojawia sie mgiełka w drugiej butelce (leję 3/4 zacieru, ale wina, a nie drożdży spożywczych, być może dlatego fermentacja jest nieco bardziej burzliwa)
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: gunio121 »

ja robię z cukru bo jakoś winko mi nie wchodzi robię pół butelki 1.5l ale nigdy nie zauważyłem aby mi poziom zacieru się podniósł do jakieś niebezpiecznej granicy z tego zacieru są małe bąbelki więc chyba zrezygnuje z 2 butelki
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 19:11 przez gunio121, łącznie zmieniany 1 raz.
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: gunio121 »

a odłączacie bimbrownie na noc czy podajecie 24 h?
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Na noc podawanie co2 powinno być przerywane. Podawaniem w nocy możesz więcej zepsuć, niż pomóc.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: gunio121 »

czytałem o tym w necie i jedni wyłączają inni zostawiają po prostu zgłupieć można
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

To zależy od tego jak dużo masz roślin, ryb i jak z napowietrzaniem w twoim akwa. CO2 jest potrzebne do fotosyntezy, a jak wiadomo ona nie zachodzi bez światła. Więc w nocy rośliny oddychają tlenem tak jak ryby, jeśli masz słabe napowietrzanie + co2 - możesz zrobić sobie komorę gazową i wszystko wydusić.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ogólnie CO2 w nocy jest niepotrzebne, więc tak z punktu widzenia "biologicznie - chemicznie" powinno się je wyłączać. To, że mało kto tak robi, nie oznacza, że jest to słuszne. CO2 w nocy nie jest wykorzystywane. Co prawda jak działa bimbrownia, to każdy wie, więc tutaj jest jak jest ;)

To, że nie wszyscy stosują drugą butelkę do "oczyszczania" gazu, nie oznacza, że postępują właściwie. Z zacieru wydzielają się również różne związki organiczne, związki przemiany materii, które wydzielają pracujące drożdże, więc jest konieczność stosowania filtru w postaci owej drugiej butelki. Powiem więcej. Ta druga butelka i tak nie oczyszcza dokładnie gazu. Dalej do wody przedostaje się jakiś syf..... A później pytanie skąd te glony :P
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: gunio121 »

napowietrzanie mam z filtra wewnętrznego działa 24h co2 podaje w strumień wody z filtra (dopiero się w to zacząłem bawić) nie wiem czy tak jest dobrze ale jak daję samo co2 to rybki robią karpika w akwa 14rybek + krewecie od boogi

właśnie sam to zaobserwowałem odkąd ma bimbrownie nie miałem był ok a teraz zaczynają się pojawiać myślałem kupić co2 z filtus i trochę to przerobić żeby mogło działać przez dyfuzor a nie przez dzwon ale to już inny temat

Scaliłem posty , staraj się używać opcji edytuj - boggi
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 20:03 przez gunio121, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

gunio121 pisze:to rybki robią karpika w akwa 14rybek + krewecie od boogi
że co ?? :)

Ja podaję 24h CO2 gdyż ponieważ mam bimbrownie i nie mam możliwość wyłączyć rozdarło by mi butelkę :) wg mnie zawsze lepiej jest dodać tą drugą butelkę z wodą (większe bezpieczeństwo) a tak poza tym to nie kosztuje ona nic więc nad czym się tu zastanawiać i miejsca tez nie zabiera kto wie ile.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No tak, co do tego cełodwa i jego włączania i wyłączania to jak wiecie skoki poziomu cełodwa powodują również skoki pH co raczej nie jest wskazane
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”