Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Glony w akwarium POMOCY !

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No, już kończymy z lekką nutą ironii. Czasem się to źle kończy a po co nam tu przepychanki.

Myślę, że czasem ludzie zbyt boją się nauki nawożenia. Wyobrażają sobie, że trzeba zrobić doktorat z chemii aby się za to zabrać. Do nawożenia podstawowego potrzeba zapamiętać dosłownie kilka liczb (zresztą można je zapisać tak jak podał kol. Łoren). Potem wstawiamy w odpowiednie rubryki różnych kalkulatorów i możemy zacząć z własnymi eksperymentami.

Co do glonów to są one wypadkową tego co się dzieje w wodzie włącznie z nawozami. Nie da się tego oddzielić od nawożenia. Stąd większość z "starych wyjadaczy" woli zasugerować zmianę nawożenia i przy okazji coś nauczyć niż kombinować z nawozem o nieznanym składzie. W jednym z poprzednich postów podałem link do tematu o nawożeniu bez stresu - warto go przeczytać. A dobre nawożenie skutkuje tym co piszesz:
spartiata89 pisze: jaki by to nawóz nie był nie zaszkodził rybom a pomógł mi w walce z glonami bo rośliny poszły w górę i glony wyraźnie znikają ...
Nawiasem mówiąc twój rodzaj glonów (z I postu) wyjątkowo łatwo się usuwa. Czasem wystarczy zaciemnić na 2-3 dni i potem zrobić podmiankę wody 30-50% i glonów mamy 80% mniej niż przed zaciemnieniem. Resztę glonów można wykończyć poprawnym nawożeniem a jak słabo idzie to zaciemnienie ponowić.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Fajnie że są tacy ludzie jak wy i chcecie tego nauczyć wydaje mi się że jestem pojętnym chłopakiem i też się tego nauczę no ale niestety do tego czasu nie miałem styku z takimi rzeczami dlatego to dla mnie czarna magia.

Co do samego nawożenie tym AQUA PLANTEM szczerze powiem że dolałem raz do wody bez zaciemniania akwarium i bez jakiejkolwiek podmiany i glony ustają dlatego być może brakowało roślinom tych składników.

A jak się ma nawożenie do filtra i wkładów... ?

Używam filtru HW-302 1000l/h 2 koszyki z ceramiką jeden z zeloitem do tego 6 bio gąbek.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Podobno zeolit zmniejsza poziom fosforanów ale ile w tym prawdy to nie wiem. Mam taką podobnie jak u Ciebie i jakoś działania zeolitu nie widzę. Pasuje go zastąpić czymś innym
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zeolit działa ale niestety dosyć krótko. Tak więc prawdopodobnie teraz już tylko zabiera miejsce w kuble. Oczywiście lepiej jak jest niżby miało być pusto, ale przy następnym myciu kubełka możesz go wymienić na coś porowatego. Nawet gruba gąbka będzie dobra.

Co do obiegu nawozów to jest to tak:
Pokarm i wydalane przez zwierzaki różne nieprzyzwoite rzeczy oraz gnijące rośliny wydzielają do wody różne "świństewka". Z nich zwykle mówi się o:
1. organicznym węglu (DOC) czyli różnych formach związków organicznych: cukry, białka, kwasy, alkohole, aldehydy, ...
2. bakterie przerabiają te związki do prostych związków azotu (amoniak, NH3 --> amon, NH4), węgla (CO2), fosforu (fosforany, PO4).
3. Kolejne bakterie przerabiają NH3 do NO2 a jeszcze kolejne do NO3.
Punkty 2-3 odbywają się w podłożu, szybach, kamieniach i w filtrach. W filtrach stosuje się porowate wypełnienie aby bakterie, które pokrywają powierzchnię "wszystkiego" miały tę powierzchnię dużą - wtedy namnoży się ich dużo. Stąd ilość bakterii na szybach jest znikoma (gładkość) a w filtrze duża (porowate wkłady).

Glony chętniej biorą proste związki typu NH4. Jeżeli bardzo szybko przerobi się je do NO3 to glonom będzie się gorzej działo. Jony NO3 glonom mniej służą a rośliny robią z nich użytek bez problemu.
Stąd dobra filtracja (w sensie dużego sprawnego filtra) pomaga antyglonowo bo szybko przerabia w p. 2-3 niepotrzebne odpady z p. 1.

Przy nawożeniu staramy się raczej dawać te końcowe produkty z filtra, a więc np. jony NO3 i CO2. Rośliny jednak z łatwością biorą wszystkie formy azotu a więc i NH3/NH4/NO2/NO3 stąd gdy rośliny są rozrośnięte i jest ich dużo wyłapują one NH3 praktycznie natychmiast - można nawet powiedzieć, że konkurują z bakteriami. W ten sposób upraszczając dydaktycznie dla glonów nie ma już jedzenia. Gdy rośliny marnieją (np. z braku nawozów) to ich komórki się rozpadają - gniją. Mimo, że my tego nie widzimy od razu to glony to wiedzą i się rozwijają na roślinach. Korzystają wtedy z gnijących części roślin a te "mają brody".
Stąd znane powiedzenie:
"Nie zastanawiaj się jak usunąć glony tylko jak dogodzić roślinom. Wtedy problem sam zniknie".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Hmm to już wiem o wiele więcej póki co staram się ucinać zgnite liście roślin ale jednak chyba będę musiał się pozbyć kabomby bo strasznie źle wygląda nie pasuje jej podejrzewam podłoże (żwirek) a co sądzicie o kulkach glinianych ?
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: Witek Miszczak »

Jeżeli bardzo szybko przerobi się je do NO3 to glonom będzie się gorzej działo.
IMHO w ogóle nie będzie się działo, bo NO2 I NO3 jest niedostępne dla tych prymitywów, więc odcięcie NH4 to najlepsza metoda na glony.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Witek Miszczak pisze:IMHO w ogóle nie będzie się działo
To już kwestia literackości języka :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

a więc parametry mojej wody w akwarium to:

Cl2/mg/l - 1,5
pH - 8,0
KH - 20d
GH - >21d
NO2 mg/l - 0,5
NO3 mg/l - 100

Kran :

Cl2/mg/l - 0,8
pH - 8,4
KH - 20d
GH - >>21d
NO2 mg/l - 0,5
NO3 mg/l - 10

więc co i jak ?

Z tego co widzę woda jak zwykle u nas w mieście straszny syf.

Jednak zaznaczam iż rano zrobiłem podmiankę 40 litrów.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2013, 12:51 przez spartiata89, łącznie zmieniany 3 razy.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

spartiata89 pisze:a więc parametry mojej wody to
W akwarium czy w kranie. Musisz podać z kranu i z akwarium to koledzy Cie poprowadzą.

[ Dodano: 2013-03-15, 13:20 ]
A co z PO4 to jeden z najważniejszych parametrów.
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Niestety test PO4 jeszcze nie doszedł i bardzo mnie to dziwi... No ale może pogoda.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

spartiata89 pisze:więc co i jak ?
Puki koledzy nie wrócą z pracy i sie Tobą nie zajmą kompleksowo to moim skromnym zdaniem juz rozgladaj sie za filtrem RO lud dostępem do dużej ilości wody zdemineralizowanej .Tej twardości bez tego nie dasz rady zbić do rozsądnych wielkości a w takiej trudno utrzymać życie w odpowiedniej kondycji .Reszta parametrów do opanowania.Tylko ten NO2 w kranie troche duży.
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Wiem wiem że filtr RO przydałby mi się koniecznie lecz nie mam o nim bladego pojęcia ... :/ jak i gdzie go zamontować ...
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

spartiata89 pisze:Wiem wiem że filtr RO przydałby mi się koniecznie
Nie sądzę aby było to konieczne - ja mam u siebie podobne twardości wody i jakoś daję radę ;) . Oczywiście zmniejszenie KH pozwoliłoby na łatwiejsze rozpuszczanie CO2. Testując rózne opcje na swoich zbiornikach doszedłem do tego że kiedy twardości mamy większe to stosujemy nieco większe nawożenie i roślinnoś bardzo dobrze sobie radzi - niektóre rośliny nawet wolą wodę twardą. Proponuję przed zakupem filtra RO zapoznać się z artykułem http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=1606 .
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Wodę masz twardą, z malawii możesz startować :mrgreen:
Dziwi mnie jednak NO3 że w kranie masz ubogie a w akwarium masakra!!
Testy masz do du** bo nie wierzę że przy tej wartości ryby są zdrowe.
Pokaz foto zbiornika.
Pozdrawiam Darek :)
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Zdjęcie Ci wyślę jak podładuję aparat.

Co do wartości i ryb no kupiłem testy w paskach z JBL, rybki mają się bardzo dobrze rosną, jedzą i nawet ikre składają tylko rośłinki marnie rosną i glony żyją ale ostatnio glony podupadły a rośliny poszły w górę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”