Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Glony w akwarium POMOCY !

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Zdjęcie załaduj tutaj
Pozdrawiam Darek :)
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dzisiejsze parametry wody:

Cl2/mg/l - 0
pH - 8,0
KH - 20d
GH - >21d
NO2 mg/l - 0
NO3 mg/l - 25

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 15:42 przez spartiata89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Ja na Twoim miejscu dosadził bym kryptokoryn i nurzańców tak aby zwiększyć masę roślinną ( trzy razy więcej jak teraz masz ) pod kryptokoryny koniecznie kulki gliniano torfowe . Reszta roślin przy tym świetle nie daje rady więc obrastają glonem
Dla glonojada kawałek korzenia musi się znaleźć. Możesz kamienie-głazy które tam masz zastąpić korzeniami, obsadzisz sobie je anubiasami które dodadzą uroku akwarium i równocześnie będą schronieniem dla ryb.
Żwirek który posiadasz to najlepiej aut i zastąp go żwirkiem o granulacji 3-5 mm. wysokość podłoża ok.7 cm.
Podmiana przynajmniej 20 litrów wody
Karm ryby tak aby jednak nie zalegał pokarm na dnie a najlepiej dokup stadko kirysków, będą robić porządek z jedzonkiem.
Pozdrawiam Darek :)
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Kryptokoryna sama już sie rozrasta i puszcza nowe pędy więc myślę że nie potrzeba jej kupować co do reszty roślin już ledwo co na nich glony widać. Kulki gliniano-torfowe są podane pod każdą roślinę. Żwirku nie będę zmieniał bo mam inny pomysł na podłoże przy okazji czyszczenia akwarium po prostu pod żwirek zrobię nasyp z ziemi ogrodowej :)
Jedzenie ryby czyszczą z dna na bierząco :)

A zapomniałbym co do podmiany podmieniam co tydzień ok 30-40 litrów co do korzenia muszę właśnie znaleźć jakiś ciekawy no ale póki co za oknem zima :/
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Dzisiejsze parametry wody:

Cl2/mg/l - 0,8
pH - 8,0
KH - 20d
GH - >21d
NO2 mg/l - 0
NO3 mg/l -50
PO4 mg/l (ppm) - 1,2


Więc co Panowie doradzicie ?

A i co do fosforanu to 1,2 mg/l to jest pomiędzy 0,8 a 1,2 ale dałem górną granicę.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A masz jakieś sole? Pasowałoby zrobić jeszcze dwie podmiany po 30% ale wtedy spadnie tez fosfor i trzeba będzie go podnieś w okolice 10% azotu i tu potrzebne sa sole rozrobione osobno.
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Niestety nie. Jest jakiś wątek na forum o solach ? Chętnie bym się nauczył jak takie roztwory robić samemu.
Markiz

Post autor: Markiz »

wpisz sole-no i szukaj Janusza naukę dla Damiana - tam było pięknie wyłożone łopata co i jak z solami także jak przeczytasz cały temat plus Jarkowe kalkulatory i podstawowe porady i będziesz "miszczu" :D
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Jeżeli jesteś zainteresowany to na poczatek zrób zakupy
KNO3 50g, KH2PO4 50g, K2SO4 100g, Nawóz MIKRO-elementowy Plus 100 ml
Chelat Fe 8% - 50 gram Może być w tym sklepie
http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/
Do tego u kolegi Witka 1/2 litra aldehydu gltanarowego 24%
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15036
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

O fajnie dzięki debrzyna jednak i Twoja pomoc okazała się na miarę flaszeczki :)

Jak wspominałem gdzieś na tym forum miałem mały wypadeczek i autko wróci do mnie ale niestety moneta musiała być wydana na razie przebieduje ale na pewno skorzystam z tego co poradziłeś...
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Dodam tylko że potrzebą jest też dosadzenie sporej masy roślinnej aby ktoś wcinał azot i fosfor bo w tym momencie to nawożenie mija się z celem.

Założenia są takie że jest to akwarium ogólne bez Co2 i światło marne, zaledwie 0,3 w/l

Najlepiej niech autor tematu się zastanowi co chce mieć w tym zbiorniku bo można zasadzić rośliny mało wymagające które w tym momencie powinny rosnąć jak szalone bez nawożenia ;)
Pozdrawiam Darek :)
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Póki co autor walczy z glonami i chyba tą walkę wygrywam :) Co do roślin racja trochę ich mało ale widzę że puszczają nowe pędy to kwestia czasu kiedy zarośnie akwa :) Co do Co2 raczej nie będę zakładał.

Światło może jakieś świetlóweczki doradzicie ? Chętnie wymieniłbym na coś mocniejszego i efektywniejszego :)
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Co do światła - trzeba pamiętać o tym że światło to główny czynnik decydujący o wzroście roślin ale - to nie jest tak że jak zwiększymy światło to rośliny zaczną nam lepiej rosnąć - mogą - ale nie muszą. Dlaczego tak się dzieje? Zasada jest prosta - więcej światła -> większa fotosynteza-> większe przyrosty masy roślinnej a co za tym idzie zwiększa się zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze. (nawożenie makro i mikro) Ponieważ najważniejszym pierwiastkiem stanowiącym o masie roślin jest węgiel , niedostarczenie go (brak instalacji CO2) przyczyni się wyłącznie do kłopotów z glonami. Tak więc decydując się na zwiększenie oświetlenia należy wziąć pod uwagę zwiększone nawożenie w tym także instalację CO2. Przy świetle do 0,5W/L można dostarczać węgiel w postaci roztworu aldehydu glutarowego (sklepowe carbo) - jest to wykonalne i można rośliny utrzymać dobrej kondycji - nawożenie pozostałymi makro w tej sytuacji będzie nieco inne niż to wynika z kalkulatora zulixa. Tu już trzeba samemu poeksperymentować zaczynając od 1/3 dawki docelowej.
Nie mniej jednak priorytetową sprawą jest zwiększenie ilości roślin na dzień dzisiejszy - takie jest oczywiście moje zdanie w tej materii .
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Po dzisiejszej podmiance (40 l) parametry wyglądają tak :

Cl2/mg/l - 0
pH - 7,5
KH - 20d
GH - >21d
NO2 mg/l - 0
NO3 mg/l - 25
PO4 mg/l (ppm) - 0,4

PO4 rośnie mi średnio max do 1,2 dodaje węgiel organiczny (aqua art)

a co do tego co pisał Darek że potrzeba roślin żeby wcinała azot i fosfor kupiłem jeszcze rogatka, microsorium i żabienice a z tego co czytałem rogatka bardzo dużo azotu wcina :)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Gdybys miał KH2PO4 osobno rozrobione to bys PO4 podniósł do 2 i by było ok. a tak to nic nie zrobisz i pył pewno na szyby wyjdzie
spartiata89 pisze:PO4 rośnie mi średnio w tygodniu max do 1,2 po dodaniu węgla organicznego
Po4 nie rośnie po węglu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”