Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rdestnica przeszyta

Potamogeton perfoliatus L.

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Rdestnica przeszyta

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-100 cm. Zasadniczo jest to roślina III planu.
Temperatura: 0-25 °C, ale wytrzymuje kilka dni wakacyjnych upałów. Wymagane oświetlenie: duże
pH: dowolne
Twardość wody: dowolna
Nawożenie: nie wymagane
CO2: nie wymagane, dobrze toleruje tzw. węgiel w płynie
Podłoże: granulacja drobna i średnia, podłoże raczej żyzne
Szybkość wzrostu: średnia
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis:
Bylina krajowa (w ogóle obecna w większości wód stojących i leniwie płynących Świata) , gdzieniegdzie popularna i przeszkadzająca żegludze bo w naturze tworzy solidnie rozgałęzione egzemplarze o długości nawet 3 metrów. Rośnie też nawet na głębokości 3 metrów. Roślina kwitnie nad wodą a kwiatki są niepozorne (różowe).
Najbliżej spotkań podforakowych ;) można ją sobie wyciągnąć z jeziorka wędkarskiego obok Glinianki w Rzeszowie.

Roślina rośnie w prawie każdej wodzie (również słonawej - widziałem ją przy ujściu Wisły do Bałtyku). W naturze jej liście są karbowane (stąd nazwa) a roślina jest solidnie rozgałęziona aż do tego poziomu, że z każdego węzełka liściowego wyrasta nowy pęd. W naturze jest czerwonawo-ciemnozielona. Zupełnie inaczej wygląda w akwarium (mniejsze, jaskrawozielone aż przeświecające, prawie gładkie liście na łodygach nie wykazujących chęci do rozgałęziania). Nie znalazłem powodu takiej przemiany: czy to mniejsze światło w akwariach, czy wyższa temperatura? Nawet w książce Aquarienpflanzen Ch. Kasselmann stwierdziła ona, że powody takiej degeneracji nie są w pełni jasne. Ponieważ obecnie zmieniłem światło na 2X lapsze to zobaczymy w przyszłości jak będzie rosła.
Roślina rozmnaża się głównie poprzez kłącza. Łapiąc kiedyś gupiki musiałem wyrwać wszystkie rośliny z akwarium. Po jakimś czasie okazało się, że z jałowego pozornie podłoża zaczęły wyrastać mi nowe sadzonki rdestnicy. Ucięte łodygi rzadko tworzyły u mnie szczepki. Najczęściej ginęły. Co innego ucięte sadzonki, które dobrze się zakorzeniały.

Galeria
Akwarium roślinne HT (0,6 W/l, GH ok. 20, kH ok. 6., pH ok. 7, podłoże ADA 1, CO2, nawozy).

- właśnie wyłazi z podłoża:
Obrazek

- niestety słabo się eksponuje:
Obrazek

- ale strukturę liści ma ładną (wyraźne unerwienie):
Obrazek

- wspomniana "przezroczystość" (prawie):
Obrazek

- no i po zwiększeniu światła do 1,2 W/l są pierwsze symptomy "kędzierzawienia" liści. Zobaczymy, czy radość nie jest przedwczesna:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 paź 2014, 12:25 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Rammek
Posty: 57
Rejestracja: 15 maja 2012, 15:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Rammek »

Miałem ową roślinkę w akwarium przez dłuższy czas.
Została przyniesiona ze stawu kolegi.
Niestety nie przetrwała w akwarium. Zrobiła się bardzo delikatna i łamliwa (tak samo jak przyniesiony z nią wywłócznik).
Nie mniej jednak przetrwał w akwarium i rósł bardzo pięknie potamogeton lucens, którego niestety strasznie brakuje mi w zbiorniku :(
www.akwaczest.pl - Częstochowskie Forum Akwarystyczne
www.rwopr.pl - Regionalne WOPR Częstochowa
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Byliny z naszego klimatu zwykle zimują w taki sposób, że zanika zielone i zostaje kłącze z którego potem roślinka odrasta. Pewnie jakby zasymulował zimę to roślinka tak by się zachowała. A tak pewnie zgłupiała :P
Obecny egzemplarz mam od wakacji. Wcześniejsza mi zginęła ale wtedy miałem kiepskie światło.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

zulix pisze:- niestety słabo się eksponuje:
Tylko na zdjęciu :) Widząc ją w akwarium, przy mocnym oświetleniu byłam roślinką zachwycona. Wyraźne unerwienie i delikatne listki stwarzają wrażenie, że roślina jest krucha i delikatna.
Awatar użytkownika
Rammek
Posty: 57
Rejestracja: 15 maja 2012, 15:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Rammek »

W ogóle nie wiem jak to się stało, ale dałem ciała :D
Już wiem co mi nie dawało spać po nocach :D
To nie jest pogamogeton crispus, czyli rdestnica kędzierzawa :)
Jest to potamogeton perfoliatus, czyli rdestnica przeszyta :)
Jak to się stało, że tego nie skorygowałem to nie wiem ;)

Proszę administrację o poprawienie postów, aby nie było błędów na forum ;)
www.akwaczest.pl - Częstochowskie Forum Akwarystyczne
www.rwopr.pl - Regionalne WOPR Częstochowa
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jak jesteś pewien to poprawiłem :)

Jak rozróżnić te rośliny? Szczególnie w jeziorze wyglądało mi to na kędzierzawą, potem w akwarium się "zmieniła".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Rammek
Posty: 57
Rejestracja: 15 maja 2012, 15:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Rammek »

zulix, różnice są dość spore :) Na pewno crispus nawet w warunkach akwariowych ma karbowane liście. Mimo, że nie tak bardzo jak w naturze to jest to i tak mocno zauważalne ;) Nie ma również tak wielu użyłkowań na liściach :)

Tak wygląda perfoliatus w warunkach akwariowych:
Obrazek
W naturze jest ciemniejszy, mniej przezroczysty i twardszy.

A tak mniej więcej crispus:
Obrazek
W naturze jest ciemniejszy, ma mniej przezroczyste liście i ma bardziej je pofalowane. W warunkach naturalnych stożki wzrostu ma czerwonego koloru. U mnie niestety średnio się zaaklimatyzował, ale na pewno do niego wrócę :)
www.akwaczest.pl - Częstochowskie Forum Akwarystyczne
www.rwopr.pl - Regionalne WOPR Częstochowa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”