Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[sól morska] Tetra Marine Sea Salt

test (testy), opinia (opinie), uwagi...

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

[sól morska] Tetra Marine Sea Salt

Post autor: zulix »

Otrzymałem do testów od przedstawiciela firmy Tetra na nasz rejon 20 kg soli do akwariów morskich Tetra Marine Sea Salt. Serdecznie dziękuję za obiekt do testów. Niestety sam go nie przeprowadzę. Sól została podzielona na 5 części. Testy - obserwacje przeprowadzą koledzy: pilarz617, OKO, cyklista, MST i mam nadzieję, że przedstawią swoje obfite opinie. Nieco (ok. 1 kg) zostawiłem sobie do przeprowadzenia podstawowych testów soli typu pH, KH, GH, ....

Produkt sprzedawany jest w opakowaniach o różnej masie: 1, 2, 4, 8, 20 kg w workach z zapięciem strunowym i plastikowch pojemnikach-wiaderkach.
Obrazek

Oczywiście jak zawsze jest to:
Kompletna formuła dla zdrowia wszystkich ryb i bezkręgowców morskich. Zalecana do wody o temperaturze 25'C i ciężarze właściwym 1,022 do 1,024. Tetra Marine Sea Salt nie zawiera związków azotowych i fosforanów. Przygotowana w oparciu o wieloletnie badania i najwyższe standardy.
bo jakżeby pisać producentowi inaczej.

Solenie wody:
- Wiadomo, że nie powinno się sypać soli bezpośrednio do akwarium ale rozpuścić ją wcześniej w innym zbiorniku.
- Do rozpuszczania soli używać wody jak najbardziej jałowej - RO lub zdemineralizowanej innymi metodami.
- Dawka standardowa to 1kg soli na 25 litrów wody.
- Po rozpuszczeniu soli należy sprawdzić zasolenie np. przez sprawdzenie gęstości.
- Korekta zasolenia albo dodatkiem soli albo wody.


Podstawowe testy:

Mimo, że nie było takiej potrzeby zrobiono testy w laboratorium chemicznym z użyciem nieco lepszego sprzętu niż w domu. Tutaj nieco osprzętu, którego część używałem (pstryknąłem nieco więcej gadżetów bo może kiedyś mi się przyda taka fotka).
Obrazek
Najpierw odważono 40,000 g soli na takiej wadze (raczej za droga dla normalnego domu - mało kto wyda prawie pensję na wagę :P):
Obrazek
W części wody rozpuszczono odważoną sól - skorygowano temperaturę solanki (jak i wody do dolewki) do 25C. Woda była super czysta - RO + kolumna jonowymienna - zestaw laboratoryjny - niedostępny finansowo dla domu.
Korzystając z analitycznych procedur roztwór wprowadzono kolby marowej uzupełniając do 1 litra.
Obrazek
Po dokładnym wymieszaniu zrobiono pomiary:
Gęstość mierzono takim zestawem areometrów:
Obrazek
O właśnie tak:
Obrazek

Natychmiast po rozpuszczeniu soli jej gęstość w temp. 25C wyniosła dokładnie 1,023 g/ml
Kolejne pomiary to podstawowe parametry wody mierzone z wykorzystaniem biurety Schillinga:
Obrazek
(roztwory z naważek analitycznych ChemPur - wiem, mogło być lepiej, ale do celów domowych jest aż za dobrze).
Pomiary zaraz po rozpuszczeniu soli dały wartości:
kH = 9,9 +/- 0,2
gH = 392,8 +/- 15,0
Ca = 1293,3 +/- 49,3

Pomiar powtórzono po 24 godzinach.
kH = 9,9 +/- 0,2
gH = 408,8 +/- 15,5
Ca = 1259,3 +/- 47,7
Być może komuś się nie zgadza, że na początku jest "tyle a tyle" a po 24 h "tyle a tyle" i szuka reakcji, które mogły przebiec. Wystarczy zobaczyć, że dokładność pomiaru była taka, że oba pomiary są tożsame (w granicach błędu). Testy akwarystyczne nie dają nawet takiej dokładności.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2013, 16:45 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Pozwolę sobie spłodzić pewien wstęp, który jutro postaram się nieco rozwinąć o dodatkowe obserwacje i zdjęcia. :)

W dniu wczorajszym na spotkaniu otrzymałem ~5kg soli do testów. Dziś poczyniłem pewne kroki, ale z pewnych względów podmiankę i pierwsze testy zrobię dopiero jutro rano (teraz nieco późna godzina). :P

Na wstępie opiszę nieco baniak testowy:
Jest to moje 44,2L "mini-oceanarium" z tego wątku:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=11181&start=0

Zbiornik żyje już około 1,5 roku i miał ostatnio drobne problemy z cyjanobakteriami (buraczkowe glony na piasku w 2 miejscach), ale powoli wychodzi na prostą. :)
Do tej pory stosowałem 2 najpopularniejsze sole tj. Instant Ocean i Reef Crystals firmy Aquarium System.

Poglądowe (nie w jakości HD, ale ujdą) zdjęcia obiektu obserwacji:
Obrazek

Obrazek

Mieszkańcy i koraliki:

Twardziel:
Obrazek

Miękkasy (jedne z bardziej kapryśnych u mnie):
Obrazek

Obrazek

No i Nemo-oblatywacz:
Obrazek


Teraz może nieco o pierwszych wrażeniach co do soli:

:arrow: fajna, dosyć drobna ziarnistość (brak większych grudek, czy kryształków) pozwalająca precyzyjnie odmierzyć ilość soli - przydatne np. przy małych podmiankach
Obrazek

:arrow: sól praktycznie bezwonna, gdzie w przypadku IO występował delikatny, lecz drażniący zapach, który m.in. zostawał na łapkach po odmierzaniu na podmianę

:arrow: smak...ekhm...taki dosyć mocno gorzki i dość mocno szczypie po języku
NIE PRÓBUJCIE TEGO ROBIĆ W DOMU - ja zrobiłem to w celach naukowych (może troszkę z głupoty) :mrgreen:

:arrow: po przygotowaniu solanki do podmiany okazuje się, że minimalny osad pozostaje nierozpuszczony, ale mniejszy niż w przypadku soli Reef Crystals - zobaczymy rano po odłączeniu kostki napowietrzająco-mieszającej

:arrow: duża zawartość soli w soli, co oznacza, że do sporządzenia 1L solanki o gęstości 1,022 (taką stosuję) potrzeba mniej gram tejże soli, niż soli używanych przeze mnie do tej pory - jutro policzę dokładniej o ile mniej idzie soli na np. 100L solanki

:arrow: przejrzystość wody zaraz po wsypaniu soli się nie zmniejsza (w przypadku RC zauważałem pewne zmętnienie przez pierwsze kilkadziesiąt minut)

Na chwilę obecną to tyle moich obserwacji. Jak coś zaobserwuję więcej, lub coś mi się przypomni to dopiszę jeszcze jutro i dorzucę więcej zdjęć. :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

czekamy na dalsze testy. Jak możesz podaj również parametry wody w szczególności KH. Ciekawe jak zareaguje cyjano na podmainkę ?.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Ja u siebie zrobiłem na początek dużą podmianę 30%. Myślę że do opisywania mojego testu założę nowy temat.

Na szybko tylko powiem, że wcześniej używałem sól IO a ta obecna:

- rozpuszczalność lepsza, szybciej nic nie zostało i mogłem wlewać do akwarium
- soli w soli więcej więc trzeba mnie dawać niż poprzedniej (ale niewiele - teraz dałem 43g/l dla zasolenia 1025)
- różnica parametrów z tymi przed podmianą: KH 8,1 na 11,5, ph 8 takie same, Mg z 1470 na 1464, Ca 461 na 477

Życie po jednym dniu zadowolone z podmiany.

Jeszcze nie wiem jakie założyć podmiany na stałe - czy 5% do 10% co tydzień, czy 10% do 20% co 2 tygodnie? (rzadziej i więcej nie chce bo parametry będą za bardzo skakać).
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Na chwilę obecną podmianka 5L zrobiona jakąś godzinkę temu.

Przy okazji "poodkurzałem" nieco szczeliny w skale i odessałem resztki cyjano (prawie wszystkie), także akwarium nieco czystsze, ale koraliki niemal wszystkie pozamykane jeszcze w sobie. :P

Przy okazji przełożyłem nieco kilka szczepek w inne miejsca, aby można było lepiej obserwować co się z nimi dzieje.

Testy wody przed podmianą, jakie były w baniaku:

:arrow: temp. 23°C
:arrow: gęstość 1,022
:arrow: KH 7°dH // test Zoolek'a
:arrow: Ph 7,8 - 8,2 (w zależności od zakresu) // test Zoolek'a
:arrow: Ca 450 ppm / mg/L // test RedSea
:arrow: Mg 1050-1100 ppm / mg/L //test RedSea

Kh mogłoby być wyższe nieco, no i Mg z którym od dawna mam problem, żeby je podnieść, ale póki co nie chcę robić nagłych korekt, więc delikatnie podnoszę przy każdej podmianie za pomocą niewielkiego dodatku MgCl2 x 6H2O.

Widzę, że część koralików już się pompuje z powrotem, po rybci (oprócz tego, że jak zwykle głodna) nie widać żadnej reakcji na podmianę.

Z moich obserwacji co do soli po całonocnym odstaniu (nie mogłem zasnąć przy "mieszadełku"):
:arrow: sól rozpuściła się sama w 100%,
:arrow: zasolenie wyszło idealne,
:arrow: solanka nie była w żadnym wypadku mętna (roztwór klarowny)
:arrow: woda po zasoleniu pozostaje bezwonna
:arrow: smak...hmmmm...tym razem jakoś się nie ośmieliłem, ale raczej słony :roll:
:arrow: po wlaniu do akwarium - podaję grubszym wężykiem do pierwszej komory w kaskadzie, aby się zmieszała z wodą akwariową - brak oznak zmętnienia

Tak, jak obiecałem obliczyłem (w zaokrągleniu) ile soli jest potrzebne na 100L solanki i jak to wychodzi w porównaniu do IO i RC.

Tak więc przygotowując roztwór o gęstości 1,022 w temperaturze 23°C zużywam:

sól Reef Crystals :arrow: 4,06 kg
sól Instant Ocean :arrow: 4,08 kg
sól Tetra Marine :arrow: 3,98 kg

Jak widać w tej soli jest więcej ... soli. :P

Wniosek - jeśli ktoś ma większy baniaczek i robi większe i/lub częściej podmiany to sól Tetra jest bardziej wydajna, ale z drugiej strony oznacza to, że ma mniej dodatków "wzbogacających".

Teraz przelicznik kosztowy w oparciu o ceny z pewnego znanego sklepu z morszczyzną w Gdyni, który ma w ofercie wszystkie te sole (brałem pod uwagę największe dostępne w sklepie opakowanie i cenę bez promocji):

IO :arrow: 168 PLN / 16 kg = 10,50 PLN / 1 kg
RC :arrow: 192 PLN / 16 kg = 12 PLN / 1 kg
TMS :arrow: 209,50 PLN / 20kg = 10,475 PLN / 1 kg

Jak widać, nie dość że mniej jej idzie średnio na litr wody to i cena niższa. Różnica w prawdzie niewielka, ale jednak jest. ;)

Na chwilę obecną to tyle - jak coś jeszcze mi się przypomni to edytuję tego posta. :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

cyklista pisze:Myślę że do opisywania mojego testu założę nowy temat.
Nie mnóżmy bytów. Ten temat ma być zbiorczy dla osób, które będą zainteresowane solą dlatego prosiłbym o pisanie wszystkich uwag tutaj. Na pewno darujący sól do testów ten temat przeczyta a nie będzie szukać kilkunastu innych tematów. Każdy może zwięźle opisywać w kilku postach co się dzieje. Nie będziemy robić 5 tematów na test 1 produktu.

Nie zmienia to tego, że każdy może sobie pisać o zbiorniku w galerii...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Jak w jednym to w jednym. Dorzucam zdjęcia stanu początkowego i czekam na testy Zulixa dokładne parametrów rozpuszczonej czystej soli na świeżo jak i po 24 godzinach.

Zdjęcia zrobione jeden dzień po podmianie na nowej soli
Widok ogólny:
Obrazek
i pojedyncze elementy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Akwarium 30l , falownik nano900, oświetlenie 2x18w (białe10000 i aktynika). Panel 10l z plenum. Bez odpieniacza. Jeden krab i jedna rybka :-)

Podmiany na razie 3l co tydzień, jak będzie wszystko w porządku to przejdę na 1,5 l co tydzień.
Na razie powolutku wszystko rośnie i się wygląd poprawia.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 19:08 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Witam
Przedstawiam akwarium testowe dla soli Tetra Marine Seasalt.
Jest to akwarium z tego tematu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=17335
:arrow: Akwarium - 100x40x40 (160l) z czego 83x40x40 - 132 litrów jest przeznaczone dla ryb i innych żyjątek
:arrow: Panel (3 komory) - 17x40x40 - 27 litrów
:arrow: Oświetlenie - 2x39W aquastar + hagen blue
:arrow: Cyrkulacja: 1xjvp 101
:arrow: Pompa obiegowa - Aqua szut n750, atman 1200l/h
:arrow: Odpieniacz: haquos na kostkę lipową
:arrow: Grzałka 250W
:arrow: około 14kg żywej skały

Ze zwierząt są dwa błazenki, krewetka Lysmata kuekenthali i krab Calcinus Elegans. Nie licząc oczywiście wieloszczetów, zooplanktonu i innych tego typu.

Z korali mam:
-euphylię
-xenie pulsującą
-grzybki
-zoa
-rurówki
-parazoanthusy
-clavularia
-sarcopython
-i inne twarde i miękkie korale których nazw nie znam

Akwarium wystartowało 2012-12-15 czyli jest stosunkowo młode bo zaledwie ma cztery miesiące.
Na początku solone było solą Instant Ocean, a od miesiąca Reef Crystal. Podmianki są robione co 2-3 tygodnie po 30l wody. Następna podmianka wypada za tydzień (będzie woda solona solą Tetra Marine Seasalt)

Kilka zdjęć co by było do porównania w przyszłości.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Są też papużki nierozłączki:
Obrazek
Obrazek

Podmiankę na soli Tetry planuję zrobić za około tydzień. Wszelkie obserwację oraz uwagi co do soli Tetra Marine Seasalt postaram się relacjonować raz na tydzień.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Dzisiejszego dnia zrobiłem 1 podmiankę na soli Tetra Marine Seadalt
W akwarium występuje prawdopodobnie bryopsis w początkowym stadium

Akwarium 31,5l
Filtracja za pomocą filtra kaskadowego Aquael FZN-2
Za cyrkulację odpowiada Hydor Korail Nano 900
Oświetlenie: 3x11W 1x 10000k, 2xniebieskie

Z życia:
1x Wundermari
1x Godibion
1x Krab elegance
1x niezidentyfikowany krab (łagodny)

Z korali:
Euphylia
Grzybki
Zoa
Sinularia
parazoanthusy
Calustrela

Obrazek

CO DO SOLI:

Podczas odbioru soli zrobiłem teścik smakowy z ciekawości ;) sól słona jak to sól a w dodatku szczypiąca w język.
Sól jest bardzo drobniutka w porównaniu z wcześniejszymi jakich używałem (Kent i Instant Ocean) wygląda prawie jak mąka ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Taka granulacja soli bardzo mi się podoba.
Dzięki niej sól bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie nie trzeba prawie w ogóle mieszać.

2 istotną zaletą soli jest ,,ilość soli w soli"
Zawsze do ok 3-4 l wody musiałem dodać 1,5 kubeczek soli (po roślinkach z in-vitro)
Dzisiejszego dnia wsypałem 1 płaski kubeczek i okazało się że jest za duże zasolenie.
Dzięki temu sól jest bardziej oszczędna i starczy nam na dłużej.

Po posoleniu wody zrobiłem jeszcze 1 teścik smakowy.
Woda wyszła jak zwykła solona. Nie czuć żadnego szczypania w język.

3 ważną sprawą jest to iż po rozpuszczeniu soli nie zostają żadne drobinki.
Wychodzi czyściutka klarowna woda.

Dalszy ciąg testów nastąpi ;)
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Pierwsze spostrzeżenia:

Sól Tetra w testach smakowych faktycznie miała strasznie kwaśny smak. Reef Crystal w porównaniu smakował prawie jak sól stołowa.

Zrobiłem zdjęcie porównawcze co do granulacji.
Obrazek
Po lewej stronie Tetra Marine Seasalt, a po prawej Reef Crystal. Może akurat mi się się taka trafiła z wierzchu wiaderka ale u mnie Tetra miała wyraźnie grubsze kryształki od Reef Crystal. Raczej przy rozpuszczalności tej soli to nie pomoże :P
Obrazek Obrazek
Tetra Marine Seasalt ---------------------------------------------------------------Reef Crystal

Na pierwszy ogień poszło 1kg soli na 30l wody.
Obrazek
Na razie się miesza... :mikstury: :mikstury: :mikstury:
CDN
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

6dni po pierwszej podmiance na soli Tetra Marine Seasalt.
Korale ładnie polipują, wszystko się otwiera, błazny pływają (chyba szukają miejsca do tarła ale pewny nie jestem). Jedyne co ucierpiało to świetlówka groluxa którą przez nieuwagę rozbiłem nad akwarium i szkło wpadło do środka. :/ Ale szkło pozbierane, węgiel w panelu i sytuacja jest stabilna. Świetlówka została zmieniona na aqua nova 10000K. Nie ma wysypu glonów, wszystko powoli sobie rośnie czyli jest dobrze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Po 15 dniach jazdy na tej soli i 2 podmiankach 10% zauważam pewne pozytywne rzeczy, m.in.:
+ zmniejszona ilość glonów "cyjano" i "dino" (wszystko zmierza ku lepszemu)
+ zauważalnie lepsze polipowanie, a u Xenii zwiększone "machanie łapkami"
+ ZOA i Grzybki chętniej zaczynają się dzielić
+ brak negatywnych reakcji błazenka na nową sól

Minusy na chwilę obecną:
- yyyy...na razie nie mam się do czego przyczepić :(

Na razie jeszcze jest to dosyć krótki okres, aby powiedzieć czy poleciłbym tą sól, czy nie.
Natomiast jedno mogę stwierdzić na chwilę obecną pewno - jestem mile zaskoczony, gdyż do tej pory jakoś nie miałem przekonania do produktów tej firmy i w ogóle nie brałem ich pod uwagę przy planowaniu zakupów. Jeśli tendencja zostanie utrzymana (a wszystko na to wskazuje) to kto wie, czy nie zdecyduję się na przejście na tą sól.

Losy baniaczka testowego i zdjęcia można śledzić w wątku:
[044] Solny dziwaczek :)
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Wczorajszego dnia zrobiłem 2 podmiankę na soli Tetry
Korale mają się bardzo dobrze, zwierzaki tak samo

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie to korale bardzo ładnie polipują i nie widać negatywnych skutków związanych ze zmianą soli
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Dzień 16 na soli tetry
Zrobiłem dzisiaj drugą podmiankę 30l. Dotychczasowe moje obserwacje są takie że ZOA lepiej sie otwierają niż na poprzednich solach. Miałem kilka gatunków co wcześniej były całkowicie zamknięte a teraz powoli zaczynają się budzić. Chyba nawet widać pierwsze przyrosty młodych ZOA. Akwarium ma też za sobą pierwszą wycinkę xeni która to nazbyt się rozszalała. Wszystkie zwierzęta żyją i mają się świetnie. Na dniach postaram się dodać kilka zdjęć z życia akwarium.
Pozdrawiam :mrgreen:
edit:
Obiecane zdjęcia
Obrazek
wieloszczet

Obrazek
ZOA

Obrazek

Obrazek
Krab dizajner

Obrazek
iłfilia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Sesja zdjęciowa po miesiącu. Generalnie wszystko wygląda pozytywnie, tkanki przyrastają a korale nawet czasem się ładnie otwierają.

Widok ogólny:
Obrazek

Parametry wody przed podmianą:
pH=8; NO3= 0,2 (prawdopodobnie bo testy niepewne); PO4=0; t=25; d=1024; kh=7,6; mg=1434; ca=440

po podmianie 10% kh rośnie mi do 8,4

elegancik pojawił się na sesję zdjęciową:
Obrazek
Obrazek

a i inne typy nie miały nic przeciwko:
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 19:13 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”