Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[sól morska] Tetra Marine Sea Salt

test (testy), opinia (opinie), uwagi...

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Aktualnie jestem już po 4 podmiankach (na weekendzie będzie 5-ta) na tejże soli.

Moje aktualne spostrzeżenia:

:arrow: jedyny koralik twardy, który posiadam pięknie wysuwa "łapki" (nieraz na niesamowitą odległość 3-5cm przy podobnych wymiarach szkieletu)
:arrow: Xenia znowu zaczęła się pięknie pompować i "machać łapkami"
:arrow: grzybki się ładnie dzielą i pompują (tylko jeden gatunek rhodactisa coś podupadł na zdrówku ale podejrzewam, że mu nowe miejsce nie spasiło),
:arrow: większość ZOA pięknie otwiera się i nawet zauważyłem kilka nowych mordek (niestety nie wszystkie odmiany się tak pięknie otwierają :( ),
:arrow: "pasiak vel. Nemo" bez zmian - wciąż ma niezaspokojony apetyt i wszystko co mu się nawinie próbuje zjeść,
:arrow: niestety cyjano mają się również coraz lepiej :( podejrzewam, że pojawiły się również dino, gdyż po nocy prawie nic nie ma, a gdy poświeci się 3-4godziny to cały piach jest w tych glutach :/
Podejrzewam, że powyższe problemy mogą mieć jeszcze inne podłoże, niż tylko zmiana soli, chociaż nie wykluczone, że mogło to wspomóc rozrost plagi.

Myślę, że konieczne będzie wykonanie specjalnych i dokładnych testów u któregoś z kolegów z forum. ;)

W międzyczasie planowałem start drugiej solniczki, lecz ze względów na dalszy brak pracy (i środków $$) plan wziął w łeb, a można byłoby wtedy obserwować, jak zachowuje się baniak przy starcie od 0 na tej soli. Może na wakacjach, jak otworzy się terminal AUDI to się uda załapać i plan doczeka się zrealizowania. ;)

Tak dla zobrazowania sytuacji - specjalnie nie czyściłem szyb od 4 dni:

Obrazek
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

MST pisze::arrow: niestety cyjano mają się również coraz lepiej :( podejrzewam, że pojawiły się również dino, gdyż po nocy prawie nic nie ma, a gdy poświeci się 3-4godziny to cały piach jest w tych glutach :/
U mnie też się brązowy nalot zaczyna pojawiać. Nie jest go dużo ale jednak.
Co do korali to potwierdzam że się ładnie pompują.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Jeśli chodzi o brązowy nalot osad na skale to i u mnie się objawił, poza tym korale mają się bardzo dobrze. W akwarium zrobiłem już 5 podmianek na tej soli.
Na dniach wrzucę zdjęcie ;)
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

Jeśli mogę coś powiedzieć to zakładałem akwarium właśnie na tej soli. Pierwszy miesiąc super zero paskudztw. Później pojawił się taki brązowawy nalot na piasku I żywej skale. Parametry były jak najbardziej w porządku. Ale z tym nalotem to chyba 3 miesiące było. Po wprowadzeniu pierwszego korala (tubipora jak się dowiedziałem ostatnio) byłem zdziwiony że po 2h się wszystkie główki wysunęły. Jednak w między czasie pojawiły się glony więc postanowiłem zmienić sól . I tak teraz zauważam że koral szybciej się rozrasta na nowej soli. Więc może mała zmiana soli jest korzystna. Na razie korzystałem z dwóch rodzai soli więc trudno mi powiedzieć coś o tej więcej. Obecnie jestem bardziej zadowolony z kenta . Chociaż patrząc na cenę nie uważam jej za złą dla początkujących w morskich. Sól nie zbrylała się. Jest i minus. Ja bynajmniej uznaję to za minus że w opakowaniu brak jest miarki, przez co woreczek strunowy czasami się nie domyka jak trzeba,bo sól sobie tam siedzi w rowku. Sądzę, że w każdej soli powinny być takie rzeczy.
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Po dodaniu do panela węgla aktywnego zauważyłem że brązowy nalot zniknął z piasku. Korale bez zmian czyli OK.
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Ja niestety mam węgiel zmieniany co 1,5-2tygodnie i glony nie ustępują. :(
Wręcz bym powiedział, że jest coraz gorzej.

Po analizie wzrokowej coraz bardziej upewniam się w przekonaniu, że jest to dość bogata sól. Skąd takie przypuszczenia?
Ano stąd, że 2 kolonie ZOA i niektóre grzybki ostatnio zaczęły się dzielić, jak szalone, do tego wszystkie korale się pięknie pompują, a pavona wypuszcza długie polipki. Niestety ze względu na głównie miękką obsadę koralowców podejrzewam, że nie są one w stanie wszystkiego "przerobić" i stąd te gloniska.

Mam zamiar zrobić jeszcze jeden eksperyment - podmiankę (lub nawet 2-3) na uboższej soli (IO) i zaobserwowanie, czy coś się zmienia.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Glony brązowe potwierdzam. Na szybach pojawiają się u mnie po 3-4 dniach od czyszczenia. Też się zastanawiam czy dalej robić podmiany na tej czy np. nie mieszać 1/2 z I/O czy robić rzadziej podmiany albo mniejsze - i chyba żeby nie zmieniać soli to będę od dzisiaj robił podmianę 5% na tydzień a nie 10% jak dotychczas (chyba że doradzicie inną zmianę lub brak zmian). Potwierdzam że grzyby się dzielą i ogólnie przyrosty miękkich widać.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

U mnie brązowy nalot znikł po 2 tyg ;) z piasku jak i ze skały
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

pilarz617, tylko ja mam inwazję cyjano i dino, więc to nie jest jakiś tam byle nalot. :P

Zresztą chemiclean nawet sobie nie radzi (jest poprawa na 2 dni max.). :podwójnie widzę:
Próbowałem zaciemnić na dobę - niby zaczęło ustępować, ale nie do końca - po włączeniu światełka w 2 godziny mam tego dziadostwa multum na piachu i w kilku miejscach na skale. :/
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Zobaczyłem wylinkę kraba, więc chyba mu te glony smakują i się porządnie obżera skoro zrobił kolejną. Parametry wody w porządku, kh cały czas leci w dół - więc zostanę dalej przy tej samej soli i 10% podmian co tydzień.
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

MST, a spróbuj dodać jakąś cyrkulacje dodatkową. Nie zaszkodzi ,a może pomóc.
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

OKO, sam widziałeś, że cyrkulacja jest solidna (kaskada N500 + 2xkoralia NANO900). ;)
Przy włączonym wszystkim na raz błazenkiem rzuca po całym akwarium, więc szkoda męczyć rybkę dodatkowym cyrkulatorem. :(
Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy, ale zobaczę najpierw czy podziała i jak tak to opiszę dokładnie com uczynił. :)
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Po 3 miesiącach na soli tetry stwierdzam że jest to pełnowartościowa sól. Testowej soli pewnie starczy mi jeszcze na około miesiąc. Akwarium już chwilę czasu nie widziało odpieniacza i działa super. Czasami nawet brakuje azotu i makroglony głodują :lol: Puki co zdjęcia kontrolne z poligonu doświadczalnego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Byłem widziałem i jest :super: :super: korale ładnie rosną napompowane ;) oby tak dalej
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

U mnie niestety test został przerwany, gdyż glony zrobiły się na tyle uciążliwe, że nie chciałem dalej ryzykować. Po 24godzinach od podmianki i czyszczeniu piasku i skały z glonów (cyjano+dino) pojawiały się od nowa w dosyć znacznej ilości.

Zrobiłem jeszcze jedną rzecz celem sprawdzenia, czy to aby na pewno wina soli - ostatnie 2 podmianki zrobiłem na soli IO, nie zmieniając przy okazji niczego innego (karmienie,odpieniacz i światło bez zmian) i co się okazało?
Ano że gloniska ustąpiły. Po pierwszej podmiance 10%obj. glony znacznie wolniej się pojawiały i już nie na taką skalę, a po drugiej podmiance nie zauważam jakiś szczególnych problemów z glonami (to co zostało po ostatnim odsysaniu dogorewa powoli).

W moim subiektywnym odczuciu - sól dosyć "bogata" i może właśnie firma Tetra skupiła się na akwariach morskich z bardziej "chłonnymi" koralami (ew. makroglonami, które wcinają azotany i fosforany). Jednakże przy małym litrażu z zdecydowanie miękką obsadą ta sól jest stanowczo zbyt bogata.

Jako, że zostało mi jeszcze trochę tej soli postanowiłem spróbować robić podmiany mieszając tą sól z IO (której też trochę jeszcze mam) i nadal obserwować efekty.
Możliwe, ze połączenie tych soli (uboga+bogata) da w moim przypadku dobre rezultaty. 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”