Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ciernik - Gasterosteus aculeatus

syn. kolka, kat kolczatka

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Ciernik - Gasterosteus aculeatus

Post autor: wisłok »

Opis; Te ciekawe rybki mają ciało lancetowate bocznie spłaszczone, z silnie przewężonym ogonem. Wyróżnia się dwie formy ekologiczne osiadłą słodkowodną i wędrowną żyjącą w przybrzeżnych wodach Bałtyku i spływającą do rzek na tarło. Forma słodkowodna jest nieco mniejsza i osiąga 6 cm dla samców i około 9 dla samic, populacja wędrowna reprezentowana jest przez nieco większe osobniki; samce do 9 cm, samice do 11. Grzbiet szarozielony, niebieskozielony lub ciemnoszary, boki srebrzyste u starszych ryb złotawe, często niezależnie od wieku w poprzeczne pręgi o barwie takiej samej jak na grzbiecie. Ponadto boki ciała są chronione przez tarczki kostne, które są szczególnie dobrze rozwinięte u form morskich. Płetwy rybka ta ma bezbarwne,za wyjątkiem białawych kolców które są przekształconymi płetwami pierwszą grzbietową i płetwami brzusznymi. Na grzbiecie występuje u form słodkowodnych zawsze 3 kolce, w miejscu pletw brzusznych po jednym, u rybek o " turystycznej" naturze kolców na grzbiecie może być od 2 do 5. Poza różnicą w wielkości dymorfizm płciowy przejawia się tym że samce przez cały rok mają czerwonawe podgardle, a w czasie tarła przybierają szmaragdową barwę grzbietu i boków, a cała brzuszna strona ciała staje się intensywnie czerwona.
Występowanie i siedlisko; Spotkać możemy tą rybkę niemal we wszystkich wodach słodkich i słonawych półkuli północnej od Europy, przez Azję aż po Amerykę Północną. W Polsce zasiedla ona wszelakie cieki(poza górskimi potokami), zbiorniki wody słodkiej, a także przybrzeżne wody Bałtyku. Na Podkarpaciu południowa granica występowania tego gatunku biegnie dokładnie wzdłuż trasy E4; Tarnów - Rzeszów - Korczowa. Proporcjonalnie do zasięgu występowania gatunku, nasza rodzima kolczatka ma olbrzymie zdolności adaptacyjne zasiedlając niemal każdy typ wód, byle tylko niezbyt ciepłych i aby tylko znajdowały się tam jakieś roślinki lub co kol wiek innego z czego samiec mógł by zbudować gniazdo, choć i z brakiem takowych przedmiotów w wodzie rybki potrafią sobie poradzić( u mnie w akwarium samczyk wykorzystał kiedyś jako gniazdo szczelinę między gąbką filtra wewnętrznego a tylną ścianą akwarium).
Usposobienie; Rybki te nie przejawiają agresji w stosunku co do innych jak i własnego gatunku, no poza wyjątkiem okresu tarła kiedy to samce mają tendencje aby prześcigać rywali z swego terytorium.
Woda; Jak już wiemy rybki te są bardzo twarde więc w zupełności wystarczy im zwykły kranex. Uważać jedynie trzeba na temperaturę, pod groźbą klątwy nie może przekroczyć 29 kresek na termometrze. Przy tej wartości rybki zaprzestają pobierać pokarm, Chyba nie muszę pisać co się stanie jak słupek rtęci podskoczy jeszcze o jakieś 2 jednostki.
Pokarm; Tu sprawa jest prosta mamy do wyboru; 1) żywy pokarm o niewielkich rozmiarach, bo i pyszczek tych rybek jest niewielki, 2) mrożonki również drobne, ale do nich rybki musimy najpierw przyzwyczaić, bo nie wszystkie osobniki skumają na początku że to się da zjeść. Myślę że można próbować karmić cierniki również płatkami, sam czyniłem takie próby. Rybki czasem chwytały ów typ pokarmu, ale przyzwyczajanie ich trwało dość długo(prawie pół roku) i straciłem do tej zabawy cierpliwość zarzucając dalsze próby.
Akwarium i jego wystrój; Dla małego haremu formy słodkowodnej czyli jeden samczyk na dwie samiczki wystarczy już zbiornik o długości 60 cm. Wystrój w zasadzie dowolny, ale im więcej roślinności, korzeni itp. tym lepiej rybki będą się czuły.
Rozmnażanie; Do tarła dochodzi gdy temperatura wody się podnosi, a tzw. dzień świetlny się wydłuża, czyli najczęściej w okolicach kwietnia. Jako tarlaki wybieramy samca o najintensywniejszych barwach godowych i samiczki z mocno krągłym brzuszkiem. Jeśli samiec będzie słabo wybarwiony samice dadzą mu po prostu kosza i do tarła nie dojdzie. Zbiornik tarliskowy powinien mieć żwirowo kamieniste dno porośnięte częściowo roślinami o pierzastych liściach typu rogatek, czy wywłócznik kłosowy, również na powierzchni wody powinna się znaleźć rzęsa drobna i/lub wgłębka wodna. Woda w Zbiorniku tarliskowym powinna być miękka o temperaturze w zakresie 18 - 20 stopni Celsjusza. Samiec najpierw buduje gniazdo z części wyżej wymienionych roślin, a następnie po odbytym tarle broni go przed wszystkim co zbliża się do niego z byt blisko. Dlatego należy odłowić samice. Gdy samiec przestaje się interesować gniazdem również go odławiamy.Narybek karmimy bardzo drobnym pokarmem, początkowo tzw. zieloną wodą, później larwami solowca. Lepsze zdjęcia dorzucę w najbliższym czasie.

Obrazek
fot. autor
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”