Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

PH metr bez obudowy co sądzicie?

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

PH metr bez obudowy co sądzicie?

Post autor: mirekkon »

Witam

Co myślicie na temat PH metru bez obudowy - zmontowanego gotowego do którego podłączamy tylko sondę i ewentualnie dwa urządzenia (pompka i elektrozawór)

chodzi o gotową zmontowaną płytkę PCB z wyświetlaczem LCD np 1x6 dwoma przyciskami do sterowania wszystkim, ale bez obudowy goła elektronika do której można sobie dorobić kto co chce ...

cena takiego ph metru to 99zł + ewentualna wysyłka - chyba za mniej to tylko liche wskaźniki można kupić, a tu byłby pełny sterownik CO2 tyle tylko że trzeba by się pobawić w wykonanie jakiejś obudowy no i podłączenia urządzeń - na płytce byłyby dwa przekaźniki do sterowania urządzeniami, działające na zasadzie pojedynczego styku dla każdego urządzenia oddzielnie - w sumie to taka mała wersja zrób to sam

sterownik spełniałby następujące funkcje:

* pomiar PH w czasie rzeczywistym z rozdzielczością 0.01 dpH;

* ustawiany zakres PH w przedziale od 4.00 do 8.99 (zakres pomiarowy od 4.00 - 9.00);

* ustawiany alarm PH czyli wartość (w dpH) PHALM odstępu od wartości skrajnych przedziału ustawionego przez użytkownika do momentu w którym wystąpi alarm dźwiękowy i optyczny - np: zakres ustawionych PH to <6,80 do 6,90 >, PHALM=0,2 dpH oznacza to, że jeśli PH mierzona wzrośnie ponad PHmax+PHALM = 6,90+0,20=7,10 dpH to zostanie wygenerowany alarm dźwiękowy i optyczny, natomiast jeśli PH mierzona spadnie poniżej PHmin-PHALM = 6,80-0,20=6,60 dpH to również zostanie wygenerowany alarm dźwiękowy i optyczny;

* możliwość kalibracji urządzenia dla danej sondy w punktach PH4.00 oraz PH7.00, automatyczna kalibracja dla całego zakresu pomiarowego;

* możliwość sterowania w zależności od pomiaru PH - elektrozaworem gazowym CO2 na dowolne napięcie bo mamy styk przekaźnika;

* możliwość sterowania w zależności od pomiaru PH &#8211; pompką O2 na dowolne napięcie bo mamy styk przekaźnika;

* możliwość zmiany parametrów w dowolnej chwili oraz zapisanie ich w pamięci procesora;

* ustawienie fabryczne wykasowują wszelkie ustawienia użytkownika z pamięci sterownika przywracając stan fabryczny (zapisują ustawienia domyślne), po zadziałaniu tej funkcji wymagana jest ponowna kalibracja;

* zabezpieczenia - alarm dźwiękowy, alarm optyczny;

* możliwość skasowania alarmu w przedziale dopuszczalnym np: <6,70-6,80> PHalm=0,20 - to przedział dopuszczalny =<6,50-7,00> poza przedziałem dopuszczalnym nie ma możliwości skasowania alarmu, a jedynie wyłączenie dźwięku;

* automatyczne wychodzenie do ekranu podstawowego po około 10 sek - z menu głównego;

* proste logiczne menu dedykowane do szybkiego ustawiania.

płytka z otworami wykonana fabrycznie z nadrukami dla użytkownika z otworami montażowymi itp, całość fabryczna z gwarancją zasilana 12V z dowolnego zasilacza stabilizowanego z końcówką 2.1x5.5

ciekawy jestem czy byłoby na coś takiego wielu chętnych ? w końcu za takie pieniądze to naprawdę rewelacja! a temat sterowania CO2 załatwiony

piszcie co o tym sądzicie

pozdrawiam
mirekkon
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2013, 16:07 przez mirekkon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Płytka drukowana z przylutowanymi wszystkimi elementami czy do samodzielnego przylutowania?

Edit

A sorki już doczytałem że gotowa. Jak dla mnie warto ale bez alarmu dźwiękowego a jedynie z optycznym.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

dźwięk można wyłączyć :) wszystko na dwóch przyciskach :)

dostajesz gotowca tylko podłączyć !!! i sondę którą trzeba by dokupić i tyle pomiar jest

następnie masz dwa styki przekaźnika które zwierają się w zależności od pomiaru i ustawień jeśli ma być podawany CO2 to załącza się styk od C a jeśli natlenianie to styk O

banał w najprostszym wydaniu, nie wiem czemu ludzi to tak mało interesuje :)

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2013, 16:05 przez mirekkon, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

mirekkon pisze: nie wiem czemu ludzi to tak mało interesuje
Myśle że barierą jest cena.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mirekkon pisze:nie wiem czemu ludzi to tak mało interesuje :)
Wiele ludzi nie ma praktyki w sprawach technicznych. Kiedyś były zestawy "sam sobie zmontuj radio" i z instrukcja obsługi podobno każdy był w stanie to zrobić. Zainteresowanie znikome :( - ludzie czasem się boją prądu czy tego, że sobie nie poradzą.
Z mojej dziedziny powiem, że w zakresie chemii czasem ludzie piszą "nawoziłbym solami, ale jestem słaby z chemii i sobie nie poradzę". Tak właśnie - wsypać proszek do wody i zamieszać jest pewnie sprawą nie do przejścia. Pewnie jest i tak w sprawach o których piszesz. Gdy raz się zrobi jest proste, ale boimy się tego pierwszego razu.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

debrzyna pisze:
mirekkon pisze: nie wiem czemu ludzi to tak mało interesuje
Myśle że barierą jest cena.
cena 99zł za funkcjonalny PH metr!! WEIPRO wychodzi 399, mój wyjdzie z sondą około 320zł :)

zulix: pewnie masz rację, pomimo że piszę na każdym kroku że pomagam laikom, daję gratisowe porady, nic nie pomaga zwycięża strach albo po prostu leń :)

złożę 10 sztuk płytek pokażę zdjęcia opiszę może więcej osób się zainteresuje

pozdrawiam
mirekkon
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mirekkon pisze:złożę 10 sztuk płytek pokażę zdjęcia opiszę może więcej osób się zainteresuje
Pewnie byłoby to wskazane. Kiedyś sam myślałem o sterowaniu CO2, ale kilkaset zł mnie nie przekonywało (jako wartość bezwzględna - nie jako odniesienie do jakości). Po prostu ze sterowaniem CO2 tak jak automatycznym karmnikiem jest czasem przydatny ale można bez niego żyć. Tu oczywiście sytuacja jest nieco inna i każdy kto zagazował swoją obsadę choćby raz jednak rozważa automatyzację ;)

Trochę ludzi lubi też codziennie coś porobić przy akwarium i nie chcą automatyzacji. Po prostu automat jest dla pewnej grupy ludzi i tych wszelkie działania zmierzające do obniżenia ceny będą celowe. Inna grupa ludzi pewnie nie byłaby zainteresowana jakbyś dawał płytkę za 10 zł.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Fliper92
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2013, 12:12
Imię: Filip
Lokalizacja: WWL
Akwarium: 64l
Płeć:

Post autor: Fliper92 »

Pomysł bardzo dobry, na pewno kupiłbym sam ze dwie sztuki :)
Pozdrawiam:-)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Fliper92 pisze:Pomysł bardzo dobry, na pewno kupiłbym sam ze dwie sztuki :)
tak dziś kalkulowałem i faktycznie cena wyszłaby za 99zł a z zasilaczem impulsowym 12V 1,25A cena 119zł i to mogę zagwarantować już dziś bo zakupiłem części w partii, na razie nie mam tylko PCB które najpierw muszę opracować a potem wysłać do wykonania

czyli tak reasumując za 2-3 tygodnie będę gotów :)

hmm zarobek na tym mizerny, ale liczę na ilość oraz na firmy które być może chwycą temat i będą montowały te sterowniki do zestawów akwariowych, w końcu cena wyjdzie mniejsza niż chińczyka co osobiście traktuje jako wielki sukces

a dla podforaków jest dycha rabaciku za 1 komplet z zasilaczem czyli 109 zł, przyjmuję zapisy Fliper92 jesteś pierwszy na liście ale możesz zrezygnować jeśli się rozmyślisz

no i oczywiście udzielam gwarancji satysfakcji oprócz tej normalnej - jeśli ktoś będzie nie zadowolony może oddać do 10 dni zwracam 100% kasy bez ewentualnych przesyłek

pozdrawiam
mirek
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Też myślałem kiedyś o zakupie pH metra, ale odpuściłem temat ze wzg na cenę jak i przydatność w moim akwarium.
Od czasu jak zamontowałem tj. luty 2013 zestaw CO2 zrobiłem tylko 1 korekcję "bąbelków" i od tej pory nie dotykam się zaworów.

Twoja cena wg mnie jest przyjazna lecz cena sondy już nie :x
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
Fliper92
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2013, 12:12
Imię: Filip
Lokalizacja: WWL
Akwarium: 64l
Płeć:

Post autor: Fliper92 »

Cieszę się Panie Mirku, że wkońcu cena jest przystępna dla zwykłego zjadacza chleba :D Niestety przyszło żyć w takich czasach, że każdy grosz się liczy.
Pozdrawiam:-)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

prototyp

Post autor: mirekkon »

Witam

jest prototyp urządzenia pora świętować :sylwester:

http://youtu.be/trMBX8xnXzw

tak to będzie wyglądało tylko że płytka oryginał zielona z nadrukami - fabryczna funkcjonalność jak na filmie

menu:
ZAKRES - ustawiamy min i max
ALARM - ustawiamy odstęp po przekroczeniu którego sterownik będzie nas alarmował
KALIBR - kalibracja - procedurę opiszę później
USTFAB - ustawienia fabryczne czyli przywracanie pamięci na wypadek błedniej kalibracji ale nie tylko

lewy przycisk służy do zmiany wartości oraz wyłączania dźwięku, a prawy do wywoływania menu i przechodzenia po kolejnych podmenu oraz zatwierdzania

na filmie pokazałem jak to wygląda opis w formie instrukcji później
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Fliper92
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2013, 12:12
Imię: Filip
Lokalizacja: WWL
Akwarium: 64l
Płeć:

Post autor: Fliper92 »

O to właśnie chodziło :sylwester: Dobra robota.
Pozdrawiam:-)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Bardzo przyzwoite. Jeszcze aby znaleźć w miarę dobrą elektrodę to by już było cenowo w porządku.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Jarku ja polecam tylko Hydromet i nie dlatego że mam z nimi jakiś układ czy coś, po prostu jest to najlepsza elektroda w Europie pod względem jakość cena, poza tym jest regenerowalna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pokaż mi elektrodę aquamedic lub JBL lub innego szwaba który daje Ci elektrodę odnawialną, zwykle po trzech latach od zakupu drapiesz się w głowę skąd wziąć 4 -5 stów na zakup nowej bo stara się nie kalibruje

ERH-AQ1 została stworzona do akwarystyki i jest dedykowana do tych celów, wytrzymuję 2-3 lata, a potem można ją zregenerować - procedura w instrukcji, koszt regeneracji to zakupi specjalnego żelu około 30 zł + ocet spirytusowy 10% i tyle

cena sondy na dzień dzisiejszy to 172,20zł brutto do tego dochodzi przesyłka i 2 bufory 100ml
19,68x2 czyli 211,56 + wysyłka lub odbiór osobisty ceny wzięte ze strony:
http://www.hydromet.com.pl/cennik/cenni ... 2,34,15,34

reasumując koszty: (dane na wrzesień 2013)

ERH-AQ1 + bufory 4 i 7 bez wysyłki - 211,56zł
microPH z wysyłką - 129zł (bez wysyłki 119zł) opcja z zasilaczem impulsowym stabilizowanym lub
microPH z wysyłką - 109zł (bez wysyłki 99zł) opcja bez zasilacza impulsowego stabilizowanego

razem 340,56 + koszt wysyłki hydromet
lub 320,56 + koszt wysyłki hydromet

:sylwester:


cena weipro HIT oraz elektrody! -> http://www.akwarystyczny24.pl/weipro-m-43.html :roll:
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”