Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

PH metr bez obudowy co sądzicie?

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Fliper92
Posty: 21
Rejestracja: 05 lut 2013, 12:12
Imię: Filip
Lokalizacja: WWL
Akwarium: 64l
Płeć:

Post autor: Fliper92 »

Może producent elektrod Hydromet zrobiłby jakiś rabat jeśli chętnych na elektrody było by więcej na forum :?: ;)
Pozdrawiam:-)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Fliper próbuj ja nic nie wynegocjowałem :) może dla 10 kompletów i więcej ale kto tyle zainwestuje jednorazowo i czy znajdziesz tylu chętnych

ale przy zakupie powyżej 5 kompletów sond i buforów w Hydromecie każdorazowo można mieć wysyłkę gratis komplet powiedzmy 210zł ale zamówienie minimum 5 kompletów za jednym zakupem koszt przesyłki Hydrometu to 20zł brutto, a więc tyle może zaoszczędzić każdy z Was to jest prawie 10%!!

do tego microPH - 119zł lub 109zł (dla podforaków) albo bez zasilacza dla wszystkich 99zł + mój koszt wysyłki nie wiem ile to zaważy jeśli do 1 kg to według poczty polskiej 10zł lub 11 priorytet, z ubezpieczeniem 13,5zł, opcja odbiór osobisty lub na spotkaniach w Polonezie 0zł

uważam że to i tak jest super hiper tanio w porównaniu do tego co jest na rynku i taniej na milion procent niestety nie będzie

Fliper jesteś pierwszy na liście jak pisałem jeśli zbierzesz 4 "fumfli" oszczędzacie 100zł na 5 zestawach czyli wysyłka Hydrometu do każdego po 20 zyli

chętni mogą pisać na PW: mirekkon@wp.pl oraz wpłacać uzgodnione na PW kwoty na dane firmowe: http://www.mirekkon.pl/sklep.php?p=p_2

microPH będzie dostępny już za dwa tygodnie lub wcześniej jak fabryka się z płytkami wyrobi:), instrukcje napiszę na dniach, potem zdjęcia i opis

aha pierwsza seria to tylko 10szt mam już 3 rezerwacje prywatne, żeby nie było że nie uprzedziłem :) - prototyp nie jest na sprzedaż!

na koniec parę uwag technicznych:
- wymiary płytki 100x70mm +/-1mm
- rozstaw otworów ok. 9.3-9.4 x 6.3-6.4
- wysokość całości 20mm +/-1mm przy czym najwyższe są przyciski
- na przyciskach będą specjalne nasadki 1 cm średnicy, które mogą lekko podnieść wysokość około 1mm tak aby dopasować do obudowy czyli razem przycisk z nasadką ma 18mm przekaźniki 15,5 pozostaje 2,5mm to jest grubość ścianki przedniej ale zawsze można coś podłożyć pod nasadki (jakiś papiurek lub coś) i podnieść nawet do 1 mm w góre

Obrazek

- obudowy do których można próbować wepchnąć micro PH to: KM35N, Z-19, Z50A,Z-59

linki do obudów:
http://www.maszczyk.pl/en/offer/view/39 ... res-km-35n
http://www.maszczyk.pl/en/offer/view/11 ... sures-z-19
http://www.maszczyk.pl/en/offer/view/40 ... ures-z-50a
http://www.maszczyk.pl/pl/offer/view/44 ... yczne-z-59

obudów nie testowałem a więc oczywiście gwarancji nie daję że będzie łatwo, patrzyłem tylko na wymiary

no i oczywiście własne obudowy, może ktoś ma jakieś możliwości zaproponowania na forum obudów wykonanych specjalnie dla microPH, starczy skrzynka okno na LCD oraz dwa otwory na przyciski, resztą typu otwory na dole lub jeden wspólny oraz jakaś naklejka wydrukowana na panel przedni :) - by się zajął każdy osobno

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Myśle że prawdziwym hitem tego PH-metra byłby "PH-KH metr" - ciekawe czy takie coś da się zrobić
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

muli: trochę więcej teorii coś musi być stałe albo KH albo PH jeśli zupełnie słusznie założymy że KH jest stałe (dlaczego znajdź odpowiedź sam http://www.mirekkon.pl/co2.htm) to PH możemy wyznaczyć z dużą dokładnością jeśli KH uznamy za zmienną to....
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

płytki są już zamówione niebawem będzie odsłona pierwszego seryjnego układu foty + porządny opis

jeśli uda mi się dotrzeć na spotkanie w niedzielę to mogę przywieźć prototyp sondę i bufory i zrobić prezentację - kto jest chętny zobaczyć czy w ogóle warto?

każdy mógłby namacalnie zobaczyć jak wygląda kalibracja jak ustawić zakres, jak to działa
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja chętnie. Może nawet wytłumaczycie mi jak podpiąć ten wentylator do Amazona :P
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Ja bardzo chętnie bym zobaczył.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

zulix pisze:Ja chętnie. Może nawet wytłumaczycie mi jak podpiąć ten wentylator do Amazona :P
ok, weź amazona wentylator 12V DC i wtyk typu chinch dobrej jakości najlepiej metalowy

jeśli chodzi Ci o wentylator 230V to zrobię Ci przejściówkę a potem omówię

napisz o jaki wentylator chodzi
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mirekkon pisze:ok, weź amazona wentylator 12V DC i wtyk typu chinch dobrej jakości najlepiej metalowy
Nie no, aż tak źle nie jest. Jak miałbym wentylator 12V to sobie sam zalutuję jak będzie trzeba.

Ja mam ten wiatrak z TESCO (220 V). Jeśli by Ci się chciało zrobić "przejściówkę" to mógłbyś sprawdzić nawet u siebie czy działa i nie musiałbym wlec wiatraka ze sobą :P
Rozumiem, że miałoby wtyczkę 12 V do Amazona i gniazdko na 230 V. Reszty nie muszę rozumieć :P
No chyba, że nie masz pod ręką nic z tych rzeczy to tylko sobie pogadamy. Kolega OKO obiecał mi, że może przyniesie "tę cewkę" o której pisaliście.

EDIT: Nawet lepiej Mirek jak sam byś to zrobił bo przecież skonstruowałeś Amazona więc wiesz co mu grozi i jak tego uniknąć :)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

oki, masz to u mnie

może się uda przywlec parę rzeczy ogólnie mam niesamowicie mało czasu w tym tygodniu jak na złość i nie wiem czy wyrobię ze wszystkim
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mirekkon pisze:mam niesamowicie mało czasu w tym tygodniu jak na złość i nie wiem czy wyrobię ze wszystkim
Sezon na chłodzenie akwarium zacznie się za jakieś 8-10 miesięcy więc tu nie ma pośpiechu.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Widziałem wczoraj podczas prezentacji Mirka moduł do sterownia PH - jak dla mnie idealny sprzęt do sterowania reaktorem wapnia - strzał w 10. Zastanowiło mnie tylko jedno co powiedzieliście, ze elektroda powinna być umieszczona w miejscu z małym ruchem wody :/ Niestety w komorze reaktora (szczególnie w większych modelach jest niezły kocioł). Będę musiał pomyśleć nad jakimś dodatkowych housingiem na elektorodę
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Grzegorz: dzięki za uznanie, mam nadzieję że wielu doceni to urządzenie jak zacznie używać

z tą sondą reguły raczej nie ma, ale generalnie sonda "nie lubi" prądów wodnych oraz przebić elektrycznych do wody jednoprzewodowych od różnych urządzeń (następuje tzw. srebrzenie sondy polegające na wytrącaniu srebra z żelu w środku sondy)

taki mały housing o którym piszesz w formie spowalniacza przepływu byłby wskazany, dobrym pomysłem byłoby pompować wodę od dołu wieloma otworami a następnie mogłaby przelewowo płynąć dalej lub ten zbiornik może być zasobnikiem w którym pracuje pompa pobierająca wodę i tłocząca ją dalej

jeśli woda ma płynąć w pojemniku w którym jest sonda - lepiej żeby z dołu do góry niż poziomo w którymkolwiek kierunku - chodzi o ten łącznik ceramiczny w sondzie przez który z czasem następuje ponoć "rozcieńczanie" żelu w elektrodzie

oczywiście jeśli ktoś da na wylocie filtra w silnym prądzie wodnym też będzie działać bezproblemowo, tylko zamiast np 3 lat żywotność może spaść do np: 2 lat i to wszystko, ale zawsze można ją zregenerować, dlatego polecam bardzo tylko sondy hydrometu
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

z uwagi na specyfikę reaktorów i przepływu wody przez złoże bez housingu się jednak nie obędzie.
Jak będą gotowe oba sterowniki rozpuszczę wici pomiędzy morszczakow z kraju - myślę, ze będzie spore zainteresowanie w szczególności na sterownik pomp perystaltycznych bo co by nie mówić rodzima oferta choćby AT ;) trochę odstrasza cenowo. A i na sterownie do reaktorów wapnia tez myślę znajdzie się paru chętnych ;).
Trzeba będzie pomyśleć kiedyś nad jakimś frontem do sterowników z plexi
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Grzegorz: AT zawsze był drogi bo na rynku byli jedyni którzy to mieli i ściągali pompy perystaltyczne, ja nad sterownikiem do pomp myślałem już 3 lata temu ale jak zobaczyłem ceny pomp to odpuściłem marny trud z myślą kto to kupi

teraz widzę temat wraca, w wątku tamtym napisałem co i jak z tymi pompami

ten wątek to microPH i tu piszmy wszystko co dotyczy tego prostego wynalazku

dodam jeszcze że po wczorajszej prezentacji poprawiłem już błąd softu polegający na tym że CO2 podawał tylko do osiągnięcia max przedziału PH a nie do połowy przedziału zadanego :)

jeden przecinek nie w tym miejscu w kodzie :) - tak na marginesie

zrobiłem też to o czym mówił zulix, czyli pomiar w dół na wypadek zbyt szybkiej kalibracji i spadku PH poniżej 4.00 miernik mierzy i pokazuje od 0.00 do 9.00 czyli może zmierzyć np 3.50, wcześniej poniżej 4.00 pokazywał Err :)

już jest po fazie testów i wszystko działa jak powinno niebawem opis ....


[ Dodano: 2013-10-07, 15:09 ]
Fliper92 pisze:Pomysł bardzo dobry, na pewno kupiłbym sam ze dwie sztuki :)
na jutro będę miał płytki PCB być może w środę lub czwartek mógłbym wysłać - kontaktuj się na mirekkon@wp.p,

gieniorek już zamówił :)

pozostałych zapraszam na priv w kwestii zamówienia

z serii 10 sztuk pozostało tylko 4 sztuki obecnie, następna seria większa za 2 tygodnie
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”