Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

PH metr bez obudowy co sądzicie?

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witam

parę obiecanych zdjęć gotowego urządzenia, na opis niestety trzeba jeszcze poczekać

tak wygląda gotowe urządzenie po zmontowaniu - na LCD jest folia ochronna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

różne ujęcia
Obrazek
Obrazek


a tak całość z zasilaczem
Obrazek

tak wyglądają płytki gotowe po przyjściu z fabryki - jak dla mnie jakość OK
Obrazek

Obrazek
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witam

www.youtube.com/embed/CuVQBTvAgIU

projekt uważam zakończony

tu jest kompletny opis z filmem w postaci instrukcji multimedialnej
http://www.mirekkon.pl/microph.htm


proszę nie pisać na PW - zamówienia tylko poprzez stronę!!!!!
http://www.mirekkon.pl/sklep.php
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Mam pytanie czy ten ph metr to jest oferta stała - przykładowo będzie dostępny o ręki powiedzmy w grudniu czy raczej jednorazówka ? Druga kwestia - tanie sondy - widziałem takie na allegro po ok 90 zł z płynami kalibracyjnymi - markowa kosztuje ponad 250 zł. A więc czy taka tania podejdzie do tego ph metru i czy warto w taką inwestować?
Larwa mać!
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

akwa_mielec pisze:widziałem takie na allegro po ok 90 zł z płynami kalibracyjnymi
Gdzieś czytałem na tym forum że takie elektrody to dla" desperatów sa" a chodziło chyba o elektrode za 140 a co dopiero za 90 i to z płynami.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

W pracy używałem PH metra elmetron kieszonkowego za 1000 zł i też mogę stwierdzić że to produkt dla desperatów - błyskawicznie się popsuł. Teraz mam elmetrona za 2000 zł (już nie kieszonkowego) i ten działa już długo bez zarzutu. Inną sprawą wydaje się dbanie o te urządzenia. A dba się tak, że sonda czasem jest zanurzona w pojemniczku z HCL ale zazwyczaj leży normalnie na powietrzu. W akwarium byłaby cały czas zanurzona więc raczej nie powinna się psuć :)
Larwa mać!
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Witam

urządzenie chyba wejdzie na stałe do mojej oferty bo zainteresowanie jest spore, wstępnie było 10 sztuk, z czego jeszcze 2 mam

ale pod koniec tygodnia będę miał 50 sztuk płytek PCB, a więc nowa seria, zobaczymy co czas pokaże

sondy za 90zł to chńskie WEIPRO pewnie

od razu piszę żeby nie było złudzeń takie sondy nie będą działały na tym urządzeniu poprawnie, poza tym one w ogóle działają poprawnie do pół roku

polecana sonda to ERH-AQ1 i wcale nie kosztuje 250zł tylko ok. 170zł + płyny, z sondą należy postępować tak jak instrukcja każe, nie wolno jej wysuszać

model sondy jest na każdej płytce koło gniazda BNC proszę zobaczyć płytkę od strony lutu :)
Obrazek

te zabawki kieszonkowa i niekieszonkowa za 1000zł czy 2000zł to chyba jakiś żart

kieszonkowe mierniki PH w postaci termometru do pomiaru chwilowego można kupić za 70-100zł
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Zapewniam Cię, że te "zabawki" za 1000 i 2000 zł to nie żart. Ale tych używam (właściwie to jednej) w pracy, w domu w życiu bym sobie na coś takiego nie pozwolił.

EDIT: właściwie to chyba nawet 3000 zł kosztował ten nowszy a nie 2. Nie pamiętam już dokładnie, wiem że cholernie drogo.

EDIT 2:

http://sklep.humanlabel.pl/?1010,ph-kon ... on-cpc-401 tego używam.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

no tak do laboratorium spoko sprzęt wszystko co potrzeba 5 punktów kalibracyjnych, zakresy, słowem wypas


zrobić identyczny sterownik to żaden problem, trudność polega na zdobyciu cetryfikatów za które trzeba zapłacić krocie co rok oraz legalizacji, czyli "legalnemu płaceniu kroci" jakiemuś baranowi który nakleja naklejki, a czasami nawet nie raczy sprawdzić urządzenia :)

kolejny element składowy ceny to fabryczne wykonanie, czyli linia produkcyjna technologia itp itp

ostatni składnik ceny to patent - niewielu z Was pewnie zdaje sobie sprawę że za patent trzeba zapłacić 3-5-tys. rocznie np za nazwę oddzielnie, za soft oddzielnie, za każdą pierdołę oddzielnie,

sumując koszty + marże wychodzą takie ceny

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

A szczerze tak sie zapytam po co Wam to urzadzenie? Oczywiscie samo zrobienie urzadzenia jest klasa,ale jaki jest sens uzywania tego urzadzenia,czy nie wystarcza wam kropelki,ewentualnie zwykly ph-metr.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3442
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

macek.g, przeczytaj temat od początku ;)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

macek.g pisze:A szczerze tak sie zapytam po co Wam to urzadzenie? Oczywiscie samo zrobienie urzadzenia jest klasa,ale jaki jest sens uzywania tego urzadzenia,czy nie wystarcza wam kropelki,ewentualnie zwykly ph-metr.
to urządzenie nie tylko mierzy PH ale również może sterować podawaniem CO2, ponadto kropelki to wskaźnik a nie pomiar, tu chodzi o utrzymanie PH na stałym poziomie w akwariach roślinnych ale nie tylko !

kolego macek.g:

mała lektura linków powyżej podanych wyjaśnia wszystko :)

EDIT:
hehe, Rafał mnie uprzedził
Ostatnio zmieniony 16 paź 2013, 16:02 przez mirekkon, łącznie zmieniany 1 raz.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Widziecie ja nie jestem,ze tak powiem na nie i jak najbardziej cenie sobie klase wykonania tego jak i wczesniejszych urzadzen wykonanych przez Mirka zeby nie bylo :D

A ze nie rzucam slow na wiatr i jestem jakby tu powiedziec osoba ktora nie uzytkowala urzadzenia podobnrgo badz dzialajacego na podobnej zasadzie to od chyba 3 lat lat uzytkuje(uzytkowalem ) Amazona wykonanego przez Mirka. :D


Teraz jak ja to widze w skrocie do czego potrzebne jest tak naprawde to urzadzenie... otoz w akwarystyce roslinnej bynajmniej chociaz mam dwa zbiorniki typowo roslinny oraz roslinny z paletami to tylko wylacznie potrzebuje go do odczytania pH i to wszystko.

W normalnie ustabilizowanym zbiorniku pH nie bedzie sie Wam zmieniac w jakis drastyczny cz skokowy sposob...chyba ze bedziecie sie bawic w pomiar sonda i odczytywanie celem sprawdzenia ph w gaszczach roslin tam jak najbardziej co nie ktorych moze to zaskoczyc,co dla znajacych sprawe nie powinno a mianowicie znajacych artykuly Barra na ten temat.
No bo chyba nie na odczycie CO2 metoda kalk. ph-kh :lol: u mnie wskazywal nawet ponad 200 sonda hydrometu sklaibrowana,zreszta dla znajaych to zadna nowosc.
No chyba rowniez nie na tym by odcinac CO2 i zalaczyc napowietrzacz bo to akurat moze Wam przyniesc wiecej problemow niz pozytecznych skutkow,znajacych temat rosliniarzy chyba nie musze przekonywac.

Takze moim osobistym zdaniem dane urzadzenie moze byc potrzebnym tylko i wylacznie do odczytu pH kwestia jest czy chcemy kupowac nawet nie samo urzadzenie gdzie cena jest atrakcyjna(wlozona praca itd) ale sam koszt sondy+plyny kalibrtacyjne.

Nie chce by mnie zle zrozumiano :>
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

macek.g pisze:Widziecie ja nie jestem,ze tak powiem na nie i jak najbardziej cenie sobie klase wykonania tego jak i wczesniejszych urzadzen wykonanych przez Mirka zeby nie bylo :D

A ze nie rzucam slow na wiatr i jestem jakby tu powiedziec osoba ktora nie uzytkowala urzadzenia podobnrgo badz dzialajacego na podobnej zasadzie to od chyba 3 lat lat uzytkuje(uzytkowalem ) Amazona wykonanego przez Mirka. :D


Teraz jak ja to widze w skrocie do czego potrzebne jest tak naprawde to urzadzenie... otoz w akwarystyce roslinnej bynajmniej chociaz mam dwa zbiorniki typowo roslinny oraz roslinny z paletami to tylko wylacznie potrzebuje go do odczytania pH i to wszystko.

W normalnie ustabilizowanym zbiorniku pH nie bedzie sie Wam zmieniac w jakis drastyczny cz skokowy sposob...chyba ze bedziecie sie bawic w pomiar sonda i odczytywanie celem sprawdzenia ph w gaszczach roslin tam jak najbardziej co nie ktorych moze to zaskoczyc,co dla znajacych sprawe nie powinno a mianowicie znajacych artykuly Barra na ten temat.
No bo chyba nie na odczycie CO2 metoda kalk. ph-kh :lol: u mnie wskazywal nawet ponad 200 sonda hydrometu sklaibrowana,zreszta dla znajaych to zadna nowosc.
No chyba rowniez nie na tym by odcinac CO2 i zalaczyc napowietrzacz bo to akurat moze Wam przyniesc wiecej problemow niz pozytecznych skutkow,znajacych temat rosliniarzy chyba nie musze przekonywac.

Takze moim osobistym zdaniem dane urzadzenie moze byc potrzebnym tylko i wylacznie do odczytu pH kwestia jest czy chcemy kupowac nawet nie samo urzadzenie gdzie cena jest atrakcyjna(wlozona praca itd) ale sam koszt sondy+plyny kalibrtacyjne.

Nie chcem by mnie zle zrozumiano :>
Witam

szczerze mówiąc nie wiele z tego rozumiem (co Ci znający tak dobrze znają?) - bez urazy, doceniam to że Ty doceniasz, i owszem urządzenie może służyć tylko do odczytu, ale również do automatycznego dozowania CO2, a przez co utrzymania w miarę stałego PH, co dla niektórych roślin jest warunkiem nr 1, a dla akwariów ozdobnych w których są ryby jest to dodatkową zaletą

taką funkcję ma niewiele urządzeń na rynku, ponadto moje sterowniki zawsze mają regulację dwustronną CO2 i O2, a nie tylko samo CO2 - dlaczego? sprawa prosta zabezpieczenie przeciw uduszeniu ryb i nie jeden się już przekonał

prawda jest taka i to może poświadczyć niejeden że jeśli przy ostrym naświetlaniu roślinom nie dasz "papu" w postaci węgla to chyba tylko glony będą rosły
macek.g pisze: No chyba rowniez nie na tym by odcinac CO2 i zalaczyc napowietrzacz bo to akurat moze Wam przyniesc wiecej problemow niz pozytecznych skutkow,znajacych temat rosliniarzy chyba nie musze przekonywac.
niestety mam nieodparte wrażenie, że dalej nie rozumiesz idei stosowania techniki CO2 w HT oraz wykorzystania do tego celu automatyki,

jeśli masz LT z roślinami to super - pokaż efekty swojej pracy, ale jeśli ktoś chce mieć HT to jaki problem widzisz? zrobiłem tani sterownik dla ludzi potrzebujących alternatywy, a nie dla zastanawiających się nad potrzebą stosowanie czegokolwiek w akwarium - nikogo nie zmuszam do zakupu, tylko opisuję wyjaśniam i oświecam, bo niektórzy chcieliby a nie wiedzą jak się za to zabrać

piszesz o kosztach sondy, a ja pytam czytałeś ten wątek od początku? jeśli tak to może jakaś konkluzja cenowa?

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 04 lis 2013, 10:58 przez mirekkon, łącznie zmieniany 3 razy.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

ale mam nie odparte wrażenie, że dalej nie rozumiesz idei stosowania techniki CO2 w HT, jeśli masz LT z roślinami to super - pokaż efekty
:roll: no nic powiedzmy ze sie wycisze w tym temacie chociaz moglbym wiele napisac z racji swojego doswiadczenia z roslinami w zbiornikach HT z duzym oswietleniem z masa gatunkow roslin ,ale powiedzmy ze zauwazylem ze troszke wbilem szpilke w stope wiec sie wycisze.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

macek.g: nic nie wbiłeś, przepraszam że napisałem o tym
ale mam nie odparte wrażenie, że dalej nie rozumiesz idei stosowania techniki CO2 w HT, jeśli masz LT z roślinami to super - pokaż efekty
i w dalszym ciągu nie zgadzam się z tym:
macek.g pisze: Takze moim osobistym zdaniem dane urzadzenie moze byc potrzebnym tylko i wylacznie do odczytu pH kwestia jest czy chcemy kupowac nawet nie samo urzadzenie gdzie cena jest atrakcyjna(wlozona praca itd) ale sam koszt sondy+plyny kalibrtacyjne.
macek.g pisze: Nie chce by mnie zle zrozumiano :>
IMHO: na pewno czytający źle Cie zrozumieją, dlatego moja reakcja


ale wracając do tematu stabilizacji CO2 to tak jak napisałem nigdzie ale to nigdzie nie piszę o czymś takim jak stabilizowanie poziomu dwutlenku węgla, piszę raczej o stabilizacji PH a co za tym idzie zapewnienie optymalnej ilości węgla roślinom pomiędzy 15-35ppm

niestety fizyka tak chce że nie mamy tanich możliwości pomiaru CO2 w wodzie, ale mierząc i stabilizując PH we w miarę wąskim przedziale otrzymujemy za tym idącą ilość (nie stabilizację) CO2 też w pewnym przedziale który jest w zupełności wystarczający dla roślin, a co mają powiedzieć Ci którzy ładują na pałę CO2 za pomocą timera hipermarketowego? lub Ci co załączają w dzień a wyłączają w nocy, jakie wtedy są wahania? a te sterowniki powstały właśnie po to, aby wyeliminować takie skoki

matematyka mówi że dla zależności KH(TWW), PH oraz CO2 musimy założyć że jedno jest stałe aby okiełznać pozostałe dwa, dlatego też zakładamy że KH jest stałe bo najtrudniej go zmienić w normalnych warunkach akwariowych nie dodając niczego i nie mając żadnych skał i podłoży rozpuszczających się. Skoro KH zakładamy w sposób naturalny że jest stałe to PH i CO2 są związane zależnością i można wysnuć wnioski że stabilizacja PH = stabilizacji CO2, a to nie prawda bo zależność ta jest nie liniowa (określona tabelką lub wzorem)

jeśli masz Amazona 2 możesz przełączyć sobie pomiar PH w [dPH] lub pomiar CO2 w [ppm] oczywiście ten drugi jest wynikiem obliczenia matematycznego ale na tyle dokładnym żeby sprawdzić poziom CO2 w wodzie i nawet zrobić wykres dobowy tygodniowy, miesięczny itp - zapis do pliku co minute umożliwia aplikacja MinitorA2


na podstawie tych pomiarów możesz stwierdzić jakie są wahania poziomu CO2 w Twoim akwarium i czy jest to dużo czy mało


IMHO: jest to tak niewiele że dla roślinniaków, rośliny bujają jak oszalałe a przy tym i rybom jest wygodnie we w miarę stałym środowisku o określonym PH

oczywiście powtarzam już chyba tysięczny raz, nie namawiam do zakupu i wiem że jest mnóstwo osób które świetnie sobie poradzą bez sterownika, mając przy tym ładne i zadbane akwarium, ale nie o to chodzi w tym wszystkim, jeśli ktoś chce zautomatyzować akwarium bo ma życie, żonę, dzieci, pracę i miliony spraw i nie ma czasu naginać jak beduin na pustyni to dlaczego ma nie skorzystać ze zdobyczy techniki?

pozwólmy niedoświadczonym iść inną drogą niż MY WY ONI i nabrać doświadczenia z gotowców, a nie z popełniania błędów



po chwilowym braku urządzeń, już są zainteresowanych który pytali proszę o ponowne pw w razie zainteresowania


pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”