Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ludwigia ovalis Pink

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Ludwigia ovalis Pink

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 10-50 cm (zaniedbane łodygi pewnie mogą być dłuższe).
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie, lepiej się rozkrzewia i jest bardziej bordowo-czerwona) . Nie testowałem przy niskim oświetleniu. Według sieci raczej wtedy ginie.
pH: raczej obojętne choć w necie raczej sugerują niższe wartości (ja utrzymywałem ją przy pH = 6,4 - 7,2).
Twardość wody: raczej dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium). W opisach w sieci widziałem gH = 2-4 (ja mam 15-18) i kH = 2-4 (ja obecnie mam 4-8).
Nawożenie: u mnie było zarówno EI jak i "standardowe" z niewielkim mikro (rzędu 0,1-0,2 Fe), nie testowałem typowego LT
CO2: u mnie jest, dodaję też organiczny węgiel (EasyCarbo itp.)
Podłoże: granulacja chyba dowolna, u mnie podłoże o dużej zasobności.
Szybkość wzrostu: średnia (dobre warunki) lub mała (złe warunki)
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis:
Niedawna nowość więc był czas, że była masakrycznie droga. Ponieważ jednak jest dość trwała i ładnie się mnoży w dobrych warunkach cena zeszła do poziomu przyzwoitego.
Jest jednak jeszcze dość trudno do zdobycia bo nie rośnie szybko.

Jest to piękna roślina w kolorach różu, czerwieni i bordo porównywalnej dla rotali wspaniałej, ludwigii red, ludwigii rubin, alternather a przy tym nietrudna do uprawy. Bardzo ładnie komponuje się rozkrzewiony krzaczek nawet w mniejszych akwariach. Najniższe światło przy którym testowałem roślinę to było 0,65 W/l. Wtedy była różowa. Teraz mam prawie 0,9 W/l i jest bordowa.

Roślina całkiem przyzwoicie się rozkrzewia. Kępka roślin w 2 planie pięknie wygląda na tle zieleni innych roślin. Rozmnaża się też klasycznie jak na łodygowca przystało, czyli poprzez fragmentację łodyg i bocznych pędów. Po obcięciu z dolnych części łodyg wyrastają nowe sadzonki.

Galeria
Zdjęcie z akwarium roślinnego (ok. 0,9 W/l, kH ok. 6, gH ok. 15, pH ustawiane na komputerze 6.8-7.2, podłoże ziemiste pod bazaltem, CO2, nawozy).
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”