Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[chemia] testujemy test JBL na zawartość NO3 wody

recenzja, opinia, uwagi do testu

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

[chemia] testujemy test JBL na zawartość NO3 wody

Post autor: zulix »

Dziękując za uprzejmość przedstawicielowi firmy Zoolog, Panu Romanowi z całą przyjemnością niniejszym kończę testy udostępnionych mi preparatów marki JBL.
Obrazek
Z tego co wiem firma Zoolog jest bezpośrednim dystrybutorem marki JBL na rynek Polski.

Tym razem był to test do określania zawartości NO3 (azotanów) w wodzie (zarówno w słodkiej jak i morskiej). Pokazuję opakowanie i wybebeszone "wnętrzności" pudełka:
Obrazek
Poza skalą barwną bo na ten czas "się zawieruszyła" :P (później się znalazła).

Wniosek końcowy na początku bo wiem, że większość może być znudzona szczegółami... :P

stwierdziłem że otrzymany produkt: test do oznaczania zawartości NO3 wody okazał się bardzo dobry w testach a więc na pewno będzie przydatny w zastosowaniach akwarystycznych
Polecam go szerokiej rzeszy akwarystów.

Podstawowy zestaw młodego chemika, czyli kolby pipety, kolby miarowe, pompki do powiększania (nie, pomyłka - do naciągania) i inne bibeloty.
Obrazek
Wykorzystano prosty sprzęt laboratoryjny typu zlewki, pipety, kolby stożkowe, zwykle klasy B oraz oczywiście odpowiednie odczynniki, te były klasy "czysty do analizy" marki ChemPur.

Na początek należało przygotować roztwory wzorcowe. Roztwory te powinny posiadać ściśle określony skład. Roztwory przygotowano korzystając z doskonałej wagi analitycznej firmy Radwag (cena ok. 1500$):
Obrazek
i kolb miarowych.
Jako wzorzec wybrano azotan sodu (NaNO3), który odpowiednio wysuszono przed sporządzeniem roztworów wzorcowych. Nie podaję szczegółów wykonania roztworów wzorcowych bo te nie zainteresują nawet chemika.

Po przygotowaniu roztworów przelano je do roboczych pojemników:
Obrazek
Pod buteleczkami widać skalę barwną testu.

Metodyka dokonywania pomiarów z wykorzystaniem testów JBL-a?
Zestaw do pomiaru NO3 złożony jest tradycyjnie z 2 celek pomiarowych, statywu do utrzymania tych celek (tzw. komparatora), strzykawki do odmierzania wody oraz odczynników. Tutaj był to: sypki odczynnik 1 (wraz z łyżeczką) oraz ciekły odczynnik 2. Oczywiste, że zestaw zawierał skalę pomiarową i instrukcję.
Dla skompensowania zabarwienia wody wykorzystano patent porównywania wody z barwnikiem z badaną wodą (czystą, tj. bez odczynników wywołujących zabarwienie - nazywa się to "ślepą próbą") przesuwaną nad nadrukowaną skalą barwną.
Sposób dokonania pomiaru jest dobrze opisany w instrukcji (no może z 1 drobną nieścisłością). W polskim tłumaczeniu w instrukcji pisze zatem, że do 2 probówek należy wlać 10 ml badanej wody (lepiej byłoby napisać "po 10 ml wody" tak jak w tłumaczeniach na inne języki). Nie podoba mi się tu strzykawka na 5 ml co zmniejsza dokładność pobierania cieczy (2-krotny pobór wody). Jak się okaże w testach gdy zrobi się top rzetelnie nie wpływa na jakość pomiaru.

Następnie wsypuje się 2 "duże" łyżeczki sypkiego odczynnika 1 oraz 6 kropli odczynnika 2 i wytrząsa bardzo energicznie przez 1 min. Wytrząsanie musi być solidne gdyż roztwór musi być nasycony odczynnikiem 1. Nie rozpuszcza się on do końca stąd przed pomiarem warto przechylić probówkę tak, aby proszek zsunął się do ścianek.
Do komparatora wkłada się ślepą próbkę od strony wycięcia a próbkę pomiarową poniżej. Po odczekaniu 10 minut należy przesunąć komparator w taki sposób, aby próbka wzorcowa przesuwana była na skali barwnej a badana (zwykle zabarwiona) próbka poniżej. Należy ustawić komparator tak, aby mieć wrażenie, że barwy w obu probówkach są jednakowe, lub jak najbardziej zbliżone. Powyżej ślepej próby, w wycięciu komparatora, można wtedy odczytać wynik.
Wygląda to tak:
Obrazek

Wyniki
Warto zwrócić uwagę, że wzornik barw testu JBL-a pokazuje barwy roztworów o określonych stężeniach różnie dla wody słodkiej i morskiej.

Zobaczmy jak się mają pomiary testem JBL-a wobec wartości jonów NO3 obecne w roztworach wzorcowych (woda słodka).
Roztwór badany / wynik pomiaru (w mg/l)
0,0 / 0
0,5 / 0,5
1,0 / 1
5,0 / 5
10,0 / 10
20,0 / 20
30,0 / pośrednie 20-40
Wszystkie pomiary były idealnie zgrane z laboratoryjnymi)
Tu przyznam bez bicia, że poprzestałem. Stężenia powyżej 30 zwykle sugerują dużą podmiankę wody.

Pomiary NO3 są czułe na obecność substancji utleniających i redukujących stąd w przypadku dodawania np. preparatów leczniczych, czy innych do zmian parametrów wody może dojść do błędu. Często podkreślane jest to, że jony NO2 w świeżym baniaczku destabilizuje pomiar NO3. Stąd zrobiłem na szybko 1 taki pomiar: 1 mg/l NO3 + 0,5 mg/l NO2 / 1 (przy takim stężeniu NO2 nie zaburzył on jeszcze w znaczący sposób pomiaru).

Pomiary wykonywane przy świetle dziennym (pochmurny dzień). Zapewne w dzień słoneczny rozróżnienie barw byłoby idealne dla "normalnego" gapowicza. W świetle sztucznym, tzw. "ciepłym" trudno mi było rozróżnić skrajne pomiary. W świetle "zimnym" było to dużo łatwiejsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”