Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Słonecznica- Leucaspius delineatus

syn. owsianka, wierzchówka

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Słonecznica- Leucaspius delineatus

Post autor: wisłok »

Opis; Z racji tego iż ryba ta dorasta do nikłych rozmiarów w porównaniu do pozostałych rodzimych karpiowatych jest jednym z najbardziej nadających się do celów akwarystycznych allochtonicznych gatunków naszych wód. Samce dorastają do około 6 cm, samice są nieco większe. Osiągają około 10 cm, choć bywa że nieznacznie przekraczają ów wymiar. Sylwetka tej rybki zbliżona jest kształtem do wrzeciona. Grzbiet przybiera barwy w zależności od otoczenia od brunatnozielonej, przez błękitnozielonkawą do słomkowozielonej. Boki rybki są srebrzyste silnie błyszczące. W tylnej części ciała występuje stalowoniebieska smuga. Łuski tej rybki są stosunkowo duże jednak bardzo delikatnie osadzone wobec czego bardzo łatwo odpadają. Pamiętać o tym należy obchodząc się z tą rybka jak i podczas jej połowu. Do którego zalecam stosować żywołapkę opisaną prze zemnie w temacie dotyczącym pozyskiwania rodzimych ryb; http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=21009 lub innych metod które pozwolą nam na nie dotykanie rybek wszelkimi chropowatymi przedmiotami w tym także dłońmi. O tym jak bardzo ta rybka jest delikatna świadczy to, że gdy rybka straci choć 2-3 łuski na następny dzień możemy być pewni że o poranku znajdziemy ją martwą. Głowa zaopatrzona jest w niewielki pyszczek o górnej lokalizacji, oraz stosunkowo duże oczy. Płetwy są bezbarwne lub są nieco zamglone, bardzo rzadko spotyka się ryby z czerwonawymi akcentami na płetwach.

Występowanie i siedlisko; Owsianka występuje w wodach nizinnych począwszy od dorzecza Renu po zlewisko morza Kaspijskiego. W Polsce spotkać ją możemy praktycznie na terenie całego kraju. Preferuje ona niewielkie wody stojące i rzeczki z słabym nurtem. Trzyma się ona strefy litoralu, gdzie zawsze krąży wokół roślinności wodnej.

Usposobienie; Rybka ta ma bardzo pokojowe nastawienie do wszelkiej maści współtowarzyszy, z którymi tworzy często wielogatunkowe ławice liczące nie rzadko setki osobników. Jest bardzo ruchliwa co czyni ją podobną w swym behawiorze do popularnych rybek takich jak danio czy kardynałki.

Woda; Słonecznica jest typowym eurybiontem tolerującym wodę o niemal dowolnych parametrach, jednak nie wolno wpuścić ryb z miękkiej i kwaśnej wody wprost do kranówki bo grozi to szokiem, ale to chyba jest oczywiste. Rybka ta jest również dość odporna na zanieczyszczenie wody jak i na niedobory tlenu. Najbardziej odpowiada jej temperatura rzędu 15-20 stopni Celsjusza, ale mniejsza czy większa(do 26 stopni) też jest przez nie do przyjęcia.

Pokarm; Rybki te zjadają dosłownie wszystko co zmieści się im do pyszczka, karmić je za tym możemy wszelkimi żywymi bezkręgowcami o niewielkich wymiarach zarówno wodnymi jak i lądowymi, kawałkami roślin wodnych, suszonymi rozwielitkami, ochotkami itp., rozdrobnioną parzoną sałatą, rozdrobnionym sercem lub wątrobą drobiową, mrożonkami jak i gotowymi płatkami czy granulatami ale to po przyzwyczajeniu tych ryb do nich.

Akwarium i jego wystrój; Dla owego gatunku za minimum uważam zbiornik o długości100 cm dla ławicy złożonej z 10 osobników..Rodzaj podłoża nie odgrywa praktycznie żadnej roli choć rybki dobrze będą się czuły przy niezbyt jasnym otoczeniu. Nieodzownym elementem wystroju są natomiast rośliny które powinny być rozmieszczone wzdłuż ścian akwarium aby pozostawić tym rybom z ADHD miejsce do pływania. Do wyboru mamy gatunki takie jak moczarka, rogatek, wywłóczniki, rdestnice, itp. Teoretycznie można w akwarium umieścić również tropikalne rośliny tolerujące niskie temperatury, ale akwarium z tego typu rybkami przynajmniej według mnie powinno zachować charakter naturalnego biotopu. Ale sprawę pozostawiam do waszej decyzji. Ciekawym uzupełnieniem wystroju mogą być korzenie. Na całe techniczne wyposażenie wystarczy jedynie odpowiednio wydajna kaskada, gdyż rybki te źle znoszą silny ruch wody.

Rozmnażanie; W naturze okres tarła przypada na kwiecień i przeciąga się aż do czerwca.. W akwarium jest podobnie, o podejściu ryb do tarła decyduje długość dnia świetlnego i wzrost temperatury po zimowym spadku o +/- 2-3. stopnie. Gotowość ryb do tarła zwiastuje wysypka tarłowa u samców, a u samic obrzmienie odbytu a nieco później powstanie pokładełka. Samica przykleja ikrę do łodyg roślin wodnych. Samce w naturze opiekują się ikrą aż do wylęgu w akwarium jednak dość często zatracają ten zwyczaj. A czemu? To już jest jedna z tajemnic lasu ;) . Po inkubacji która może trwać od 4 do12 dni wylęgają się młode które gdy tylko zaczną aktywnie pływać należy karmić larwami solowca. Młode osiągają dojrzałość płciowa po upływie roku.

Opracowałem w oparciu o;

1. http://www.atlasryb.rybowanie.pl/opis_ryby.php?id=334
2. http://www.akwarium.net.pl/forum/inne-b ... we-srebro/ 3.
3. AKWARIUM Nr 26 2/75 - http://www.akwa-mania.mud.pl/archiwum/a26/a26,2.html
4. http://wta.org.pl/index.php?option=com_ ... &Itemid=84


Obrazek
Źródło fot; http://www.hlasek.com/leucaspius_delineatus.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”