Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przeróbka lampki aquael decolight na swietlówki kompaktowe

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Przeróbka lampki aquael decolight na swietlówki kompaktowe

Post autor: Inc0 »

Witam. zapewne czesc osób nie wyłaczajac mnie posiada lampke aquaela decolight i zapewne wiekszosc z nas doczekała tej chwili kiedy moduł oswietleniowy umarl a gwarancja dobiegła konca lub co gorsze zapodział sie gdzies paragon albo co czeste wyblakł paragon na "cart blanche" a zakup nowego modułu to wydatek okolo 40pln podczas gdy cała lampka kosztuje okolo 50pln :| . Mnie do przeróbki zmotywowało powyzsze i potrzeba zwiekszenia mocy oswietlenia z fabrycznych 11w do 15w niedostepne orginalnie u producenta wiec wbór moj padł na swietlówki energooszczedne "cywilne" na fotografi ponizej zawiera sie to co bedzie potrzebne do przerobienia lampki
Obrazek
1.swietlówka energooszczedna na gwint e27 15W 6500K ( dostepne sa 5,7,11,15,18,23W) koszt okolo 15pln
2.gniazdo e27 koszt od 3pln
3. opaski zaciskowe szerokosc wedle własnego uznania ja zastosowałem 4mm x400mm koszt 5gr /szt
4. przewód przyłaczeniowy mozna wykorzystac od jakiegokolwiek zepsutego urzadzenia badz spalonego modułu aquaela ecoligta od przerabianej lampki, lub zakupic koszt wtedy to okolo 15-20pln
5. oczywiscie sama lampka aquaela:P + narzedzia nóz,probówka/mały srobowkret płaski, lutownica, wiertarka + wiertełko odpowiednie do szerokosci opaski zaciskowej mi wystarczały te
Obrazek

W pierwszej kolejnosci podłanczamy przewód do gniazda zarówki energooszczednej i sprawdzamy czy swieci ;)
Obrazek
Nastepna czynnoscia bedzie rozebranie lampki na czynniki pierwsze co ułatwi nam dalsza obróbke
Obrazek

teraz musimy ustalic połozenie żarówki w lampce indywidualnie do konkretnego baniaka w którym bedzie działac a to ze wzgledu na znaczna róznice długosci orginalnego modułu w stosunku do żarówki
Obrazek
ustalamy połozenie otworów przez które przeciagniemy opaski zaciskowe
Obrazek
jesli przeszkadza mocowanie orginalnego modułu nalezy usunac
Obrazek
Obrazek

ostatnia czynnosc to zamocowanie opaskami gniazda z żarówka do obudowy lampki
Obrazek
Obrazek

UWAGA! Jesli akwarium jest odkryte i lampka bedzie pracowac bezposrednio nad tafla wody nalezy poszukac gniazda zarówki bryzgoszczelnego lub uszczelnic instalacje silikonem a najlepiej miec akwarium nakryte szybka:P
patryk1419
Posty: 54
Rejestracja: 31 gru 2010, 18:50
Imię: Patryk
Lokalizacja: Cieszyna
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: patryk1419 »

a posiada ktoś takie niepotrzebne obudowy?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Odświeżę trochę temat :)
Mam pytanie odnośnie uszczelniania w akwarium z pokrywą bez szyby na wierzchu czy uszczelnić w tym miejscu Obrazek[/img] ,
i czy w ogóle uszczelniać dodam że zamontowane będzie w obudowie jak wyżej :)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Jesli jest na stale nad odkryta tafla wody to dla bezpieczenstwa warto tu gdzie zaznaczyłes uszczelnić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”