Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dobór dawki i obliczenia nawożenia w kalkulatorze

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

pitur
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2013, 23:19
Imię: piotr
Lokalizacja: stęszew
Płeć:
Wiek: 44

Dobór dawki i obliczenia nawożenia w kalkulatorze

Post autor: pitur »

Witam
Czy ktoś może swoim fachowym okiem ocenić czy jest prawidłowo wypełnione?
Spędziłem nad tym całą nockę na studiowaniu i kombinowaniu :D
Pytanie Czy nie są za małe te ilości ? szczególnie magnezu?
akwa 300 l
CO2 jest
oswietlenie 0,72
sporo roślin
planuje dawkować 3x makro i 3x mikro na przemiennie
Będe wdzięczny za pomoc

Obrazek

Wydzielone z http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=50823#50823 - zulix
Ostatnio zmieniony 19 gru 2013, 18:51 przez pitur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Wypełnione dobrze - dawki są przyzwoite.
Co do magnezu to dużo zależy jaka jest twardość wody. Gdy jest mala to dobrze, gdy duża to można zmniejszyć. Przy małej twardości jest jednak problem z Ca - jest go często za mało. innymi słowy najlepiej byłoby sprawdzić ile mamy w wodzie Ca i Mg i wtedy bawić się z dodatkiem Mg. Ogólnie uznaje się, że potas blokuje przyjmowanie magnezu (i wapnia) więc wg mnie nie musisz aż tak podbijać K (choć sporo ludzi stosuje takie dawki więc pewnie trzeba będzie sprawdzić jak się u Ciebie to przyjmie). Ja bym spróbował na tych nastawach co je zaproponowałeś.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Dawki,proporcje soli dobiera się w pierwszej kolejności do rodzaju podłoża a potem uwzględnia się resztę.
W twoim przypadku nie wiemy co chcesz nawozić(jakie podłoże),więc trudno ocenić obiektywnie twoje wyliczenia.
Patrząc na wyliczenia,widzę że wzorujesz się na EI ,tylko,że metoda ta uległa ewolucji i zrezygnowano z nawożenia K2So4 na podłożu z ziemi(jest o tym wzmianka ,wystarczy uważnie czytać).

Jeżeli podłożem będzie ziemia w akwarium to sole są w miarę dobrze(ja zrezygnowałbym z dodatkowego nawożenia potasu i ograniczył mikro ) .

Czemu ma służyć takie wysokie stężenie Fe?.

Bardzo wysoko planujesz nawozić mikro a w dodatku jeśli dobrze ciebie rozumiem to chcesz podzielić dawkę tygodniowa na 3 dawki.
Jedna dawka profito =42ml? i masz gwarantowane glony ,sytuacji tej będzie sprzyjać nagłe skoki Fe co drugi dzień,bum..
Moim zdaniem mikro lepiej nawozić codziennie,jeżeli akwarium nie widziało wcześniej takiej dawki profito(osobiście nie spotkałem nikogo kto tak wysoko nawoził tym nawozem) to proponuję zastosować radykalne cięci tej dawki 4ml profito codziennie na początek jest ok.
Maksymalna dawkę profito moim zdaniem 10ml codziennie,powyżej to bezsens i ryzyko ale jeśli koniecznie chcesz sam się przekonać o tym to próbuj swoich sił.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Jeżeli w akwarium jest ziemia, to ja bym radził zrezygnować z nawożenia oprócz węgla. Poczytaj Walstad.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:Jeżeli w akwarium jest ziemia, to ja bym radził zrezygnować z nawożenia
Nie przy świetle > 0,7 W/l :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

tomeksup pisze:Jeżeli w akwarium jest ziemia, to ja bym radził zrezygnować z nawożenia oprócz węgla..
To najbardziej szalony pomysł jaki slyszałem,przy takim światełku jak ma kolega po tygodniu katastrofa w akwarium murowana.
Dobrze zrobione podłoże na ziemi jest neutralne dla paramentów wody.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Nie wiemy jakie kolega ma podłoże. Gdy będzie to ziemia to rzeczywiście mikro jest raczej za duże. Co do nawożenia makro nawet EI w ziemiance to przerabiałem bez większych problemów. Akwaria LT tylko przy świetle < 0,4 W/l - inaczej sami prosimy się o problemy :P (które czasem można rozgonić np. węglem w płynie czy CO2, ale nie jest to standard postępowania bo i te preparatów w LT nie powinno się stosować).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
pitur
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2013, 23:19
Imię: piotr
Lokalizacja: stęszew
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: pitur »

a wiec jest to faktycznie ziemia ,a czemu mikro takie wysokie , wczesniej nawoziłem profito i żelazo było po prostu nie wykrywalne , ale faktycznie mikro muszę zmodyfikować to moje przeoczenie , za bardzo się skupiłem na makro.
Wnioskując:
-zmniejszyć mikro
- odstawić k2so4?

a to mój baniak:

Obrazek
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Zatem Walstad kłamie podając szacunkowe stężenia zawartości pierwiastków w ziemi ? Wkleję wolne tłumaczenie jej badań.

światło i co2 drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na nawozy.
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

pitur pisze:wczesniej nawoziłem profito i żelazo było po prostu nie wykrywalne ,
Podając nawet 3ml profito codziennie na 112l również miałem nie wykrywalny poziom Fe ,rośliny mimo tego faktu miały się świetnie.
Dlatego nie zwracałem później uwagi na poziom Fe, robiłem swoje lałem profito i tyle.
pitur
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2013, 23:19
Imię: piotr
Lokalizacja: stęszew
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: pitur »

tao pisze:
pitur pisze:wczesniej nawoziłem profito i żelazo było po prostu nie wykrywalne ,
Podając nawet 3ml profito codziennie na 112l również miałem nie wykrywalny poziom Fe ,rośliny mimo tego faktu miały się świetnie.
Dlatego nie zwracałem później uwagi na poziom Fe, robiłem swoje lałem profito i tyle.
Teraz dodaję połowę dawki Aquabotanique ferro co drugi dzień, żeby nie przesadzić z żelazem i widzę równicę choćby w wybarwieniu roślin trawnikowych , wczesniej były blade, utrzymanie blyxy japonici było nie lada wyczynem, po prostu po jakimś czasie marniała , teraz odpukać rośnie .
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

U mnie (96l, ziemia) kiedy zwiększyłem mikro x2 (profito) ludwigia zaczęła nabierać kolorów.

W ziemi jest b. dużo mikro, żelaza, fosforu, potasu, azotu, węgla. Pytanie brzmi: Czy aby na pewno rośliny wolą składniki odżywcze ze słupa wody ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:Zatem Walstad kłamie podając szacunkowe stężenia zawartości pierwiastków w ziemi ?
A może ty inaczej je rozumiesz?

Ziemia nie jest mieszaniną soli: K2SO4, KCl, KNO3 i innych tylko jest to medium jonowymienne posiadające pewną pojemność sorpcyjną dzięki której jest w stanie zbuforować to co podajemy do wody a gdy już nie podajemy to oddaje to wodzie. Nie oznacza to, że rośliny mają zawsze na żądanie to z czego ziemia się składa.
Aby rośliny pobrały składniki ziemi bardzo często muszą wspomóc ich bakterie, które przetwarzają nierozpuszczalne związki m.in. żelaza w związki rozpuszczalne. Są to bakterie głównie tlenowe.

Wniosek jest niestety inny i nie jest zaprzeczeniem tezy Diany W. Ilość żelaza w ziemi jest zwykle wystarczająca na np. 30 lat, ale nie znaczy to, że rośliny będą mieć zawsze do tego dostęp. Gdy mówimy o akwariach Diany czyli LT to wzrost roślin jest powolny i bakterie wyrobią się z przetwarzaniem związków z ziemi w postać dostępną dla roślin. Nawożenie mikro nie jest potrzebne a inne wynika z karmienia zwierzyny.

Gdy rośliny zaczynamy pędzić dając dużo światła i CO2 to ziemia "nie wydala" i wskazane jest wtedy dodatkowe nawożenie do słupa wody.
tomeksup pisze:Czy aby na pewno rośliny wolą składniki odżywcze ze słupa wody ?
Tu moja opinia jest taka, że 90% woli z podłoża. Gdy w podłożu nie ma to biorą z wody. Nie zapominajmy jednak o tym, że ziemia kumuluje składniki odżywcze z wody i czasem rośliny pobierają składniki z podłoża mimo, że nawozimy wyłącznie wodę.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Ziemia nie jest mieszaniną soli: K2SO4, KCl, KNO3 i innych tylko jest to medium jonowymienne posiadające pewną pojemność sorpcyjną dzięki której jest w stanie zbuforować to co podajemy do wody a gdy już nie podajemy to oddaje to wodzie.
Oczywiście, że nie jest mieszaniną tych soli, ale zawiera je w bardzo dużych ilościach. Przecież nie pakujemy czystej (chemicznie ziemi) do akwarium. Jeśli nie jest ona nasycona wystarczająco pierwiastkami (jako bufor) to chłonie pewnie (?) z wody. Chociaż Walstad podzieliła środowisko akwarium na trzy przestrzenie: ziemię, woda wypełniająca warstwę izolacyjną, przestrzeń w akwarium. Na każdym z tym etapów stężenie danego pierwiastka jest zróżnicowane i ma tendencję malejącą. Pierwiastek zanim trafi do słupa wody przechodzi przez ziemię (ze źródła), przez wodę w warstwie izolacyjnej a później do wody. Dlatego moim zdaniem grzebanie, szybki nurt wody w akwarium z ziemią powinny być zabronione, ponieważ ruch wody wymywa pierwiastki do wody prowadząc do ich kumulacji. Podejrzewam, że to była główna przyczyna kumulacji fosforu u mnie.

No właśnie, Walstad zrobiła akwarium modelowe, zbadała skład chemiczny ziemi, oszacowała zapotrzebowanie roślin na pierwiastki a następnie podała czas zużycia. Oczywistym jest fakt, że występowanie danego pierwiastka w ziemi/wodzie nie zawsze równa się zapotrzebowaniu roślin. Przykładowo: żelazo może być skutecznie blokowane w pewnych warunkach, potas rośliny wolą z wody, azot preferują bardziej w formie NH4 (jak dobrze piszę)

Mówisz, że 90% pierwiastków rośliny wolą z ziemi. Tak jest (chociaż nie wiem czy akurat 90%).
Tu moja opinia jest taka, że 90%
Łoren bardzo często podkreślał zwrócenie uwagi na żyzne podłoże.

Rośliny potrzebują do życia ok. 17 różnych pierwiastków. W tym węgiel, który potrzebują w kosmicznych ilościach. Nie bez powodu nazywane jest "super makro".

Panowie, jeszcze jedno, chciałbym podkreślić to co w nawożeniu jest często pomijane:
- karmienie ryb
- odchody ryb i osady denne, które są bogatym źródłem mikropierwiastków.

Walstad napisała wiele ciekawych rzeczy.

Piszę o tym, bo wiele osób uważa, że jeśli ma akwarium na ziemi i nawet typowe LT to nie trzeba nawozić. Wg mnie to nieprawda. Sama autorka szacuje, że węgiel, którego w ziemi może być nawet powyżej 50%, może się skończyć po 10 miesiącach. Tutaj ta rozbieżność zdań.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:Mówisz, że 90% pierwiastków rośliny wolą z ziemi.
Nie. Mówię w sensie, że 90% roślin woli ciągnąć składniki z podłoża.
Robiłem u siebie wiele testów od gołego żwiru, żwiru jonowymiennego typu TZDK poprzez ADĘ, ziemię do kaktusów, do paproci, zwykłą, torf kwaśny a nawet czysty biohumus. Co ciekawe kiedyś wziąłem zestaw czystych soli i wsypałem na dno akwarium po czym przysypałem ziemią i bazaltem. Innym razem wsypałem 2 paczki nawozu Osmocote wprost pod żwir. Wszędzie sukces, ale tam gdzie było większe światło nawóz zawsze się kiedyś skończył i nawożenie wody stawało się konieczne. W akwariach z dużym światłem nawet najbardziej żyzne podłoże (biuohumus) wymagał po jakimś czasie dodatku nawozów do wody. Nadmienię, że lubuję się w łodygowcach tj. roślinach szybkorosnących. Gdy mamy anubiasy, mchy, lobelie itp. to nawożenie do wody nie jest konieczne nawet przy wysokim świetle.

Tam gdzie zachowywałem zasady LT nie musiałem nawozić prawie niczym (tj. z wyjątkiem potasu). Ziemia da radę wyemitować tytle ile roślinom wystarczy do wzrostu.
tomeksup pisze:Walstad napisała wiele ciekawych rzeczy.
Zgadzam się. Pomogła mi zrozumieć jak działa i LT i HT bo procesy chemiczne są te same - kwestia tylko co przeważa gdzie. Doskonała książka aby zrozumieć ekologię roślin wodnych i np. zdecydować kiedy trzeba nawozić a kiedy nie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”