Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Stroiczka kardynalska

Lobelia cardinalis

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Stroiczka kardynalska

Post autor: zulix »

W skrócie
Wysokość rośliny w zbiorniku: 10-60 cm (a pewnie i wyżej)
Temperatura: 15-30
Wymagane oświetlenie: duże i bardzo duże
pH: nieskrajne
Twardość wody: nieskrajna, wskazana niższa
Nawożenie: raczej wskazane
CO2: raczej wymagane, toleruje "węgiel w płynie"
Podłoże: żyzne
Szybkość wzrostu: mała i średnia
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis
Miałem nadzieję, na czerwoną roślinę więc ją nabyłem, ale niestety "cardinalis" nie pochodzi od koloru liści tylko kwiatów :(
Roślina błotna dobrze znosząca pełne zanurzenie. Wynurzona rośnie bardzo szybko i kwitnie dając piękne ozdobne, czerwone kwiaty (stąd nazwa). kwiatostany maja nawet kilkadziesiąt cm długości a sama roślina ponad metr wysokości. Jako bylina żyje w gruncie i 5-7 lat niekoniecznie w warunkach typowo błotnych (choć ziemia musi być wilgotna). Kwiaty jak opisują są zapylane przez kolibry :)
Nasiona kiełkują bez problemów w ziemi tylko trzeba je zdobyć. Jest wykorzystywana również w oczkach wodnych, wtedy rośnie i zanurzona i na brzegach. Rosnąc zanurzona roślina rośnie bardzo wolno. Stąd jest ulubiona przez akwarystów do baniaczków holenderskich - aranżacja ma szansę przeżyć nawet rok z alejkami z lobelii. nie traci liści dolnych więc nie robi się "palma". Ma to i tę wadę, że podobnie jak na anubiasach widać wszelkie "historyczne" ataki glonów.

Rozmnażanie "wersji podwodnej" typowe dla łodygowców - podział łodygi rośliny na fragmenty. Po odcięciu czubka roślina się rozgałęzia. Dość dobrze rozmnaża się też z pojedynczych listków. Ponieważ rośnie wolno to w większych ilościach rozmnaża się ja emersyjnie.
Co ważne, nie stwierdziłem aby roślina gubiła pod woda liście emersyjne. Stąd można ją szybko rozmnożyć w paliudarium, szklarni lub na działce a potem przenieść do akwarium.

Znana jest odmiana tworząca wyraźnie mniejsze egzemplarze.

Ciekawostki
Jak podają ogólnie dostępne źródła. dawniej była wykorzystywana do celów leczniczych. Indianie północnoamerykańscy używali herbatę z korzenia na dolegliwości jelitowe a herbatę z liści na przeziębienia i problemy z oskrzelami. Rdzenni Amerykanie palili również liście jako substytut tytoniu (ooo... to ciekawe, muszę spróbować :P).

Galeria
Zdjęcie wersji emersyjnej w moim ogrodzie:
Obrazek

HT, 0.6 W/l, CO2, nawozy, pH = 6.8 - 7.1, KH=5-7, GH = 15-18 niemców.
Obrazek
2 roślinki z koszyczka rosną sobie już pół roku....

Obrazek
To już chyba z 10-12 miesięcy - roślina nie dorosła jeszcze do powierzchni wody (60 cm).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”