Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: robaczek_p »

Zaku Dzięki wielkie za podpowiec w rozwiązaniu zainwestuje w statesznik!
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

robaczek_p, wydaje mi się że stateczniki do 18W nie są drogie w porównaniu do świetlówek kompaktowych (do 15W są droższe). Jakbyś miał dobre firmowe układy ze spalonych kompaktówek to można by pokombinować, ale kupować specjalnie kompakta żeby go rozebrać i nie ma za bardzo sensu. Statecznika szukaj w sklepach z oświetleniem. 2x18W firmy VS z ciepłym startem powinien kosztować raczej nie więcej jak 45 zł. Zapytaj o ten, będziesz wiedział czy sklep jest drogi czy tani.
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

zgadzam sie z kolega wyzej nie ma sensu kupowac zarówki zeby ja pozniej rozebrać chyba ze kosztuje "grosz"
jesli ktos ma choc odrobine zdolnosci, checi oraz lutownice to modyfikacja oswietlenia z zarówki kompaktowej jest b.dobrym rozwiazaniem. moje akwaria sa oswietlone wlasie w ten sposób ( nie tylko akwaria).
plusy tego rozwiazania:
+oszczednoś energi
+akwarium mniej sie nagrzewa
+brak migotania przy starcie
+ zauwazylem tez dluzsza zywotnosc swietlówek
+przeróbke taka moze dokonac kazdy
+i chyba najwarzniejsze koszty:
oswietlenie 3x30 kosztuje: oprawki na dwie swietlowki sa juz zwykle w pokrywie wiec nie licze, żarówki miałem spalone w domu wiec tez nie licze,świetlowke mialem, kupilem tylko 2 oprawki bryzgoszczelne z kablem 1metr + 2 uchwyty koszt to 18zł

minusy
-osoba posiadajacym dwie lewe raczki od

jezeli chcemy zastosowac swietlowki o mocy wiekszej niz 30 wat to staje sie to juz malo oplacalne / nieoplacalne ze wzgledu na duzy koszt zarowki kompaktowej o takiej mocy
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Brzosti1989, dodam tylko że elektronika ze świetlówek innych niż Osram, Philips i może innych - mniej popularnych w Polsce o których nie wiem - nie nadaje się do używania w akwarium. Trzeba sobie to dobrze przekalkulować, ja użyłem elektorniki z philips 865 20W kupioną za 7 zł (taka dziwna wyprzedaż). Pomimo to wydaje mi się że stateczniki kupowane w sklepach z oświetleniem są lepszej jakości niż elektronika z kompaktu którą trzeba na siłę zmieścić w określonej powierzchni. Statecznik z kompaktówki ma wytrzymać tyle ile świetlówka bo to jest komplet i w europie ludzie nawet nie wiedzą że to się da rozebrać.
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

Zaku pisze:Statecznik z kompaktówki ma wytrzymać tyle ile świetlówka bo to jest komplet
w castoramie są po bodajże 7 złotych wymienne szkła do kompaktów (szkło z cokolikiem nasuwa się na obsadkę z elektroniką
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

texel, chętnie zobaczę bo do tej pory myślałem że takie coś to tylko świetlówki PLC i PLL. W sumie nie wiem jak można to zamienić jak druciki ze świetlówki są bardzo mocno nawinięte na elektronikę?
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

tam są takie płytki w formie styków,

szkła te leżą na pierwszej górnej półce przy alejce centralnej
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
maglow
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:58
Imię: Maciek
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: maglow »

Witam serdecznie.
Zaku, a ja nie mam ani philipsa ani osram, no i oczywiście zanabyłem ją w RP a dokładniej w jakimś giga markecie :) a działa co prawda jako żarówka nie poświeciła zbyt wiele ale w akwa się sprawdza całkiem nieźle.
Pozdrawiam
-= MACIEK =-
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

maglow, czytałeś temat od pierwszego postu? Nie będę się rozpisywał bo wszystko według mnie zostało już napisane. W akwa sprawdza się wszystko, tylko ile to wszystko potrafi wyciągnąć nawet ze standardowej świetlówki 865/840? Porównywałeś świecenie na stateczniku elektronicznym ze statecznikiem z kompaktu?
maglow
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:58
Imię: Maciek
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: maglow »

Zaku, tak jakoś wyszło że tak - czytałem. Kiedyś nawet o tym sam pisałem i nawet jakieś zdjęcia mojej pokrywy dałem na forum. Nie porównywałem. A czy Ty czytałeś w jakim dziale jesteśmy ? Zrób to sam. Wiec wydaje mi się, że to właśnie jest dział w którym mówimy ludziom jak nie wydać kasy a mieć coś fajnego w szkiełku. Kombinowanie a'la Adam Słodowy jest fajną sprawą. Lepiej wydać parę zyli na oprawkę i poszukać w śmieciach spalonej no-name'owej żarówki z marketu, niż wydać 4 dychy ? Ja powiem tak : mam układ z jakiegoś złomu co mi w kuchni przestał świecić, działa mi fajnie- roślinki nic nie mówią, że im lumenów brakuje, śmiga na tym trzecia rura i jest fajnie :) I powiem więcej - nie mam zamiaru tego stanu zmieniać - nawet jak bym nie miał z tymi 4 -rema dychami co zrobić, - wole dać biednym dzieciom z domu dziecka.
Pozdrawiam.
-= MACIEK =-
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej

Post autor: Brzosti1989 »

Zaku z tym sie to sie nie zgadzam z Toba. "Statecznik z kompaktówki ma wytrzymać tyle ile świetlówka bo to jest komplet " rozbieralem juz wiele tych zarówek (mowie w tym momecie o spalonych) kompaktowych i jeszcze nie zdarzylo sie zeby ktoras nie swiecila.
Aha i na oko roznicy nie widze miedzy statecznikiem a kompaktem.
I jeszcze taka ciekawostka; mianowicie do swietlowki t8 30w podlaczylem uklad z zarowki 21w i świeci! świetlowka pobiera mi 21wat.
jesli ktos nei wierzy ze to "cudo'' świeci moge podeslac zdjecia lub zapraszam do mnie :D
Pozdrawiam
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Brzosti1989, to że świeci nie ulega wątpliwości, ale świeci na 21W a nie na 30W, jak podłączysz do 30 powinna świecić jaśniej. Pisząc że układ to jednorazówka myślałem raczej o tym że części użyte do jej produkcji są gorsze niż użyte do produkcji stateczników elektronicznych niekompaktowych. Jeśli możesz porobić fotki elektroniki w stateczniku i w kompakcie albo przepisać oznaczenia z użytych części, to zamieść je na forum bo sam jestem ciekawy czy są te same części w estatecznikach elektro., czy tylko mi się wydawało że na stateczniku elektronicznym świetlówka świeciła jaśniej niż na kompaktowym.
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez Brzosti1989, łącznie zmieniany 1 raz.
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Mam taki kompak.
Czy nadaje się on do wykorzystania?
Czy nie spali mi świetlówki?

[ Dodano: 2010-03-25, 15:08 ]
Zdjęcie robione komą więc wybaczcie mi jakość.
Ostatnio zmieniony 22 paź 2012, 21:26 przez -donio-, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Spalić Ci nie spali, ale jaką chcesz podłączyć pod to świetlówkę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”