Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Krisu
Posty: 57
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:37
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37
Kontakt:

Post autor: Krisu »

lunaxa (to tanie z biedronki) specjalnie nie kupowalem bo lezy w domu
wczoraj podłączyłem do innego noname ale 11W i swieci slabo
za tą świetlówke dalem 30zl wiec nie chce jej spalić ale z tego co zrozumialem to sie nie spali tylko ew bedzie inaczej swiecic
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Krisu, elektronika 15W będzie za mocna do świetlówki 8W - krótko pożyje. Poszukaj czegoś słabszego 11 lub 13W.
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

przy niefirmowych to roznie bywa zulix dlatego pisalem o tym wczesniej
w tanich kompakatach elektronika to przetworniczka -z cena idzie jakosc i dzialanie. Mozna to przerabiac ale trzeba juz cos kumac z elektroniki . na 99 % wystepuje zaplon na zimno. dzieki temu zaplon masz od razu . jednak lepiej czasem kupic elektromagnetyczny w porownaniu do nich, bo swietlowka zyje bardzo krotko. Czesto trzeba kupic mocniejsza o wiecej niz jedno "oczko" bo swietlowka sie nie zapali.
markowy kompakt- tu jest lepiej zwykle markowe przetwornice zaprojektowane z glowa. Stabilne parametry. W porownaniu do podrobek nie wystepuje zaplon na zimno. Tutaj trzeba kupowac jak najblizej mocy nominalej gdyz podobnie jak w elektromagnetycznym im wyzsza moc tym szybciej sie wypali- bedzie swiecic jasniej
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

deddman1 pisze:przy niefirmowych to roznie bywa zulix dlatego pisalem o tym wczesniej
Ja chyba nic w tym wątku nie pisałem :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Odświeżę kotleta :D
Mam elektronikę z żarówki energooszczędnej philips 14W i nie wiem czy zadziała ze świetlówką 15W. Jak myślicie>?
Awatar użytkownika
sz_pyrek
Posty: 566
Rejestracja: 19 paź 2010, 7:51
Imię: Kamil
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: sz_pyrek »

da radę napewno :)
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

nie zaswieci ci wogole lub bedzie blyskala -> wkoncu i tak sie spala klucze bo przegrzejesz tranzystor
zapas mocy przynajmniej 20%
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
Awatar użytkownika
sz_pyrek
Posty: 566
Rejestracja: 19 paź 2010, 7:51
Imię: Kamil
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: sz_pyrek »

deddman1 pisze:nie zaswieci ci wogole lub bedzie blyskala -> wkoncu i tak sie spala klucze bo przegrzejesz tranzystor
zapas mocy przynajmniej 20%
co Ty gadasz? u mnie na 14w chodzą osiemnastki i nic im sie nie dzieje!
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

deddman1, hmm nie wiem czy testowałeś w praktyce to co mówisz, ale polecam to zrobić. -> Od pewnego czasu oświetlam swoje Malawi 1 świetlówką 39Wt5 na stateczniku z kompaktu 15W i jest wszystko w porządku. Nie zauważyłem żeby świetlówka była bardziej przypalona na końcach, ani świetlówka ani statecznik jakoś się nie grzeją ponad przeciętnie, roślinki jakieś tam rosną.

ps. co ciekawsze taki zestaw ciągnie 20W ;) (mierzone "watomierzem")
Awatar użytkownika
sz_pyrek
Posty: 566
Rejestracja: 19 paź 2010, 7:51
Imię: Kamil
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 500
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: sz_pyrek »

kwadratos, a duża jest różnica w jasności świecenia ?
bo na zwykłej t8 na elektronice od 14w widać znaczną różnice.
Po drogach jeździ masę świrów i psychopatów.
Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic...
Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

kwadratos, Czyli mam rozumieć, że jak wezmę elektronikę z żarówki energooszczędnej 25W np. takiej:
http://swiatswiatla.pl/product_info.php ... a-sw..html
i podepnę pod świetlówkę 30w to zaświeci? i będzie działać?
Pozdrawiam Darek :)
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Tak będzie działać. Oczywiście należy pamiętać że w pewnym stopniu skracamy żywotność naszej świetlówki. Poza tym czy się to opłaca kupować specjalnie kompakt za 45zł żeby wyciągnąć z niego elektronikę?


sz_pyrek, nie mam możliwości podpięcia drugiej świetlówki pod statecznik elektroniczny dla porównania mocy. Jednak patrząc "na oko" świeci słabiej ale wystarczająco do oświetlenia 160l.
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

kwadratos to wez zmierz strumien swiatla i wtedy pogadamy. Sam sobie odpowiedziales skoro zestaw zszedl ponizej 50% mocy pobieranej to ile tracisz na strumieniu swiatla ??
PS musiales uzyc markowej elektroniki lub miec niezlego farta bo prawie niemozliwe jest odpalenie 40W na 15 Tranzystory to pewnie swieca przy zaplonie. Nie wroze ci dlugiego zycia twojego wynalazku.
Zywotnosc swietlowki skraca sie-ZNACZNIE. Kolego pierdół prosze tu nie rozpisywac bo wprowadzasz innych w blad. Pelno jest wiad na ten temat jak ktos chce niech poczyta. Przy takim masz zaplon na zimno napiecie podtrzymania za nisko etc.
Wiadomo ze malawi nie trzeba duzo swiatla ale rozmawiamy o swietlowkach

zeby uzmyslowic moje dane 2x40w t8 uzywane gora tydzien- warunki kontrolowane wg wzorca
zimna 780 lux
goraca 801 lux
prad 0.34A ~70W
dlubanki DIY mam tylko 20w elektronka 25w moge zmierzyc ale nie mam odniesienia . Zaloze sie o browar ze nawet nie zblizysz sie do tych parametrow na swojej 15W
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

hmmm deddman1 tylko gdzie ja napisałem że chciałbym osiągnąć identyczny strumień jak na "oryginalnym" stateczniku. Przecież to jest oczywista oczywistość że świecić będzie słabiej. Poza tym mój brat w 72l akwa ma od 2 lat 24W t5 865 na stateczniku z kompaktu ~15 lub 18W więc się o żywotność swojej bańki nie boję ;)

deddman1 pisze:nie zaswieci ci wogole lub bedzie blyskala -> wkoncu i tak sie spala klucze bo przegrzejesz tranzystor
deddman1 pisze:Kolego pierdół prosze tu nie rozpisywac bo wprowadzasz innych w blad
ehhhh..
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Czy tylko ja jestem za tym żeby dawać okejki za posty które mi się podobają i mam podobne zdanie? :D Można to nazwać i piwem i podobnymi rzeczami, ale może w jakimś stopniu obrazowałoby to "poziom zaufania" do danej odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”