Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wykorzystanie elektroniki z żarówki kompaktowej

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

skoro lapiemy sie za slowka prosze bardzo
co innego 18W->24W dlatego ze zawsze jest pewien zapas mocy i teoretycznie dzialasz na max dopuszczalnym pradzie klucza. prawdopodobnie masz pozytsor w dlubance i to cie ratuje. Jednak gdy przekroczysz wartosci krytyczne to nic cie nie uratuje z biegiem czasu cos poleci - bo praw fizyki nie oszukasz.
Poza tym tracisz kase, tak naprawde osiagasz moze 30% strumienia swietlnego czyli kasa idzie w bloto .Gdybys posiadal 2 swietlowke na orginalnym zaploniku lub markowym to widac by bylo roznice- po 2 latach napewno. nie mowie ze DIY sa zle tylko ze nalezy robic z glowa -ew naleze je przerobic na mocniejsze co jest mozliwe.
Jak chcesz dalej to ciagnac to zapraszam na PW
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
kajt55
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2011, 16:09
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Rumia
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: kajt55 »

Panowie proszę o pomoc ,otóż zakupiłem ciekawa świetlówkę T5 24w Juwel High-Lite Marine [438mm/24W] 15000k i pytanie do was:Od jakiej żarówki energooszczędnej elektronika będzie najlepsza..Chodzi mi o moc...Świetlówka nie jest tania,a nie chcę jej szybko zniszczyć..Jeśli chodzi o zużyte żarówki to mam do nich dostęp..Tak wiec tym się nie martwię...W najgorszym wypadku mogę pokusić się o zakup gotowego statecznika elektronicznego 1x24w (hilipsa:) ale nie o to w tym chodzi..Wiem że wy jesteście bardziej doświadczeni w tych sprawach ,dlatego bardzo proszę o odpowiedzi,z których na pewno wiele się dowiem i nauczę
arsko1
Posty: 23
Rejestracja: 08 kwie 2011, 17:07
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200L
Płeć:

Post autor: arsko1 »

kajt55, Statecznik z żarówki powinien mieć troszkę większą moc niż sama świetlówki żeby mieć mały zapas.
Myślę ze 28-30W będzie dobry, ale i na mniejszym też będzie śmigało.
kajt55
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2011, 16:09
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Rumia
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: kajt55 »

Chciałbym aby paliła chociaż 180dni a nie 30 dni....Mam zamiar podłączyć elektronikę z Philipsa lub Osram,gdyż wiem że żałują do środka..a podzespoły nie są najgorszej jakości...Co do ciepłego startu to z reguły te dwie firmy stosują uw możliwości...chyba ,że się mylę...Pytanie zasadnicze,gdyby mial ową wymienioną przeze mnie świetlówkę i miał dostęp do składu zużytych żarówek energooszczędnych,to z jakiej firmy byś zastosował elektronikę i jakiej mocy..Bardzo zależy mi na odpowiedzi..
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

na markowym philipsie tzn taka zarowka OD 30 PLN za sztuke w gore
day & night eco ambiance ma zapas mocy ew przerob ja na mocniejsza wymienic tranzystor rezystory w bramkach oraz diode zabezp. Czasem pozystor
Na twoim miejscu kupilbym statecznik gdyz zakladam ze na elektronice sie nie znasz, a 30W kompakt sa dosyc kosztowne a juz napewno nie kupilbym dobrego zeby go rozebrac pod swietlowke
eco ambiance ma cieply start pelna mac jest po 90 s dopiero, w czasie pierwszych 6s masz zazenie :D na pozystorze czyli typowy miekki start tzw klasyczne podejscie a nie start "napieciowy"
Osram-hejalux tesla =podzespoly philipsa , czesc wyrobow poluxa tez na tym chodzi.
unikaj "tescowych" z tego segmentu to chyba tez OBI tylko w miare dzialaja
Jak przyjde do domu odpale 23W philipsa dzieki uprzejmosci lukaszcherry :D kompata na 24W swietlowce jak znajde
Jesli mimo tego chcesz to tak jak pisal kolega cos dobrego z segmentu 30W/-radze porownac to z cennikiem elektronicznego statecznika/
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
kajt55
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2011, 16:09
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Rumia
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: kajt55 »

Dziękuję i o to m chodziło
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

kajt55, 23W philipsa zapalilo sie z tym ze nie mam jak porownac z elektronicznym bo nie posiadam- tyle powiem ze swieci i ma zimny start
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
kad20
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2010, 10:29
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pasłęk
Akwarium: Panorama 240l
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: kad20 »

Witam
Używałem takiego oświetlenia około półtorej roku i powiem, że nie jest złe ale ma jedna wadę. Taki statecznik "wypala się", pewnie zauważyliście jak wypala się zwykła żarówka energooszczędna np. w kuchennym żyrandolu. Jak się włącza to świeci na żółto i bardzo wolno się rozgrzewa, potem światło jest jakby "przytłumione" To samo zauważyłem w swoim oświetleniu po pewnym czasie robiło się coraz ciemniej w akwarium. Mam nadzieje że zrozumieliście moje wypociny ;) pozdrawiam
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Rozważam zastosowanie tego patentu u mnie tylko, w założeniu mam świetlówki t5 28w. I problem tkwi w tym że jakoś nie mogę nigdzie znaleźć żarówek energooszczędnych o mocy która by utrzymała taką świetlówkę, znaczy są ale nowe z ceną która mi troszkę nie odpowiada. Wobec tego przyszedł mi do głowy taki pomysł czy świetlówka działała by właściwie na 2 równolegle podpiętych słabszych podzespołach z żarówek energooszczędnych? Sory jeśli moje pytanie wydaje się banalne, ale elektryka nigdy nie była moją mocną stroną, i chyba już jej nigdy nie zrozumie.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Jak podepniesz słabszą elektronikę to będzie świetlówka słabiej świeciła ;)
Pozdrawiam Darek :)
celebro85
Mecenas
Posty: 236
Rejestracja: 20 paź 2013, 6:42
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 126/90/Malawi/Roślin
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: celebro85 »

Odkopuję:)

Właśnie zmontowałem zestaw i za 7 zł mam oświetlenie t5 do akwa no Flaszeczka dla krzysiekb4, za Temat :D
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Odkopuję temat bo mam pytanko.
Wyciągnąłem elektroniki z takowej żarówki i mam pytanie na przewodach zasilających jeden czerwony jeden czarny i na czarnym jest nie wiem czy to rezystor czy kondensator(zaznaczone na zielono) czy on musi być jak chcę zrobić taki zestaw czy mogę go usunąć?
Druga sprawa czy wyjścia dobrze zaznaczyłem czy to ma być na odwrót?
To jest z żarówki 15W chcę dać świetlówkę 15W na t8 czy będzie to pasować?
Obrazek
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Mi to wygląda na dławik czyli drucik nawinięty na rdzeniu lub nie rdzeniu ;) - takie cuś przeciwzakłóceniowe 8)
Zrób większą fotkę tego czegoś
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Może to być dławik, ale stawiałbym na bezpiecznik. Bez względu na to, czy to dławik czy bezpiecznik usunąć możesz, ale skoro jest i jest sprawny, to ja bym zostawił.
Podłączasz 1,2 i 3,4 - bez różnicy, z której strony świetlówki (nóżki 2,3 na druku podłączone są przez ten zielony kondensator).
U mnie działa. Świetlówka się dużo mniej grzeje.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

No to super zostawie to co jest na czarnym przewodzie.
Tylko czy pociagnie mi to swietlowke 15W t8?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”