Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

problemy z xenią

Czyli co dolega naszym "solniczkowym" podopiecznym i jak z tym walczyć.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

problemy z xenią

Post autor: APAP75 »

Dwa tygodnie temu padła mi xenia - jak zaczęły ją zjadać ślimaki, stwierdziłem zgon i truchło wywaliłem (może to był błąd - nie wiem). Ostatnio dostałe nowe szczepki - z dnia na dzień bidule marniały, a dziś zauważyłem, że zaczęła pokrywać się fioletowo-purpurową substancją.
Co to jest? Czy jest groźne?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Inne korale mają się dobrze, zoa nie dość że polipują, to nawet się rozrastają. pojawiają się nowe mordki. Sarco zmieniło skórę i znowu wypuszcza polipy, składa się i rozkłada.
Akwarium świeże - ma miesiąc - jeszcze w fazie dojrzewania.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

napisz jakie paramerty w baniaku (no3,po4, kH) wtedy bedzie mozna coś powiedzieć
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

KH 11
PO4 0,3
NO3 ok. 80 :(
NO2 0,1

Nie potrafię zbić NO3... Nie rośnie, ale cały czas utrzymuje się na tym samym poziomie.
Koral, który uchodzi za chwast u mnie ginie, a zoa rosną i się zaczynają mnożyć.... :podwójnie widzę:
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Jak na taki mały baniak sporo tam korali które potrafia nieźle "przybrudzić" wodę więc bez odpieniacza moze byc ciężko okiełznać no3 - które delikatnie mówiąc jest spore ;). Xenia lubi niezbyt czysta wodę ale bez przesady. Najlepiej no3 zbijać odpieniaczem. Skleć nawet coś ze strzykawki na kostce i póki co powinno być jak nie rozglądnij sie za jakąś chińszczyzną w przystępnej cenie. Do tego litrażu nie powinno być problemu. Połowicznie wódeczka na no3 moze pomóc, a na pewno pomoze na po4 - tylko ostrożnie by nie przesadzić. Ewentualnie możesz podawać prodibio (biodigest+bioptim) - stosuje u siebie i parametry prawie idealne;).
Zastanawia mnie też poziom kH - jaką sól podajesz??
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Sól instant ocean
Widziałem na forum kostki 30l, gdzie życia było zdecydowanie więcej, u mnie jak na razie dominuje skała.
Xenia do końca padła - będę musiał wyjąć truchło z akwarium... :(
Co do reszty korali - żyją i mają się w miarę dobrze - zoa nic sobie nie robią z moich problemów - polipują i "pączkują"....
Jak używać wódki (oczywiście w akwarium ;) ) - ile dawać i co jaki czas.
Co do odpieniacza - mam taki mały chiński badziew - pieni drobno - niestety mino ustawień część bąbelków ucieka z wodą. Po godzinie pracy żadnego kożucha.
Co to jest prodibio? Może chodzi o bakterie i pożywkę?
A odnośnie twardości - chodzą u mnie dwa filtry kaskadowe oba wypełnione gruzem koralowym - może to powód.
Poza tym mam dziwne odczyty testów magnezu i wapnia - magnez poniżej 1000, wapń powyżej 500 (prawie pod 600).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Ja mam problem dokładnie odwrotny xenia jak chwast a zoa nie chcą. Też sol IO - kh rzeczywiście może takie dawać, magnez mi daje około 1300 a wapń około 400. Przyjedz do mnie z wodą to Ci porządnie zmierzę te 3 parametry i przywieź test na no3 to i u mnie zmierzymy wiarygodność mojego.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

podbij magnez spadnie wapno ;)
prodibio - to producent m.in baterii - są ampułki w wersji nano.
Co do wódeczki lub vsv, vgv to jest wątek z opisem u nas na podforaku
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Xenia ostatecznie wylądowała w kiblu..... Leję wódę (0,4 ml na 30l), dodałem bakterie i czekam. Jestem dobrej myśli.
Co myślicie o takim środku do filtra jak purigen?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

spoko srodek ale wydaje mi się, że bakterie + wóda powinny wystarczyć. Teraz tylko cierpliwość i powinno byc ok. Lepiej nie przedobrzyc z kilkoma metodami jednocześnie bo może byc buba ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Stosowanie wódki jako sposób na zbicie NO3 i PO4 - ok, ale bez odpieniacza? Co będzie wywalać ten syf z akwarium? :/ można odnieść przeciwne do zaplanowanych skutki.

Co do odpieniacza - jak wywala Ci dużo bąbli do akwarium to załóż gąbkę na wylot - powinno pomóc.

Mnie zastanawia jedna sprawa - dlaczego mimo podmian wody nie spada Ci NO3 i PO4 - sprawdzałeś filtr RO?

No i kwestia Purigenu - Phosguard możesz zastosować, ale dopiero jak doprowadzisz NO3 do niższych poziomów
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

PO4 wzrosło właśnie po podmianie, NO3 było zawsze wysokie.
Co do bąbelków - jak jest odpowiednio odpieniacz zanurzony i ustawiony, to wali je po powierzchni wody - da się przeżyć. Jedyne co mi się nie podoba, to to, że piana jest biała i nawet po kilku godzinach "nie rośnie" tak jak na filmikach na youtube.
Filtra RO nie posiadam - mam 30l kostkę - jak się będę rozwijał w litrażu, to pomyślę.
Dlaczego uważasz, że pourigen można stosować dopiero jak NO3 spadnie? Przecież on jest właśnie na jego zbicie.
Doszła dodatkowa PLAGA - w akwarium pojawił się rudawy osad (rdza) - jak talk. Jak go z szyb wycieram to leci na piasek i skałę. Sarco ma całą nogę nim pokrytą. Czyżby to były okrzemki?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

wrzuć fotę odpieniacza lub link może mały tuning jest mu potrzebny ;)
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

o coś takiego

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 22 paź 2015, 16:51 przez APAP75, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

którędy jest powrót wody z komory bo na tej focie nie moge się połapać
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Zasysa dołem, przelewa górą.

Obrazek

Na zdjęciach innych odpieniaczy zauważyłem, że pomiędzy wlotem wody z pompy, a górną częścią odpieniacza jest plastikowa płytka z dużą ilością otworów - muszę to przetestować.
Tak samo wirnik pompy nie jest igiełkowy, tylko zwykły - w wolnej chwilo go trochę "ponacinam".
Generalnie - bąbli wydaje się być dużo i są drobniutkie, jednak piana "nie rośnie" - jest biała, drobna i na tym samym poziomie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium morskim”