Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Szyszki olchy czarnej i ich wpływ na parametry wody.

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Myślę, że wystarczy wsypać i co jakiś czas mieszać. Potem czekamy aż opadnie (a jak nie opadnie to lecimy przez watę) i można mierzyć.

Gdy będziesz miał wodę po węglu aktywnym to mógłbyś zrobić jeszcze 1 test. Do części wody dodać sody w takiej ilości, aby pH wzrosło to 7,5 - 8 (oczywiście na pałę - może być więcej sody) i wtedy zbadać ponownie testem na gH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Ok, tak zrobię.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

U mnie w pojemniku ph staneło na 7,1(phmetr) twardosci nie mierze bo kolor nie pozwala jednoznacznie odczytac cokolwiek .Obecnie wrzuciłem wegiel aktywny odrazu kolor z mocnej herbaty zszedł na "czarna" kawe:Pcos a'la ta która Tytus dla papcia Chmiela upichcił :P, jutro przecedze przez wate i zmierze ph,gh,kh.
P.S
Chemik ze mnie jak z koziej d... trąba ale z ta soda to ci Żuliks chodzi o to zeby zneutralizowac "kwasne produkty" garbnikowania soda i przywrócic Ca i Mg do wody w postaci soli i tym samym przywrócic twardosc do wyjsciowej wartosci?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Inc0gnit0 pisze:zeby zneutralizowac "kwasne produkty" garbnikowania soda i przywrócic Ca i Mg do wody w postaci soli
Każdy kompleks ma pewna stałą trwałości (czyli "moc" połączenia). W przypadku związków humusowych podejrzewam, że trwałość jest większa przy niższym pH. Aby obniżyć tę trwałość pewnie trzeba zwiększyć pH. Pomiary gH,Ca,Mg prowadzi się przy wyższych pH. Stąd przy wkraplaniu roztworu mierzącego gH do zbyt kwaśnej wody może zachodzić zobojętnienie środowiska zasadowego potrzebnego do pomiaru gH i nic nie widać. W laboratorium przed pomiarem gH podaję bufor aby pH osiągnęlo właściwy poziom do pomiaru. Testy akwarystyczne robione są pod typową wodę a więc raczej pH nie jest dużo mniejsze niż 7. Podejrzewam, że przy niższym pH test gH też nic nie pokaże nawet gdy nie ma chelatowania.

To można byłoby sprawdzić (ci co mają testy bo ja w tej chwili nie mam) - zróbcie pomiar dowolnej wody po czym do takiej samej dodajcie nieco octu aby pH było kwaśne (można sprawdzić jęzorem, aby nie tracić testu jak nie mamy pH metru) i zmierzcie gH jeszcze raz. Zobaczymy jak testy akwarystyczne gH są czułe na kwasiowość wody.
Inc0gnit0 pisze:a'la ta która Tytus dla papcia Chmiela upichcił
i zeszło mu to długie minuty (które w porównaniu do zwykłych nie mają 60 sekund tyko...).

P.S. Oczywiście mówię o sodzie oczyszczonej (NaHCO3). Gdyby ktoś miał sodę Na2CO3 lub NaOH to te mogą być "za mocne".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Minęła kolejna doba eksperymentu i pierwsza zarazem od dodania dodatkowych szyszek, a więc;

W próbce pierwszej nie odnotowałem żadnych zmian parametrów, jedynie w próbce drugiej GH spadło o 0,5 stopnia, KH zjechało do poziomu poniżej 1 i pH osiągnęło również spadek poniżej 5. Dalszych spadków się nie spodziewam ale zostawię eksperyment jeszcze na 1 dzień.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

To zapis mojej próby:
Woda wyjsciowa odstana 1L:
PH 7,6
GH 9,0
KH 6,0
+ 5 szyszek czarnej olchy
1 pomiar 9.02.2014 godz 12.00 :
PH 7,1
GH ---
KH ---

2 pomiar 10.02.2014 godz 12.00 :
PH 7,1
GH ---
KH ---

10.02.2014 15.00 szyszki out, dodaje wegiel aktywny do wody, zauwazyłem ze wegiel w chwili wrzucenia do wody herbacianej "zapienił"
11.02.2014 19.30 usówam wegiel bo jest woda biała
PH 8,0
GH 5,0
KH 8,5

:podwójnie widzę: o co tu kaman????
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Inc0gnit0 pisze:zauwazyłem ze wegiel w chwili wrzucenia do wody herbacianej "zapienił"
Chyba się lekko pieni po włożeniu do wody. Wydaje mi się, że nawet nie zależy to bardzo od tego, czy ma ona wywar z szyszek.
Inc0gnit0 pisze:11.02.2014 19.30 usówam wegiel bo jest woda biała
PH 8,0
GH 5,0
KH 8,5
Potwierdziło się (na razie wstępnie - czekamy na test wisłoka), że jest to tylko maskowanie twardości ogólnej, gH. Onajest tylko testy jej nie widzą. Po usunięciu chelatora przez węgiel aktywny twardość znów jest widoczna. Być może nieco wapnia poszło do węgla razem z chelatorem, stąd lekki spadek gH.

Co do kH to pytanie. Dałeś szczyptę sody jak prosiłem? Jeżeli tak to też jest to oczywiste bo za kH i pH odpowiadają jony węglanowe obecne w twardości węglanowej (oraz w sodzie). jeżeli nie to będzie trudniej...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

własnie nie dodałem sody z tad mój "karpik"
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Czy po przepuszczeniu wody przez armatę torfową też twardość jest zamaskowana? Tam też chyba działają garbniki, o ile się nie mylę? ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kuba4410 pisze:Tam też chyba działają garbniki,
masz rację.
Inc0gnit0 pisze:własnie nie dodałem sody
No to wariant B :P
Weź wodę z RO, dosyp węgla tak jak poprzednio i zmierz.
Do produkcji węgla aktywnego używane są preparaty mające na celu zwiększenie jego porowatości. Są to m.in. sole potasu. Po wypaleniu powinny być one dobrze wymyte, ale... nie zawsze się tak zdarza - mogą zawierać węglany potasu (stąd zapienienie). No i wtedy będą zwiększać kH.
Aby być pewnym potrzebny jest właśnie test z czystą wodą i węglem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Czyli ta twardość po torfie jest naprawdę niska, czy "zamaskowana"?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

..wiec do 1L RO dosypałem wegla tyle samo co do poprzedniej próby i takie wyniki mi wyszły po kilku godzinach:
PH 7,7
GH 0
KH 2
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Czyli jednak nieco kH rośnie :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

kuba4410 pisze:Czyli ta twardość po torfie jest naprawdę niska, czy "zamaskowana"?
przeprowadz druga czesc eksperymentu z weglem aktywnym i odpowiedz otrzymasz
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Inc0gnit0 pisze:odpowiedz otrzymasz
Każdy czytając to co napisane zna odpowiedź na to pytanie stąd i nie odpowiadałem bo uznałem je za retoryczne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”