Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Indykator Co2

I co dalej.....

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Andrzej Kan
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2016, 8:22
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowa Dęba
Płeć:
Wiek: 45

Indykator Co2

Post autor: Andrzej Kan »

Witam

Witam.
Właśnie otrzymałem nowy indykator co2 z płynem nattec 30mg/l (ppm) i właśnie co dalej, na butelce są tylko oznaczenia kolorów (mało dużo itd.) ale żadnej instrukcji co i jak. Czy ktos posiada tajemną wiedzę jak ten płyn rozrabiać bo niestety żadnych konkretnych informacji nie znalazłem nawet na stronie producenta.

Pozdrawiam
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Andrzej Kan pisze: co dalej
Zapodaj płyn do indykatora zamontuj w akwarium i tyle .Patrzysz na kolor i wiesz ile masz CO2
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wg instrukcji: http://www.nattec.pl/index.php/en/produ ... y-liczniki powinieneś mieć 2 płyny. Ten - odpowiadający 30 mg/l i drugi wskaźnikowy.
Potem tylko wlać w odpowiednie dziurki i zawiesić w akwarium.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Ja też kiedyś kupiłem w zoologicznym zestaw z JBL co się okazało - opakowanie opisane nie w naszym języku, a w środku żadnej instrukcji nawet po zagranicznemu, na szczęście jest youtube i tam był filmik, okazało się, że wkrapla się 35 kropli. Co najśmieszniejsze że były takie zestawy co zalecali lać po 30 kropli ale również takie jak ja miałem że trzeba było wlać 35 kropli. Jakie to miało znaczenie na poprawne skazywanie indykatora (pewnie żadne) nie mam pojęcia do dnia dzisiejszego.
Andrzej Kan
Posty: 7
Rejestracja: 15 paź 2016, 8:22
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowa Dęba
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Andrzej Kan »

Wlałem sam płyn i niby coś pokazuje. Dziwi mnie tylko brak informacji producenta tak jak by było oczywiste jak to sie używa...no szkoda a wystarczyło jedno zdanie dodać, no ale producent myśli że wszyscy powinni wiedzieć jak to działa.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Gdy zmierzysz Kh i Ph to będziesz miał porównanie czy dobrze pokazuje
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

To ja dodam kilka rzeczy od siebie.
Po 1 Indykatory jbl a dokładnie płyny do nich tejże marki omijałbym szerokim łukiem...
Robiłem płyn do induktora z Ph JBL i po 1 wychodzi bardzo blady kolor (mało czytelny), po 2 za szybko zmienia barwe z zielonego na żółty - przy stężeniu ok 20 jest już żółtawy... płyn robiłem z ph jbl 3-10.
Nie jest to jedyny przypadek z jakim się spotkałem - czytałem identyczny na forum roślinyakwarystyczne i tutaj osoba używała płynu 0 gotowca robionego przez daną firmę - sytuacja identyczna.
Zmieniłem ph na zooleka (użyłem 4,5-9, aczkolwiek wynik jest identyczny na 6-8) płyn nabrał intensywną barwe doskonale widoczną w akwarium.
Stężenie pokazuje idealnie.
Przy 20-30 zielen jest soczysta...

Płyn obecnie jest w indykatorach od miesiąca - nie stracił nic z intensywności.
Dodatkowo raz w tygodniu sprawdzam wynik kontrolnie na podstawie Ph/Kh

Roztwór wskaźnikowy robiłem według przepisu:
Płyn 4dKH do indykatora:
Do 1000ml wody destylowanej lub z filtra RO dodaj 1,2g sody oczyszczonej i wymieszaj.
Otrzymaliśmy roztwór 40dkh.
Następnie do 450ml wody dest. lub RO wlewamy 50ml tejże wody i mamy 500ml wody o wartości 4dkh.

Tą wodą napełniam indykator do mniej więcej połowy i dodaje 3 krople testu na ph.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”