Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dozownik / Timer sekundowy z pompkami perystaltycznymi

Fotorelacja

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Arturze co możesz powiedzieć po czasie?

Jak działa system? czy coś się zmieniło czy już poustawiałeś tak jak powinno to hulać?

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Mirku, jeśli chodzi o mój system to się wiele nie zmieniło.

Po ostatnich moich wpisach w zasadzie już nic nie robiłem z tym ponieważ parę dni później wyjeżdżałem na praktyki i mnie nie było przez 2 miesiące. Poza tym doszedł temat pisania pracy licencjackiej i egzaminów więc akwarium zeszło na drugi plan( zresztą i tak czeka go restart bo mam jakiegoś syfa który tępi mi wszelkie ryby które kupię, z wyjątkiem tych co mam już od lat...)

Przez parę dni dozownik podawał nawozy wg ustalonych dawek i wszystko było ok. Zastanawiało mnie tylko to, że po skończeniu podawania część nawozu, która zostawała zanurzona w rurce wypływała z niej, ale raczej to nie były duże objętości.

Obecnie całość stoi nie ruszana, więc jak będę miał czas zobaczę jak wyglada sprawa wężyków i stojących w nich nawozów.
Niestety trzeba się uzbroić w cierpliwość ponieważ jak wszystkie egzaminy, obrony dobrze pójdą to za akwarium będę się brał dopiero po rekrutacjach czyli gdzieś w połowie lipca, ew. sierpień.
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Ok, wiem już na czym stoję i akwarium ma rację bytu w najbliższym czasie :)
Więc teraz czas na ogarnięcie do końca systemu dozowania. Na razie sprawdziłem czy cofa się woda z pompek do dozowników. Po 24h wygląda na to, że jedna pompka puściła do kubeczka ok 3ml. Dlatego zastanawiam się nad zamontowaniem jakichś zaworków przeziwzwrotnych na końcu wężyków i zanurzenie ich w nawozach tylko czy to by miało rację bytu...
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: vasteq »

Wydaje mi się że nawozy lepiej by było trzymać ponad powierzchnią wody żeby nie doszło do wstecznego cofnięcia wody i zalania pokoju, chociaż w przypadku pompek perystaltycznych to tłoczek powinien blokować wężyk. Jakie wężyki stosujecie? Silikonowe 2/4 mm czy zwykłe akwariowe? Pompka ma 2/4mm ale pewnie w takim wąskim wężyku łatwiej o krystalizację. Czy ktoś w końcu zastosował coś na wylocie wężyka, jakiś ogranicznik żeby woda nie wymywała nawozu?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Konstrukcja pomp uniemożliwia cofniecie wody. Wężyk mam od kroplówki - pewnie 2/4 mm. Wymywanie nawozu na wylocie nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

nie chodzi o samo cofnięcie w przypadku trzymania w szafce pod akwarium może wystąpić problem z zasysaniem - fizyka....
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: vasteq »

mirekkon pisze:...
akurat dla tych pompek faktycznie ten kabelek będzie ok bo nie pobierają wiele prądu ale w przypadku pompek do spryskiwaczy radzę stosować zasilanie do każdej pompki osobno szczególnie dla pompek o dużych prądach rozruchowych około 3A...
A czy taki kabelek RJ45 od internetu również się sprawdzi czy raczej za cienki?? Taka pompka pobiera chyba 800mA?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

800mA pobiera gdy już pracuje przy rozruchu chwilowy pobór prądu jest wielokrotnie wyższy od nominalnego , byłem kiedyś świadkiem w pewnym warsztacie obróbki metalu skrawaniem gdzie jeden operator frezarki drugiemu robił psikusy włączał jednocześnie swoja maszynę gdy ten drugi odpalał swoją i ofc wywalało korki
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: vasteq »

Tyle jest podane przy opisie moich chińskich pompek i właśnie zastanawiam się czemu tak bo inne mają podane 30mA, 80mA.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

zazwyczaj producent podaje podstawowe dane techniczne rzadziej te szczegółowe jak mi prąd rozruchu Mirek poprawi mnie jeśli pojęcia mylę
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: vasteq »

Sprawdziłem jeszcze raz opis moich pompek i jest podane 300mA
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

skrętka wytrzymuje do 1 A

PoE-E lub PoE-X mają zasilanie urządzeń po 800mA

pompka perystaltyczna, chińska, która pobiera 800mA przy wydajności 1-10ml jest gówno warta, moc takiej pompki nie powinna przekraczać 6W a więc 500mA max przy zasilaniu 12V, a i to zdecydowanie za dużo

pompki od spryskiwaczy samochodowych zupełnie inna bajka - te przy rozruchu mogą brać nawet ponad 3 A i więcej a dla normalnej pracy zdecydowanie mniej niż 3A (zdarzają się jednak różne pompki od różnych aut i różnej wydajności)
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: vasteq »

u mnie jest 3W więc wychodzi jakies 250-300mA. A zauważyłem że występują podwójne pompy i że u tych chińskich też można demontować plastiki i łączyć głowice ale w silniczkach ośka jest za krótka by je obsłużyć. Jeśli mamy kilka akwariów o takim samym nawożeniu to było by idealne rozwiązanie wykorzystać w tym celu jeden sterownik, jeden silniczek ale dwie lub więcej głowić. Tylko czy można zdemontować ośkę i wymienić ją na dłuższą no i czy taka pompka obsłuży dwie głowice?

Obrazek
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

wcale nie.....

nawożenie w akwariach powinno się odbywać całodobowo, w różnych godzinach różne nawozy

lanie wszystkiego w jednym czasie powoduje: 1. niechciane częściowe reakcje (dlatego nie mieszamy niektórych nawozów); 2. proces nawożenia - przynajmniej u mnie - jest podzielony na minimum 2 etapy rano inne nawozy, a wieczorem inne, no ale może to tylko moje fanaberie, ponieważ uważam że przyswajanie różnych nawozów przez rośliny jest zróżnicowane (słowem rośliny pochłaniają lub nie przez całą dobę różne składniki z wody, których akurat potrzebują), a gromadzenie składników których rośliny akurat nie jedzą w wodzie przysparza tylko glonów

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

mirekkon pisze:niechciane częściowe reakcje (dlatego nie mieszamy niektórych nawozów)
Podaj jakiś przykład tych nawozów
A może jeszcze podpowiedz które składniki o których godzinach sa pobierane ,może bym coś udoskonalił w nawożeniu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”