Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dozownik / Timer sekundowy z pompkami perystaltycznymi

Fotorelacja

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Witajcie ponownie.
Nadszedł czas na kolejny wpis. Po dzisiejszych zmaganiach udało mi się prawie w całości ukończyć system. Po nabyciu odpowiedniej ilości wężyka akwariowego trzeba było go założyć na wężyki wychodzące z pompek:
Obrazek
Obrazek
Tak jak mówiłem- akwarium jest dopasowane na styk dlatego miejsce jest mocno ograniczone. Przez to nawozy będą musiały płynąć pod stolikiem do drugiego boku akwarium i dopiero wtedy zostać wtłoczone do akwarium. Dlatego, żeby nie zaśmiecić półki pod akwarium, a także chcąc żeby jakoś to wyglądało węże schowałem w korytku elektrycznym(32x16mm bodajże). Długość korytka to ok. 60cm.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Następnie wężyki zostały wyprowadzone na boczną ścianę akwarium i przymocowane za pomocą przyssawek. 2 przyssawki na każdy z wężyków.
Obrazek
Obrazek
No i na koniec został wylot nawozów. Jak na razie nie jest to skończone bo dziś już nie miałem ochoty- trzeba wyciąć kawałek pokrywy pomiędzy wlotem i wylotem filtra.
Obrazek
Obrazek
Węże są ustawione analogicznie do pompek i programów sterownika- najbliżej ściany to nr 1 a najdalej nr 5.
Teraz zastanawiam się nad samym wpuszczeniem wężyków do akwarium. Do tej pory chciałem je po prostu zagiąć i na przyssawce przyczepić do ściany. Ale tak się zastanawiam czy udałoby mi się znaleźć kolanka pasująca na taką średnicę węża i zrobić "U" które przewieszę na ściance. Uniknąłbym wtedy za bardzo odstającego węża nad pokrywą względnie od ściany w akwarium.


TEST
Po wykonaniu tych czynności zdecydowałem się na pierwszy test pompek. Do testów użyłem zwykłej wody, wlanej do pustego pojemnika 250ml po jednym z nawozów EL. Do tejże butelki wpuściłem też wszystkie wężyki.
Obrazek
Za pomocą opcji "Ręczne timery" Zaciągnąłem wodę do każdego wężyka.

Z racji braku dokładnych menzurek na większą ilość płynu byłem ograniczony do 5 ml strzykawki( większej też nie miałem). Do testów użyłem opcji "Auto timery". Czas trwania dozowania wynosił odpowiednio 1 sek, 4 sek i 15 sek. Każda z pompek została poddana 5-cio krotnej próbie na każdym z wybranych przeze mnie ustawień czasowych.
Czemu akurat 4 sekundy? Związane to było z testem pierwszej pompki, kiedy to ten czas trwania dał mi równy wynik.
Wynik testu 15 sekundowego jest podany w przybliżeniu- wynika to z tego, że woda była wlewana do miarki dołączonej do nawozów EL- tam jest podziałka co 5ml.


Wyniki
Pompka nr 1:
- 1sek- 1,2 ml
- 4sek- 5ml
- 15sek- ok 19ml
Wszystkie wyniki identyczne przy każdym z 5 pięciu pomiarów

Pompka nr 2
- 1sek- 1,2 ml
- 4sek- 5ml
- 15sek- ok 18-19ml
Wszystkie wyniki identyczne przy każdym z 5 pięciu pomiarów

Pompka nr 3
- 1sek- 1,3 ml
- 4sek- 5,2ml
- 15sek- 20ml
Wszystkie wyniki identyczne przy każdym z 5 pięciu pomiarów

Pompka nr 4
- 1sek- 1,2 ml
- 4sek- 4,8ml
- 15sek- ok 16-17ml
Wszystkie wyniki identyczne przy każdym z 5 pięciu pomiarów

Pompka nr 5
- 1sek- 1,2 ml
- 4sek- 5ml
- 15sek- ok 18ml
Wszystkie wyniki identyczne przy każdym z 5 pięciu pomiarów

Wnioski
Jak widać po wynikach pompki są bardzo dokładne. Za każdym razem przepuszczają taką samą ilość płynu. Ponadto nie ma też dużych różnic pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. Największa różnica w ilości podawanego płynu to 0,4 ml((!).
Pompki które w próbie 1sek podały 1,2ml a w trakcie 4 sek- 5ml mogły faktycznie podawać za każdym razem 1,25 ml jednak taka wartość jest nie do odczytania ze zwykłej strzykawki.

Teraz jeszcze pozostanie kwestia tego czy woda spłynie grawitacyjnie z wężyków. Dlatego też wężyki zostały w pustej butelce po nawozie i zobaczę czy woda tam spłynie.
Będę jeszcze chciał sprawdzić jak zachowają się pompki przy włączeniu wszystkich jednocześnie lub ewentualnie kilku wybranych. Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje to piszcie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

artur07 pisze:Ale tak się zastanawiam czy udałoby mi się znaleźć kolanka pasująca na taką średnicę węża i zrobić "U" które przewieszę na ściance
Jest to do zrobienia. mam spore ilości rurek szklanych więc można się pobawić. Pewnie plastikowe byłyby nawet łatwiejsze do obsługi ale takich nie mam.

Jaką masz średnicę "dziury" w rurkach.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Artur, dzięki za wyniki testów, fajnie to uporządkowałeś też zawsze lubiłem porządek w kablach i wężach

Mam tylko jedno ale, nie podałeś procedury pomiaru oraz błędów pomiarowych jakimi mogą być obarczone wszystkie wyniki, a to bardzo ważne jest, chociaż dla celów porównawczych mało istotne, ale dla sprawdzenia dokładności dawek to tak.

Napisz jak uzyskałeś dokładność 0,1ml? tak na oko odczytywałeś? a co z błędem paralaksy? opisz coś więcej lub ciachnij fotkę wyjaśniającą


Jak pisałem w którymś wątku dobrze byłoby na każdy kanał mieć możliwość regulacji obrotów pompki, ale to wychodzi nieco inny sterownik w którym można by było kalibrować każdy kanał osobno, no i cena inna niestety.

Można tez na tym co jest nieco obniżyć napięcie zasilania i zastosować przy zasilaniu wspólnie lub na każdą pompkę z osobna diody prostownicze najzwyklejsze takie np 1 lub 3A w szereg

włączenie jednej diody w szereg z pompką to spadek napięcia rzędu 0,6-0,7V (Tato będzie wiedział o co chodzi) czyli włączając np 3 diody szeregowo w obwód pompy uzyskujemy spadek około 2V a co za tym idzie obniżamy nieco obroty pompki (może nieznacznie, ale może to właśnie wystarczy), można zastosować je jako wspólne na zasilaniu ale wtedy lepiej jak mają 3A a nie 1A

te pompki bez problemowo mogą pracować wszystkie jednocześnie śmiało wykonaj testy i napisz jak to wyglądało, sterownik masz na gwarancji i zasilacz też, tak więc o uszkodzenia się nie martw

aha same pompki pewnie utrzymają ciecz i nie pozwolą jej się cofnąć kwestia tylko w wężykach i rolkach co będzie jak się będą zużywać - ktoś o tym pisał na forum

jeszcze raz osobiście Ci dziękuję za chęć podzielenia się bardzo cennymi informacjami (choćby ze względu na bardzo długie węże i fakt że system działa)


pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Co do U-rurek to myślę, że z moich rurek można bez problemu narobić sporo takich:
Obrazek
Trzeba tylko kiedyś się zawziąć :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

u rurki nie głupi pomysł bo po pewnym czasie taki wężyk może się całkowicie spłaszczyć co będzie znacznie utrudniało zadanie pompce, mam doświadczenia z wężykami CO2 elektrozawór był otwarty a CO2 nie leciało - wężyk aż się skleił ściankami do siebie po pół roku i nie przepuszczał ciśnienia ok. 5 atm
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Myśle że zainteresowani tematem wiedza a gdyby nie to zapodam .
Głowice pompek należy smarować smarem silikonowym jest taki specjalny.Ja smaruje czystą wazeliną taką z apteki, ale nie wiem czy to najlepszy pomysł.
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

zulix pisze:Jaką masz średnicę "dziury" w rurkach.
Użyłem standardowych węzyków akwarystycznych czyli średnica wewnętrzna to 4mm a zewnętrzna 6mm.
mirekkon pisze:Mam tylko jedno ale, nie podałeś procedury pomiaru oraz błędów pomiarowych jakimi mogą być obarczone wszystkie wyniki, a to bardzo ważne jest, chociaż dla celów porównawczych mało istotne, ale dla sprawdzenia dokładności dawek to tak.

Napisz jak uzyskałeś dokładność 0,1ml? tak na oko odczytywałeś? a co z błędem paralaksy? opisz coś więcej lub ciachnij fotkę wyjaśniającą
Co do pomiarów- na koniec każdego z wężyków założyłem strzykawkę do której wtłaczałem wodę. Strzykawkę przyczepiłem sobie tymczasowo do ścianki, aby i poziom nie uciekał.
Błąd paralaksy starałem się wyeliminować patrząc prostopadle na poziom wody w strzykawce.
Dokładność 0,1ml jest na oko ;) Patrząc na strzykawkę wynik był pomiędzy przedziałkami.
Natomiast większą ilość płynu puszczałem od razu do miarki EL i z biurka odczytywałem wynik. Tam jako że podziałka była co 5ml wyniki też są podane w przyblizeniu.
mirekkon pisze:te pompki bez problemowo mogą pracować wszystkie jednocześnie śmiało wykonaj testy i napisz jak to wyglądało, sterownik masz na gwarancji i zasilacz też, tak więc o uszkodzenia się nie martw
Będę to sprawdzał ale innym razem. W domu jestem w weekendy i na wszystko nie ma czasu, a teraz jeszcze dojdzie mi kurs więc będzie go jeszcze mniej. Ale spokojnie, bez pośpiechu wszystko się ustali.
mirekkon pisze:aha same pompki pewnie utrzymają ciecz i nie pozwolą jej się cofnąć kwestia tylko w wężykach i rolkach co będzie jak się będą zużywać - ktoś o tym pisał na forum
Od wczoraj nic nie robiłem z pompkami i poziom cieczy jest taki sam. Butelka też sucha, więc raczej nic nie spłynęło.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ciekawe jak będzie z krystalizacją soli w rurkach. Aby zrobić nawozy bardzo rozcieńczone przy większych akwariach może być kłopot (dawki po kilkadziesiąt ml na raz). Duża zaleta jest jednak, że nawozy można bardzo łatwo uzupełniać.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Jarku ja kiedyś myślałem nad mieszadłem i sterowaniem nim np minutę przed każdym uruchomieniem dawkowania, ale od pomysłu odszedłem bo wiązałoby się to z potrzebą stosowanie dodatkowych silników, kabli itp

mnie raczej martwi w rozwiązaniu Artura problem odstawania się nawozów w długich przewodach, a przez co systematyczne zmniejszanie przepuszczania, ale jak to się mówi pożyjemy zobaczymy jak to będzie wyglądało
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

mirekkon pisze:mnie raczej martwi w rozwiązaniu Artura problem odstawania się nawozów w długich przewodach, a przez co systematyczne zmniejszanie przepuszczania
Przecież o tym mówię ;)
Jak skrystalizuje w butelce to pal licho, choć powinno się dawać mniejsze stężenia aby tak nie było. Za to w rurce odlotowej jest dostęp powietrza więc może parować - mogą się osadzać kryształy na wylocie z rur. U mnie nie ma tego problemu bo końcówki są zanurzone.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

zulix pisze:Co do U-rurek to myślę, że z moich rurek można bez problemu narobić sporo takich:
[url=http://podforak.rzeszow.pl/upload/thumb_Ururka.jpeg]Obrazek[/URL]
Trzeba tylko kiedyś się zawziąć :P
No właśnie myślałem o czymś w ten deseń.
zulix pisze:Ciekawe jak będzie z krystalizacją soli w rurkach
mirekkon pisze:mnie raczej martwi w rozwiązaniu Artura problem odstawania się nawozów w długich przewodach, a przez co systematyczne zmniejszanie przepuszczania, ale jak to się mówi pożyjemy zobaczymy jak to będzie wyglądało
Dokładnie zobaczymy jak to będzie. Jak do tej pory zauważyłem, że najbardziej mi się krystalizuje EL Potassium- po tygodniu jak odkręcam to ładne kryształki spadają, w mniejszym stopniu EL Nitro, a u reszty dość nawet nie zaobserwowałem :P
Jeśli będzie się za bardzo krystalizowało to albo trzeba będzie wykombinować okresowe czyszczenie rurek, ich wymianę względnie wymyślenie nowego rozwiązania. Na szczęście ew. wymiana to nie jest jakoś dużo roboty.
Niestety u mnie na razie jestem w stanie tylko to wymyślić z racji mocno ograniczonego miejsca. Chętnie dałbym całość np za akwarium, ale tam musi się zmieścić pokrywa. Z kolei miejsce którędy wyprowadzam rurki do akwarium jest już maksymalnie zapchane.
Jeśli krystalizacja będzie za duża to jest też możliwość przygotowania bardziej rozcieńczonych nawozów w np większych butelkach( tu mam 0,5l) i demontaż półki. Wydłuży się trochę wężyk butelka-pompka ale cóż...
Wąż, który idzie od pompki do akwarium ma ok. 165cm każdy+ ok 30 butelka-pompka.
zulix pisze:Za to w rurce odlotowej jest dostęp powietrza więc może parować - mogą się osadzać kryształy na wylocie z rur. U mnie nie ma tego problemu bo końcówki są zanurzone.
Mój obecny plan zakłada, żeby rurki wchodzące do akwarium były zanurzone w wodzie chociaż trochę.
mirekkon pisze:Można tez na tym co jest nieco obniżyć napięcie zasilania i zastosować przy zasilaniu wspólnie lub na każdą pompkę z osobna diody prostownicze najzwyklejsze takie np 1 lub 3A w szereg

włączenie jednej diody w szereg z pompką to spadek napięcia rzędu 0,6-0,7V (Tato będzie wiedział o co chodzi) czyli włączając np 3 diody szeregowo w obwód pompy uzyskujemy spadek około 2V a co za tym idzie obniżamy nieco obroty pompki (może nieznacznie, ale może to właśnie wystarczy), można zastosować je jako wspólne na zasilaniu ale wtedy lepiej jak mają 3A a nie 1A
O tym rozwiązaniu już też mi Tata wspominał. Na razie zobaczę jak się to będzie sprawować i najwyżej będę kombinować dalej.
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Ostatnio cierpię na kompletny brak czasu, aby to skończyć już całkowicie.
Jak na razie stanęło na tym, że prawdopodobnie spróbuje wygiąć coś na kształt u-rurki nie szklaną, ale plastikową rurkę: http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/M ... T-6x4.html
Na razie wyciąłem ten kawałek pokrywy i zakończenia wężyków przylepiłem przyssawkawmi do szyby.
Dziś się już śpieszyłem, ale musiałem podać jeszcze dawkę nawozów( nie mam jeszcze dokładnie wyliczonej dawki, ale dziś podałem tygodniowe zużycie roślin, które ustaliłem w ciągu kilku ostatnich tygodni). Podałem to w jednej dawce ale za pomocą sterownika i opcji "ręczne timery". Po doprowadzeniu już nawozów do wylotów węży i podaniu dawki zauważyłem jedną rzecz( rzuciło mi się to w oczy na EL ProFito i EL Ferro)- nawóz się cofnął do miejsca zagięcia wężyka nad szybą akwarium- czyli to co było niżej albo spłynęło do akwarium, albo sam nawóz się cofnął.
No i jeszcze jedna rzecz- wężyk nie może być wpuszczony do samego dna bo wtedy do akwarium pójdzie osad, który jest na dnie butelki. Tak miałem dziś w przypadku EL Ferro.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja również uruchomiłem swoje diabelstwo,
obudowy do pompek nie znalazłem w sklepach, więc skleciłem sobie sam ze spienionego pcv, pięknie nie wygląda, ale jest schowana w szafce więc w oczy nie kłuje

jako doprowadzenie płynów do pompek i z ... zastosowałem wężyki do spryskiwaczy samochodowych,
plusem jest to, że praktycznie są niezaginalne,
minusem to, że są czarne i kosztują 5zł/mb :)

nie wiem tylko jeszcze gdzie popełniłem błąd, bo w wężykach tuż przy pompce (tych przeźroczystych) pojawiają mi się bąbelki powietrza, co w efekcie przekłada się na spory rozstrzał w ilości podawanych płynów,
jak na razie włożyłem wylot pod powierzchnię wody i zobaczę czy po kilku dawkach problem zniknie
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Dziś sprawdziłem jak się ma sprawa z pompkami i od poniedziałku do dziś pompki nie działały i na odcinku butelka-pompka płyn spłynął o ok. 6-7cm z wężyka
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

może jakaś nieszczelność na łączeniu wężyków (oryginalnych kilkucentymetrowych z przedłużkami)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”