Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak wystartowac akwarium roslinne bez roslin

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Jak wystartowac akwarium roslinne bez roslin

Post autor: debrzyna »

Mam zamiar wystartować akwarium roślinne bez roślin u mojego kolegi.
Akwarium 300l 120x50x50 podłoze bazalt 2-5 filtr JBL 1501 ,ogrzewanie kabel, oświetlenie 3x39 CO2 z butli
Jest to możliwe ? Jakieś propozycje jak przeprowadzić cykl azotowy ,namnożyć bakterie i t.d
Rośliny chce posadzić na końcu .
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Jedynie co mi przychodzi do głowy, to zaimplementowanie jakiś uzdatniaczy, bakterii do filtra i pozostałych specyfików
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Do filtra stara wata z mojego na początek i pare gupików żeby gówno było .A o jakich uzdatniaczach myślisz?
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

debrzyna, do wody, jakies bakterie startowe prodibio, do filtra jakąś tabletkę (kiedyś słyszałem o takim czymś ale mi nazwa wypadła z głowy )
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

pilarz617 pisze:bakterie startowe prodibio
Jeśli chodzi o bakterie tlenowe zamknięte szczelnie w fiolkach czy buteleczkach, to dla mnie ściema ;) No bo jak bakterie tlenowe mogą żyć szczelnie zamknięte bez tlenu?

Zamiast męczyć Gupiki proponuję wrzucić jakąś pożywkę dla bakterii, np. kawałek szynki ;)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A niby dlaczego te gupiki mają sie męczyć Dostaną jeść i pływają sobie w 300l
A bakterie ze starego filtra nie wystarczą?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

kuba4410 pisze: No bo jak bakterie tlenowe mogą żyć szczelnie zamknięte bez tlenu?
Bakterie to nie ludzie :P
http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity ... terii.html

Bakterie potrzebuja tlenu oraz węgla jako budulca i azotu też. Można go dodawać w pokarmie i odchodach albo w postaci soli. Może to być dowolna sól amonowa. Najłatwiej dostępny jest "amoniak do pieczenia" (NH4HCO3). Można go dozować i mierzyć testami NH3/NO3 jak się cykll azotowy zamyka. Przy większej ilości NH4HCO3 mogą zdechnąć gupiki :o nie: więc jeśli chemicznie to lepiej zaczynać bez rybek.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A ten amoniak do pieczenia to ma jaką nazwę handlową i ile tego na początek na te 300l sypnąć
A wegiel to wystarczy z CO2 czy dodac gluta?

[ Dodano: 2014-03-11, 20:02 ]
Proszek do pieczenia to właśnie ten amoniak ? W składzie m/n wodorowęglan sodu
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Węgiel wystarczy z czegoś co ma węgiel. Nawet nieco pokarmu wystarczy. Glut ma inne właściwości więc bym nie ryzykował. Można dodać nieco (ale nieco) wódki lub cukru. Powinien wystarczyć jednak CO2 jeśli się ma.

Amoniak nosi nazwę "amoniak do pieczenia" itp.
Na 300 l ja bym dał 1 g (0,7 mg NH4/l) lub dla bezpieczeństwa 0,5 g (gdy są ryby). Potem bym patrzył na przerabianie amonu przez bakterie i ewentualnie dodawał więcej. Można rozpuścić w wodzie aby podawać stopniowo. Dla bezpieczeństwa nie przekraczałbym dawek 0,5 mg/l. Równocześnie trzeba mierzyć NO3 aby zobaczyć, że machina zaczyna działać.
Niestety nie potrafię podać bardziej szczegółowo bo zależy to w dużej mierze od tego ile jest już bakterii (ze starego filtra) i jak szybko ich populacja będzie się zwiększać). Ze względu chemicznego nie ma możliwości policzenia szybkości zmian NH4 w NO3 bo to zależy od bakterii.

EDIT: Proszek do pieczenia to wodorowęglan sodu i często pirofosforan. Nic wspólnego z amoniakiem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

No to już coś jest na początek.
No to w sklepie zrobią minę jak zapytam o amoniak do pieczenia .Będę musiał poszukać do czego mam go używać bo przecież nie powiem ze do akwarium.
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: kfjat26 »

Powiedz że potrzebne do ciasteczek amoniaczków, panie sprzedawczynie nie popatrzą podejrzanie.
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Odkąd u mnie zlikwidowali market ;) to chodzę do jednego sklepu i nigdy nie kupowałem podobnych wynalazków.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Amoniak do pieczenia nie jest jakimś szczególnie trudnym do kupienia preparatem, ale ostatnio trudno kupić w spożywczym saletrę więc różnie to może być lokalnie.
kfjat26 pisze:potrzebne do ciasteczek amoniaczków,
Kiedyś lubowałem się w pieczeniu tych ciastek :)
Do dzisiaj lubię zapach amoniaku (w minimalnych ilościach) w czym dziwię znajomych chemików a przede wszystkim studentów. Dlatego zrobiłem ćwiczenie w którym się używa amoniak i śmierdzi... aż miło :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Jak kupowałam wódkę do akwarium szukałam najtańszej. Sklepik osiedlowy- sprzedawczyni mnie zna- więc jak popatrzyła na mnie "spod oka"- wtedy powiedziałam, że do akwarium ;) Mina pani zza lady- bezcenna :P
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”