Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak wystartowac akwarium roslinne bez roslin

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Pumba pisze:Zaglądnij sobie tutaj...
Amoniak w postaci wodnego roztworu jest nieco trudniejszy do zdobycia na szybko niż piekarski ale oczywiście spełnia swoje zadanie równie dobrze. Kiedyś był standardowym odczynnikiem do "odpalenia" cyklu azotowego.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

No i coraz więcej informacji .
Mysle ze przydacą sie nie tylko mnie Ostatnio któryś z kolegów poległ przy starcie bez rybek a jak go zapytałem skąd gówienko to pomyslał że sobie jaja robie
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Według pewnych starych pomysłów wyg (oficjalnie się często do tego nie przyznają) rozpoczynali cykl azotowy ściągnięciem spodni, no nie do końca - wystarczyło rozpięcie.
Mocznik jest równie dobry, jak nie lepszy do rozpoczęcia cyklu azotowego. Działa bardzo delikatnie ponieważ azot amidowy jest najpierw przetwarzany do amonowego (dochodzi jeszcze 1 etap dla bakterii). Rozkład mocznika wzbogaca też akwarium o węgiel. Oczywiście przez to wszystko dojrzewanie nie przebiega aż tak szybko jak z amoniakiem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A czy ktoś wie jak, długo może stać woda z podmian ,z dojrzałego akwarium żeby nadała sie jeszcze do wystartowania w nowym
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Może jeszcze jakieś pomysły bo czas zalewania sie zbliża
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Oczywiście bez tego nic by nie wyszło tak jak trzeba i potrzebny byłby restart startu :D
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

zulix pisze: Amoniak w postaci wodnego roztworu jest nieco trudniejszy do zdobycia na szybko.
Czy chodzi może o wodę amoniakalną :?: bo jak tak to moja żona ma tak z 1 liter i używa do mycia szyb czy czegoś takiego. W sumie to łatwiej dostać od amoniaku ;)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Arreczeq pisze: jak tak to moja żona ma tak z 1 liter
Jakoś nie wierzę, że ma czystą wodę amoniakalną i używa do mycia okien. Smród jest nie z tej ziemi. No chyba, że ma bardzo rozcieńczoną albo płyn do mycia szyb "z amoniakiem", albo lubi.
Arreczeq pisze:W sumie to łatwiej dostać od amoniaku ;)
No nie wiem :( - spróbuj kupić w mniejszych miejscowościach. Oczywiście chodzi o wodę amoniakalną (ale nie do mycia szyb, tylko czystą - taka domycia może zawierać środki powierzchniowo czynne).

Oczywiście mogę się mylić :D - nie przewalałem ostatnio półek w sklepach chemii domowej.

Jeżeli ktoś ma borówki amerykańskie to używa często siarczan amonu jako nawóz sztuczny - ten też można wykorzystać zamiast wody amoniakalnej. Z obliczeniami da sobie radę też mój kalkulator.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Takie cuś ma moja druga połowa ;)



Obrazek
Obrazek

Żona używa do mycia okien, kafelków itd - za***iście czyści wszelaki brud i faktem jest, że wali jak z murzyńskiej chaty w lecie :mrgreen:

PS kupiła to to na placu w chemii z Niemiec

PS 2 :D na Alledrogo dostępna woda amoniakalna 0.5 l po 7.20
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Czyli jednak nie kupione w sklepie :P a więc i wcale nie tak łatwiej dostępne.
Na alledrogo można kupić wszystko więc to nie ten poziom :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

A więc sprawy maja sie tak Zbiornik zalany 8 dni Podano 2x amoniak po 0k. 1mg/l Dziś NO2 poza skala czyli dużo a to chyba znaczy ze cykl ruszył Teraz pytanie co dalej, podawać jeszcze amoniak czy czekać aż NO2 zniknie Myślę że nie podawać ale nie jestem pewny Dziś tez zafundowano podmianę 30%
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Podawać mniejsze dawki (połowa lub jeszcze mniej) aż do chwili gdy mimo podawania NO2 praktycznie będzie przerabiane na bieżąco i wartość będzie spadać.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Odkopie temat
Jak niektórym wiadomo robię restart .Podłoże czysty żwirek ,bez ryb ,kilka badylków ,CO2 ,amoniak .
Po 10 dniach NO2 poza skalą i to jest normalne .Problem w tym ze na początku CO2 trzymało Ph na odpowiednim poziomie a od kilku dni CO2 sie wyłączyło a Ph leci poniżej 6 Wczoraj podmieniłem 30% to podskoczyło a dziś znowu spadło do 5,7 Takie zjawisko obserwacje pierwszy raz.Co wspólnego ma NO2 z Ph
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

NO2 to tlenek kwasowy, więc w reakcji z wodą tworzy kwasy. W przypadku dwutlenku azotu to kwas azotowy (V) i kwas azotowy (III), z tym, że ten drugi jest nietrwały i z niego powstaje dalej m.in. kwas azotowy (V).
Mógłbyś zmierzyć KH?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”