Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Odmulanie podłoża

kiedy należy a kiedy nie ma potrzeby ?

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Odmulanie podłoża

Post autor: boggi »

Witam

Zakładając moje akwarium przeszukałem różne fora w celu zasięgnięcia wielu ważnych informacji , jak widać na stałe zostałem tutaj :)
Zauważyłem pewne " rozbieżności " jeśli chodzi o odmulanie podłoża :
Niektóre źródła podają , że LT nie odmulamy , wszelkie pozostałości są potrzebne do ......
Akwaria roślinno zwierzęce należy odmulać , akwaria gęsto zarośnięte roślinami nie , ponieważ i tak nie ma dostępu do dna .
A więc jak to właściwie jest ?

- Rozumiem LT , mała ilość światła , brak nawożenia , więc możliwe , że faktycznie wszystko ładnie się rozkłada.
- Akwaria typu HT ze średnią ilością roślin gdzie dno jest odsłonięte, światło zdecydowanie mocniejsze , nawozimy , odmulamy .
- Akwaria typu HT gęsto zarośnięte , nawozimy , ze względu na brak dostępu do dna - nie odmulamy .
Czyli jak to jest w praktyce , załóżmy że mamy 2 akwaria o identycznej pojemności , tylko jedno gęsto zarośnięte a drugie tak sobie , żadnego z nich nie odmulamy , karmimy tak w sam raz . Co wtedy może się stać z tym średnio zarośniętym?
Z tego co mi wiadomo , to w podłożu są bakterie odpowiedzialne za rozkład wszelkich " resztek "
Być może coś pokręciłem , jeśli tak , to zrobimy edycję :)
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

co się może stać? - resztki zaczną się rozkładać - bakterie nie nadążają, roślinki nie nadążają ze zjedzeniem azotanów itd. więc nadmiar ich zjadają glony :) ja uważam że odmulać należy jedynie świeże baniaczki do czasu aż podłoże porządnie dojrzeje - tzn kilka miesięcy, teraz mam jeden wielki syf w podłożu i nie zamierzam przed wyjazdem tego czyścić ponieważ roślinkom zabrał bym jedzonko ;) a i bakterie by się wypłukały
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Podłoża "aktywnego" czy TZDK nie odmulisz. Zaczniesz odsysać syf i całe podłoże znajdzie się we wiaderku :bom:
Ostatnio zmieniony 01 lip 2009, 10:20 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Odmulanie podłoża

Post autor: zulix »

boggi pisze:Zauważyłem pewne " rozbieżności " jeśli chodzi o odmulanie podłoża...
Wiesz boggi, tutaj musi być rozbieżność, bo nie jesteśmy w stanie tego oszacować. Chodzi o to, że w każdym akwarium niezależnie od tego co tam jest zachodzą te same procesy biochemiczne.
1. Rozkładanie odchodów i przetwarzanie ich w substancje, które możemy nazwać nawozami (działają tu bakterie)
2. Zagospodarowywanie nawozów przez rośliny, bądź dalsze przekształcanie ich przez bakterie do substancji obojętnych (np. azotu i CO2).

Właściwie więc możemy wyróżnić tylko 2 przypadki skrajne w których będziemy pewni co robić:
1. Akwaria zwierzęce przy małej obsadzie roślin - odmulać jak najczęściej i wymieniać sporo wody. Tutaj my zajmujemy się usuwaniem nawozów z akwarium.
2. Akwaria gęsto roślinne. Tu zajmują się tym rośliny i bakterie.
W akwariach pośrednich kwestia odmulania to już kwestia doświadczenia. Musimy to ustalić samodzielnie.

Akwaria LT i HT (roślinne) robią to samo a więc rośliny pochłaniają wytworzone przez bakterie nawozy tylko jest zasadnicza różnica. W HT dodajemy tych nawozów dużo więcej w postaci sztucznej. Stąd przy dobrych warunkach rośliny zużywają i te "naturalne" i te "sztuczne" nawozy. W akwarium LT roślinom wystarczą tylko te naturalne.

Jest jeszcze 1 różnica w kwestii akwarium dużo- i średniozarośniętego. Otóż odchody zbierające się w żwirku ulegają rozkładowi przez bakterie, które zużywają tlen. W ten sposób podłoże zaczyna mieć niedobór tlenu. Wtedy do akcji wchodzą bakterie beztlenowe, które potrafią rozłożyć azotany do azotu, związki węgla do metanu, związki siarki do siarkowodoru (trującego). Określa się to mianem "stref beztlenowych" i obecność takich miejsc w akwarium jest wysoce szkodliwa (możliwość zatrucia). Przy większej ilości roślin trzymanych w dobrych warunkach rośliny pompują tlen w podłoże co umożliwia prawidłowy dla nas przebieg reakcji biochemicznych.
Stąd rzeczywiście musimy się zdać na doświadczenie, czy jest u nas dobrze, czy roślin jest za mało lub mamy złe warunki dla nich.

Nieodżałowanej pamięci prof. Kornobis pisał, że wraz z akwarium starzeje się podłoże. Zalegające odchody powodują właśnie powstawanie stref beztlenowych i przebieg wspomnianych wcześniej mało korzystnych reakcji. Podał on listę roślin, które czują się lepiej w świeżo założonym akwarium (nawódki, różdżyce, kabomby itd.), przez rośliny które się czują dobrze w "dość długo" utrzymywanym akwarium (limnofile, żabienice i in.) , aż po rośliny, które najlepiej czują się w starych podłożach (zwartki, onawodki). Jako panaceum na to starzenie się podłoża proponował dodatek węgla do podłoża (aby rośliny nie gniły wskutek powstawania stref beztlenowych) i odmulania miejscowego, tj. przy tych roślinach, które lubią czyste podłoże a pozostawianie innych roślin w spokoju. Zwartki proponował on sadzić wręcz w doniczkach, aby ich przypadkowo "nie odmulić".
Prace Wlastad, Rataja, Barra dotyczą akwariów typowo roślinnych i przeciwstawiają się powyższym poglądom. Nie oznacza to, że Kornobis nie miał racji. Wydaje się, że był on raczej zaangażowany w akwaria zwierzęce a rośly stanowiły tam dodatek.

Reasumując wszystko.... Tam gdzie masz korzenie roślin ładnie rosnących nie ma co grzebać odmulaczem. Tam nie ma prawa nic złego się dziać. Jeżeli masz puste placki, gdzie nie ma korzeni to mogą tam powstawać strefy beztlenowe i tam można odkurzać.

Ostatni problem dotyczy żwirku. Przy grubym odchody przełażą w głąb podłoża i solidne odmulanie pozwala je wydobyć. Przy drobnym piasku wystarczy powierzchniowe ściągnięcie odchodów z powierzchni piasku.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

a ja mam pytanko jak ma się piach kwarowy w ogólniaku podczas odmulania dna wszystko się podnosi czy to nie robi takiego bagna wtedy ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

14KKK pisze:jak ma się piach kwarowy w ogólniaku podczas odmulania dna wszystko się podnosi
Z drobnym, lżejszym podłożem trzeba ostrożnie. Wiaderko do spuszczania wody musi być wyżej niż przy spuszczaniu wody z akwarium mającym gruby wir - wtedy wypływ wody z akwarium jest powolny i nie zasysa piachu. Oczywiście trwa to tyle ile ma trwać - długo :) Niestety trzeba ustalić eksperymentalnie tę wysokość aby mieszało piach, ale go nie zasysało. Można jeszcze regulować średnicą rurki zasysającej (przy okazji odkurza się większą powierzchnię).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”