Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ogólniak w salonie

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

No no czekam z niecierpliwością
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Obrazek
Dzisiaj była chwila zrobiłem testy chodź nie jestem przekonany że te testy pokazują dobre wyniki bo już chwile je mam więc mogą przekłamywać i pasowało by żeby ktoś mi jeszcze przebadał wodę.
Z dzisiaj
KH-5!!!!!
GH-20!!!!!
NO3-10
PO4-0,25
FE-0,25
K-25
Przeraża mnie to KH i GH bo albo to podłoże zatwardza wodę albo testy są do doopy! Przecież do podmian leje czyste RO. Dla świętego spokoju zbadałem jeszcze RO i wyniki są zerowe.
Ogólnie akwarium jest w nie najlepszej kondycji. Lotos się rozpuszcza prawie nic z niego nie zostało, tonina dogorywa więc pewnie to wysokie KH daje jej radę. Pokazują się sinice i nitki. Na razie czekam nie nawożę niczym chodź może trochę można by podnieść fosforany. Zdjęcie lipne bo fonem ale coś widać.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Zulix testował to podłoże, tylko dawał odstaną kranówkę i traktował kwasem, pisał, ze ma Gh 18 i Kh 0-3.

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=185568
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Akwarium teraz wygląda tak.
Po kłopotach i ataku sinic, chyba doprowadziłem akwarium do ładu i składu. Akwarium stoi na Tetra ActiveSubstrate a pod spodem jest nie duża warstwa Tetra CompleteSubstrate. Po miesiącu użytkowania można powiedzieć że podłoże nie jest złe ,ale! Bardzo dużo roślin w tym Tonina, Amania i Lotos nie dały rady przetrwać rozruchu bańki. Prawdopodobnie duży wpływ na to miały sinice i fakt, że podłoże nie oddawało substancji tak jak ja to sobie wyobrażałem i nie trafiłem z nawożeniem. Po ustabilizowaniu parametrów i pozbyciu się sinic (tu pomógł Borasol w dawkach po 10ml) po podmianach i posadzeniu takich najprostszych roślin szybko rosnących, akwarium stanęło na nogi i to wszystko dało zamierzony efekt.
Robiłem testy podłoża bo nie byłem do końca pewny co zatwardza wodę, a chciałem (i chcę) uzyskać jak najniższe wartości jakie się tylko da na tym podłożu. Jednak do uzyskania KH około 1-2 jeszcze daleka droga, o ile to w ogóle możliwe. KH w akwarium wacha się w granicach 5-6 niemców. Podłoże zalane kranówką nie zbija twardości wody. Aktualnie podmiany robię tylko wodą RO i nawożę solami.
Podłoże było dosyć lekkie, po zalaniu część „fruwała” po akwarium ale po jakimś czasie wszystko opadło i teraz sadzenie roślin nie stwarza większych problemów. Na początku rośliny słabo trzymały się podłoża i często uciekały do góry. Obecnie zaczynam już podmieniać rośliny na bardziej wymagające i wszystko idzie ku dobremu. To co razi mnie w oczy to kolor tego podłoża. Jest to jasny brąz trochę kłujący w oczy ale do przełknięcia, osobiście wolałbym żeby było czarne lub ciemniejsze.
Światło pozostało bez zmian jest 3x24 W, 10 modułów Samsunga i filtracja Echeim 2215, CO2 sterowane kontrolerem podawane przez filtr narurowy.
Parametry wody :
PH-6,6
KH-5
GH-10
NO3-10
PO4-1
FE-0 choć tu rośliny pokazują dużo więcej
K-25 tu nie jestem pewny bo ten test jest jakiś dziwny
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Przemku , świetny opis, a nie jakiś lapidarny i oszczędny.
Akwa miłe dla oka, podłoże też wole czarne, ale jak zarośnie to go nie będzie widać, wiec nie ma o co się martwić. :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Widać ze jest już coraz lepiej i teraz cierpliwości jak zarośnie będzie rewelacja.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Piknie Panie szefie widzę nowinki blyxa jakaś czerwona O.o. Bardzo ładne trzymam kciuki.
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Kurcze jak to zarosnie to będzie wyglądało niesamowicie :tak:
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

I elegancko, roślin odemła nie widzę wiele widzę ze idziesz w coraz trudniejsze gatunki super.
Cały czas nie potrafię zrozumieć tego jak wy w takie małe bańki upychacie tyle roślin :P
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Paweł tak jak ci mowiłem blyxa nabrała kolorów chyba od mikro i dodatkowego żelaza.
Łukasz są są twoje roślinki czemu by miało mie być a rosliny ktore się znudzą się wywala i tak naprawdę nie ma ich potem tak dużo. Jak wrócę do domu pstrykne fote bo jest niewiadoma roslina chyba od ciebie.
Fajnie że wam sie akwarium podoba mi też ;)
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Minęło sporo czasu od ostatniego wpisu, ale nadeszła właśnie pora żeby się pochwalić chyba udaną walką o akwarium. Byłem pewny ,że bez restartu i wywalenia tego podłoża się nie obędzie, A jednak się udało. Duża w tym rola kolegów z forum którzy podrzucili parę swoich pomysłów (tu podziękowania dla Pawprz i Debrzyny) oraz dyscypliny w dążeniu do celu i ogólnego samozaparcia w chwilach zwątpienia.
Wcześniej pisałem że pozbyłem się sinic i że akwarium wychodzi na prostą . Otóż sinice czekały w odwecie żeby przypuścić kontratak, spora ilość roślin padła pod ich naporem, a reszta była w marnej kondycji. Nie wiem jakim to sposobem ale przy dość niskim fosforze sinice rosły gdzie tylko chciały i w ilościach prawie nie do usunięcia. Zacząłem robić częste podmiany wody co 2 dni po około 30l (20l RO i 10l kran). Po miesiącu podmian i ustabilizowaniu parametrów widać było poprawę . Rośliny zaczęły rosnąć i nabierać kolorów, a sinice zaczęły ustępować i chyba odeszły w niepamięć. Teraz nie jest źle i chyba nie mam co narzekać . Rośliny rosną chodź na tym podłożu nie ma zatrważających przyrostów jakie miałem w poprzednim akwarium. Rośliny rosną wolno przez co są narażone na zielenice i krasnale.
Teraz sporym problemem jest pylenie na szybie i liściach, co zmienia niektóre czerwone liście ludwigi na zielone. Tu przyczyną może być Mikro więc po dzisiejszej podmianie przestaje podawać całkowicie. Zobaczymy jaki będzie efekt. Teraz podmiany będę robił co tydzień wymieniając 30l wody i planuję przejście na samo RO dalej zbijając twardość wody.
Parametry wody:
PH-6,6
KH-6
GH-12
NO3-10
PO4-1
FE-0
K-25
Ca-65
Mg-15
I parę fotek z dzisiaj:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wielkie podziękowania dla chłopaków z Forum za rośliny i cierpliwość.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Powiem tak: nie jest źle :tak:
Pylenie to wina mikro albo fosforu. U mnie przy wysokim P pył pojawia się bardzo szybko.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Właśnie dlatego na razie przystopuje z mikro resztę zostawię bez zmian. Zobaczymy po tygodniu lub dwóch.
Problemy stwarzają jeszcze krasnale które obsiadły mi krynie która stoi jak osioł uparta w jednym miejscu.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

przemotbg-p1 pisze:Właśnie dlatego na razie przystopuje z mikro resztę zostawię bez zmian. Zobaczymy po tygodniu lub dwóch.
Problemy stwarzają jeszcze krasnale które obsiadły mi krynie która stoi jak osioł uparta w jednym miejscu.
Krynię czyściłem swego czasu (jak miałem) kwaskiem cytrynowym :) Oczywiście poza baniakiem.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

WooooooooooooooooooooooW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”