Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

idea filtra do morskiego

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

idea filtra do morskiego

Post autor: dashboor »

witam :P

dostałem akwarium o "pokaźnej" pojemności 112l od szefa co bym nie narzekał na moja mini rafę. wszystko fajnie cieszę się itd. Tyle że wymiary akwarium to 80d x 40w x 35 g czyli szału nie ma. Jako iż ma być to zbiornik morski bo takie założenie jest nie mam zbytnio placu na filtr panelowy w akwarium. o sumpie też mogę zapomnieć. kubełek też nie bardzo się zmieści. Więc narodził się pomysł aby zbudować coś samemu pod swoje potrzeby. za akwarium mam około 10-15cm przerwy wiec teoretycznie panelowy byłby się tak zmieścił taki zewnętrzny ale moje poszukiwania jednak się nie powiodły (niemcy) a samemu nie chce kleić bo już kiedyś próbowałem coś takiego tworzyć i gumaczki były potrzebne :P

tak więc pomysł opiera się na wykonaniu filtra z rur pvc , takich kanalizacyjnych 100 lub 120. wysokość około 40 cm lub ciut więcej. Sztuk 4. w pierwszej wpływ i odpieniacz (widziałem gdzies nadający się pod wymiar, w drugim gąbka i żywa skała , w trzecim glony, w ostatnim miejsce na dodatkowe cuda np aktywny węgiel w razie "W" i pompka wody (chyba 1000l).Kolejność rur muszę przemyśleć , bo glony chyba lepiej przed gąbkami dać , chociaż nie wiem.

układ ma działać na zasadzie naczyń połączonych tyle ze nie wiem czy uda mi się to wykonać "u" rurkami aby wszystko nadążyło za pompą . Czy Ewentualnie rurki wkleić raz na gorze raz na dole lub wykorzystać trójnik z redukcją na 45 mm.

Poza uszczelkami chciałbym wzmocnić i zabezpieczyć wszystko sylikonem .

Teraz poproszę o opinie , pomysły lub rozwiązania które mógłbym wykorzystać w tym projekcie

lub całkiem coś innego co by mi filtrowało akwarium :)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Korek kupisz do takiej rury, ale co z tą stroną bez kołnierza ? Klejenie raczej odpada; 40 cm wysokości to mało na kształtki :?
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

myślałem odwrócić i dlatego kleić bym chciał aby to się trzymało ..z góry tzn od tej strony bez kołnierza nie myśle nic dawać (co najwyżej kawałek pleksi żeby nie parowało szybko).

troszkę koncepcja się zmieniła. i wygląda tak filtr


działanie proste na zasadzie grawitacji woda będzie odpływać z filtra. Filtr nie będzie robił zamieszania w baniaku ale powinien działać a do pralki kupie jeszcze jeden falownik.
Zastanawia mnie tylko to jak ogarnąć to na tyle żeby filtra nie zasyfiło i nie wywaliło wody poza zbiornik. z żywa skała akurat nie widzę problemu bo poda będzie ją "obmywać" ale gdy będzie gąbka może być już problem

czekam na komentarze , propozycje itd:)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Z rysunku zrozumiałem, że pompa zasysa wodę więc wystarczy w tej pierwszej rurze z z lewej zrobić odpływ powyżej krawędzi akwarium i masz problem z zalaniem rozwiązany.
Dalej pozostaje kwestia klejenia PCV a to nie wygląda tak pięknie; możesz zrobić na połączenia skręcane lub skusić się na sklejenie sumpa z pcv spienionego czy jak to się tam nazywa - tak czy owak musisz kleić 8)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Teoretycznie powinno to działać ale:
- jakbyś odwrócił przepływ to by problemu nie było bo co najwyżej byś zatarł pompę (ale problem z zapowietrzaniem pierwszej rurki (tej wlatującej do akwarium) i jej przepływem (zresztą taki sam problem w tym układzie który masz - można go zlikwidować dodając jedną dziurę która będzie odpowietrznikiem)
- jakbyś dołożył do ostatniej kolumny (najwyższej) u jej samej góry dodatkową rurę idącą do akwarium to by system zrobił się bezpieczny bo w razie nadwyżki pompy nad odpływem tym awaryjnym przelewem woda by do akwarium wróciła i przy okazji swoich chlupotem dała znać że pora oczyścić gąbki

ps. ja osobiście bym po prostu taki panel skleił ze szkła tworząc jeden pojemnik, ale ja nie miałem problemów na razie z przeciekaniem samoróbek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

A nie łatwiej kupić jakiś wewnętrzny odpieniacz TUNZE czy Hydor lub ewentualnie używkę?[taką
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

rzuć okiem do mojego starego tematu
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6654
swego czasu miałem filtr panelowy i tragedii nie było. Błędem był tylko kierunek obiegu wody ;).
Sugeruje podnieść panel względem akwarium, tak aby woda z niego spływała jak w kaskadzie.
Jeżeli sam masz obawy co do klejenia szkła, to zrobi to za Ciebie akwares.

Przy pcv to dopiero będziesz musiał mieć dyżurne gumiaczki ;)

Możesz też poszukać wielkiej chińskiej kaskady, może akurat się nada
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

No gdybym był w polsce to bym to zlecił aby skleili mi dokladnie to co chce. Ale niestyt tu w niemczech cieżko znaleźć firmę która by chciała takie cudo skleić i ewentualnie wysłać bo odbiór osobisty ciężki jest w moim wykonaniu gdyż ludzie sie tu szanuja i pracuja najcześciej do 16 a ja niestety do później.tak wiec mam do dyspozycji markety budowlane.

Rury chce dać wyzej wlaśnie aby przeplywało na zasadzie kaskady . Pomysł z odpływem wyżej jest całkiem dobry myśle i z tego wynika ze gąbki musza być w pojemniku nastepnym dopiero poźniej żywa skała.

Hmm może dziś spróbuje to wybudować i jutro przetestować w wannie.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

coś podobnego też przerabiałem, ale dłuższą metę było to uciążliwe rozwiązanie
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... przelewowy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”