Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ustabilizowanie akwa (prośba o pomoc)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
king1000
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2014, 18:10
Imię: Daniel
Lokalizacja: Bielsko
Płeć:

Ustabilizowanie akwa (prośba o pomoc)

Post autor: king1000 »

Jak w temecie,

Akwarium: 90l
Óświetlenie: 2x24W Sylvania Grolux 8500K + Philips Masters 6500K = 0,53W/l
Podloże: żwirek 2-4mm + kulki GT
Podmiany: 20l tyg.
CO2 butla (od 3 tyg.)
filtr: JBL e - 901
Akwa zalane 1,5 roku

Parametry
NO3 20 - 30 mg/l (JBL)
PO4 2,5 mg/l (JBL)
Fe 0-0,1 (zoolek)

Nawożenie:
NO3 10 mg/l tygodniowo
PO4 - Nie podaję ( cały czas w akwarium mam ten sam poziom)
Fe 0,2 - 0,4mg/l tyg. chelat FeIII (nie mogę dobrać dawki) - nitki.
Mg - 5mg/l tyg.

Mikro Seachem Fluorish 0,5ml co drugi dzień.

Obsada:
8x Neon Innesa
2+1 Kakadu
5x Kiryski Sterbay
2x Kosiarki (tymczasowo - niwelują nitki)


Mam straszny problem z roślinami, nie wiem czego brakuje lub czego jest za mało. Jakiś czas temu ok. m-ca, żeby zbić fosfor pobierałem wodę z pobliskich źródeł. W sklepie zrobiłem test na ph tejże wody i wyszło 7,5.

Pan w sklepie powiedział, że przy takiej twardości może nie być wchłaniania fosforu i zaproponował torf do filtra, a że ja nie oszczędzam na moim akwa zakupiłem JBL TorMec i poszedł do filtra. Niestety za bardzo zabarwił mi wodę przez co rośliny przestały bąblować, (wiem, że to nie priorytet) obawiając się o kondycję roślin (brak docierającego światła) wywaliłem torf z filtra i od tego czasu mam straszne pylenie na szybach. oraz zielony glon między podłożem, a szybą (chyba jednak to zielenice nie sinice) wrzucam dwie fotki, może cosik wywnioskujecie na podstawie zdjęć. Nadmiary lub braki?
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 20:54 przez king1000, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Docelowo:
Fe przy tym światełku wystarczy jak dołożysz z chelatu 0,1 w tygodniu. Seachem możesz dawać jak dajesz.
Mg przy podmianie 25% podawane 5 mg/l docelowo podbije Ci Mg aż o 20 mg/l. Więc podawaj maksymalnie 2,5 mg/l. A radziłbym zacząć od 1 mg/l jeśli nie wiesz ile jest Mg w kranowicie.
Co z K ?
NO3 może być jak na docelowo.
Co do akwa to widać jakbyś wcześniej inaczej nawoził szczególnie mikro. Albo to przez kulki.
Na teraz:
3 podmiany 50% dzień po dniu i zacząć nawozić po tygodniu od ostatniej podmiany. PO4 sie nie przejmuj jak zaczną krzaki spożywać to będziesz musiał jeszcze dołożyć.
king1000
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2014, 18:10
Imię: Daniel
Lokalizacja: Bielsko
Płeć:

Post autor: king1000 »

thors pisze: Fe przy tym światełku wystarczy jak dołożysz z chelatu 0,1 w tygodniu.
W kranówie go nie ma, a celuję w 0,4 mg/l. Zastanawiałem się nawet nad maksymalnym stężeniem czyli 0,8mg/l, bo wiem, że żelazo wytrąca fosfor i odwrotnie.

Ostatnio wymieniałem oświetlenie i zastanawiałem się czy nie wziąć 2x28, ale doradzono mi żebym został przy tym co jest. I tak się zastanawiam czy na tył nie dołożyć jakieś 15W.
thors pisze:Mg przy podmianie 25% podawane 5 mg/l docelowo podbije Ci Mg aż o 20 mg/l. Więc podawaj maksymalnie 2,5 mg/l. A radziłbym zacząć od 1 mg/l jeśli nie wiesz ile jest Mg w kranowicie.
W kranówce waha się od 1 - 4mg/l. Nie bałem się mg, bo czytałem wątek gdzieś (nie dam ręki uciąć, że tu na forum), że dużo magnezu ma wpływ na wielkość i trwałość liści, czasami podawałem i 10mg/l tygodniowo i oczom nie wierzyłem, że liście mogą być duże i mocne, ale że mi gloni czas cały to zmniejszyłem dawkę do 5mg/l. tygodniowo.
thors pisze:Co z K ?
Potas w kranówie zawiera się w przedziale 3-5mg/l. Dodatkowo to co jest w KNO3 wychodzi tego 7mg/l tygodniowo. Czasami jak mi się chcę dodam troszkę K+ Aqua artu, ale naprawdę niewiele. Bo widzę, że dziury się nie robią i chyba wystarcza to co jest w kranówce i KNO3.
thors pisze:Co do akwa to widać jakbyś wcześniej inaczej nawoził szczególnie mikro. Albo to przez kulki.
Cały czas szukam dawki mikro, może w kranovicie jest go dużo, albo ten Seachem jest taki bogaty? Może spróbować całkowicie odstawić mikro Tylko nie wiem na jakie tyle tego na rynku w lodówce mam jeszcze SZ? Faktycznie dodawałem kulki w te rejony, ale były czyste tzn. bez żadnych dodatków mikro/makro. Glina to żelazo, ale testy pokazują, że nie ma go w wodzie, aż tyle?

Ok. będę próbował dalej, bo nachodziły mnie już różne czarne myśli, ale widzę potencjał w moim akwarium i się nie poddam.

P.S.Powoli także podkręcam CO2, niedługo mam butlę więc jeszcze w tym temacie nie mam doświadczenia. Indykator pokazuje mocno zielony kolor, więc z dnia na dzień podkręcam powoli, może tu jest pies pogrzebany?
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Co2 w tej kwestii to mrzonki i nic tu nie poprawi jego podkręcenie. To jest final tunning. Każdy kto prowadzi od dawien dawna baniak o tym wie. Kiedyś nie było co2.
Jeśli taki masz Mg to wystarczy jak podasz 2 mg/l tygodniowo, wtedy będzie dobrze zbilansowany z taką ilością K jaką podajesz.
Seachem ma mało mikro bo jest nie schelatowane.
Cały zamysł, żeby P zaczęło być zjadane. Wytrącanie - to nie tędy droga do jego zbicia.
Zastosuj się do powyższych rad i napisz za 2 tygodnie.
king1000
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2014, 18:10
Imię: Daniel
Lokalizacja: Bielsko
Płeć:

Post autor: king1000 »

ok. zrobię wszystko jak mówisz, tylko problemem może być woda do podmian której zawartość fosforu waha się od 1,2 - 2,5 mg/l, więc podmianami fosforu nie zbiję.

Dzwoniłem nawet w tej sprawie do wodociągów i powiedzieli, że faktycznie w niektóre rejony dają P2O5, bo korozja szaleje. Dlatego żelaza mam 0, a dużo fosforu.

Właśnie jak pisałem wyżej jeździłem do pobliskiego źródełka po wodę której parametry były takie:

NO3 - 1
PO4 - 0
Fe - 0

Ph - 7.5
GH - 8
KH - 4

Potem poszedł torf do filtra, był 2 dni, a potem wyleciał, bo za bardzo barwił wodę. Jednak jak robiłem test w akwa, stosując wodę ze źródła to wynik PO4 równał się 0. Pojawł się kożuch bakteryjny i straszne pylenie na szybie. Wystraszyłem się i wróciłem do kranovitu. Po prostu nie wiedziałem, czy to spowodował torf, czy owa oslawiona już w moim wywodzie woda?

Po kilku podmianach kranovitem fosfor dalej 2,5 ppm. Albo korzeń mi go robi, albo nie mam pomysłu. Brak pobierania fosforu, może być wynikiem niskiego żelaza.

Teraz nasuwa mi się pytanie: czy kranovit, czy woda ze źródła. Jest to takie źródełko wypływające z niewielkiej górki w lesie przystosowane do pobierania wody. Taki chyba ciek powierzchniowy to się nazywa.

Coś mi się wydaje, że za dużo zmian na raz chciałem zastosować.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Po4 w Twojej kranówce naprawdę nie stanowi żadnego problemu. Jeśli robisz podmianę 25% i masz w kranexie 2 ppm PO4 to znaczy że do akwa idzie tylko 0,5 ppm tygodniowo. A to jest tyle co nic. Jak rośliny zaczną rosnąć to będziesz musiał dołożyć 1,5 ppm dodatkowo. Tym sie zupełnie nie martw. Stosuj kranówkę.
Taki pył na szybach to zawsze za dużo N w stosunku do P. Jak zdjąłeś P, bo robiłeś podmiany źródlaną to pył się pojawił, bo N nie był zbilansowny przez P. Tam przy dnie to prawdopodobnie sinice, a tu "katalizatorem" jest NH4 przy niskim N i wysokim P. Dlatego zazwyczaj wychodzą po starcie baniaka. Woda z źródła może zawierać więcej NH4 jak wszystkie cieki powierzchniowe.
king1000
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2014, 18:10
Imię: Daniel
Lokalizacja: Bielsko
Płeć:

Post autor: king1000 »

Ok. od jutra zaczynam podmiany. I napiszę za dwa tyg. Co i jak.
king1000
Posty: 18
Rejestracja: 27 mar 2014, 18:10
Imię: Daniel
Lokalizacja: Bielsko
Płeć:

Post autor: king1000 »

Minęło troszkę więcej, ale niestety musiałem wyjechać na szkolenie do raichu. Zrobiłem 3 podmiany, tak jak prosiliście i poprośiłem moje dożywocie, aby co tydzień podmieniała 50% wody i rybki karmiała jak się jej zechce (tak dla bezpieczeństwa, aby nie przekarmiła).

Wróciłem przedwczoraj, pył był na szybach, ale jakby mniej, za to kożuch, że hej. Dziś zrobiłem testy i mam tak:

Fe 0 mg/l
PO4 0,8 - 1,2 mg/l
NO3 0 mg/l.

Zamierzam podać 10 mg NO3 i Fe 0,2 mg/l Mg 2,5mg/l. Seachem 0,5ml co drugi dzień. To tygodniowe dawki oczywiście. Czy może mało tego azotu?

P.S. Na czas wyjazdu zmniejszyłem czas oświetlenia do 7 godz. Czy mogę już zwiększać powoli?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”