Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[125] Tarnobrzeska solanka- kilka pytań

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Pietia23
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2014, 20:19
Imię: Piotr
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: w budowie
Płeć:

[125] Tarnobrzeska solanka- kilka pytań

Post autor: Pietia23 »

Witam morszczaków
Zarażony akwa morskim przez kolegę z pracy postanowiłem, że i ja coś posolę.
Mój setup to planowana kostka 50x50x50 ewentualnie na 60 szer.
Akwa z sumpem, ale tak sobie pomyślałem, że zrobię go za ścianą w łazience aby cisza była i mniej bałaganu w pokoju. Ale to tylko plany, bo może być i w szafce pod akwa.
Mam parę pytań natury technicznej, mam nadzieję, że pomożecie.

1.Chcę komin zewnętrzny, i teraz pytanie czy na całej szerokości czy wystarczy np. na 25-30 cm po środku, jaka głębokość? 20-25 cm myślę że wystarczy.
2.Czy szyba 8mm będzie ok?
3.Sump chciałbym 3 komorowy + dolewka bo często wyjeżdżam na weekendy, jaki system auto dolewki polecacie?
4.Światło – tu mam lampę led (3 paski po 6 led niebieskie i 2 paski po 6 led białe, do tego sterownik ok kolegi lubusika z innego forum ) dołożyć jakieś czerwone, zielone, uv ? Lampa w trakcie projektu obudowy, i tu pytanie jak macie mocowanie radiatora z obudową?
5.Planuję start na suchej skale + żywy piach – czy dać też suchy piach?
6.Wodę na start chciałbym od kolegów tak z 70% reszta na IO
7.Z obsady to ma początek miękasy, najchętniej z przycinek od znajomych + standardowo 2 nemo, jakieś krewetki itp. a później zobaczymy
8.Odpieniacz mam DIY na new jet 1200 mesch, rura 100
9.Co dać na obieg?
10.Cyrkulację mam JVP 101 oraz Koralię 2 ale jest bez ośki i wirnik od czegoś innego ( kupiłem na targowisku, „kolega” dobrze na tym wyszedł, ja chyba nie )
11.Planuję wystartować za 1,5-2 m-ce.

Za wszelkie uwagi i porady z góry dziękuję I mam nadzieję, że pomożecie

Przeniosłam temat do odpowiedniego działu, doprecyzowałam tytuł. Dżoena
Ostatnio zmieniony 07 cze 2014, 21:04 przez Pietia23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Fajny rozmiar miałem taki sam.
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=14697

1. Duża dowolność. Jak zrobisz tak będzie działało. Ja bym zrobił na połowie albo cos więcej jednej długości a powrót z sumpa zrobił bym zewnętrzny. Wyszło by taniej o jeden otwór i jeden przelot czyli dość spora oszczedność ale i wygodna. Zrobił bym tez mniejszy komin bo mniej wody spłynie z niego do sumpa w razie zaniku prądu a przy tej kubaturze jesli sump bedzie pod akwa to ważne.
2. Ok
3. 3 komory to za dużo. Ten temat trzeba mądrze zaplanować jesli chcesz wyjeżdżać. Dolewka AQua Trend.
4. Led ok pytaj geniorka jest spec.
5. Jak zrobisz tak będzie ja jestem zwolennikiem żywej skały.
6. Dobry pomysł.
7. -||-
8. Wystarczy spokojnie.
9. Ja bym dał Tunze 3000l/h jest malutka i będziesz mógł zrobić małą komorę na nią ( ważne) NJ i chińczyki tez działają. Wystarczy nawet 1700l/h spokojnie.
10. Pomyśl nad tym żeby dać większą pompę obiegową np. tą 3000l/h i powrót rozdzielić na podwójnym lock-line. Dlatego że przy rozmiarze 50x50x50 te pompy strasznie się rzucają w oczy a tym bardziej te co masz. Jebao i Tunze duzo lepiej wygladają sa mniejsze. A jeśli zastosujesz to co Ci pisze to teoretycznie nie potrzebujesz już cyrkulacji do k. miękkich albo ewentualnie jedna małą pompkę.
11. Startuj szybciej, kup skałę i włącz jakąś pompę i dorzuć coś światła i niech wszystko już pracuje + grzałka i nawet piach. W jakimś 60l akwa. A za dwa miesiące wszystko przerzucisz i dojrzewanie minie po 2 tygodniach.

Pozdrawiam i życzę wspaniałej przygody.
Pietia23
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2014, 20:19
Imię: Piotr
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: w budowie
Płeć:

Post autor: Pietia23 »

Dzięki Grzegorzu za opinię.
Z tym szybszym startem to nie pomyślałem, ale rzeczywiście to jest dobry pomysł, tylko że za chwilę będę miał remont w domu i może być mały problem... Może kupię jakieś akwa (tak 50x35x35) aby już teraz wystartować tak jak piszesz a później przerobię na sumpa.
A masz jakieś namiary kto by mi wykonał taką kostkę? Chciałbym na silikonie transparentnym + zewnętrzny komin 25-30 szer i 20-25 głębokości + 2 otwory 25mm (będzie ok?) na spływ i rewizję i powrót zewnętrzny tak jak radzisz.
Podwójny lock-line też by pasował (estetyka), pomyślę w tym temacie.

PS. Coś mi się wydaje, że kiedyś rozmawialiśmy telefonicznie, tylko ja dopiero miałem w planach morskie i chciałem podpatrzyć Twoje rozwiązania :) No i ten nieszczęsny remont, który mi się ciągnie jak smród po gaciach ale coś za coś :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

odpowiadam na zadane pytania :)
Polecam komin zewnetrzny - tym bardziej, że jeśli masz możliwość zrobienia sumpa w drugim pomieszczeniu to idealna sprawa. Wysokośc 20 cm spokojnie wystarczy - poziom wody w balkoniku i tak bedziesz regulował zaworem na spływie,
Tak jak pisał Grzechu 3 komory za dużo - 2 w zupełności wystarczą, komora odpieniacz i komora z pompa powrotu. Co do dolewki to aquatrend lub coś z naszych terenów ;) - dolewka od Mirka -mirekkon. Sam mam taka i bardzo sobie chwalę.
Osobiście jestem zwolennikiem suchej skały ale to akurat rzecz gustu. Piach na spokojnie (suchy) dosypiesz potem jak się system w miarę ustabilizuje.
Dobór pompy obiegowej uzaleniony jest moim zdaniem od wyboru miejsca w jakim usytułowiony jest sump. Przy sumpie za ściana na wysokosci akwa jakiś NJ 1700 wystarczy, czy też tunziak - bardzo dobre i ciche pompy.
Jeśli moge coś zasugerować to pomyśl nad sama igłą bez mesha. Piana przy meshu faktycznie jest lepszej jakości niz przy igle, ale mesh wymaga systematycznego i czestego czyszczenia, bo przy nawet małym zabrudzeniu wydajność spada i to drastycznie.
Baniak możeswz skleić w akwaresie, zawsze polecam Artura, zamówiłem u niego juz sporo zbiorników i zawsze byłem zadowolony.
A teraz odnośnie oświetlenia. Pomyśl nad dołozeniem t5 (poszukaj np. aktyniki w wersji 45 cm ewentualnie poszerz lekko baniak -pod t5) bo same ledy to nie jest dobry pomysł. Rosnąć korale będą, ale na pewno nie tak jak pod led+t5. Na chwileobecną lepiej założyc jakieś dwie superaktyniki, niż dokładać kilka rodzajów led uv - które moim zdaniem i tak ch.ja dają ;). Do tego tak jak piszesz 1-2 diody zielone, czerwone, wypadałoby też wsadzić ciepła biała i deep red/hyper red. Zawsze możesz odpuścić sobie jeden pasek royal blue, na rzecz kolorowych diód. Tu masz przykładową kostkę co prawda z panelem i samymi ledami ale mozesz podobnie zrobic np mocowanie lampy http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... &start=150
na marginesie baniak opti white robiony w akwaresie
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

AD. 4 - najlepszy efekt osiągnąłem przy zmieszaniu LED z T8 (lub T5) - ledy dają ładne odblaski w wodzie, a lampa wypełnia wszystko światłem. Co do mocowania - nie wiem jak planujesz oświetlenie - belka? obudowa? Musisz coś pokombinować.

AD. 5 - start na suchej skale będzie trwał miesiącami (przerabiał to kolega yogi), do sumpa wydaje mi się, że tylko żywa skała, ale mogę się mylić - tu nie zaoszczędzisz.

W Rzeszowie akwaria dobrze robi gostek a Akwaresie na ul Krzyżanowskiego. Jedyny zakład w tej części polski, który znam i mogę polecić.

Co do UV - nie mam takich, ale jak przyświeciłem lampą taką do sprawdzania banknotów to efekt był odwrotny do planowanego - woda zdawała się być mętna.

powodzenia.
Pietia23
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2014, 20:19
Imię: Piotr
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: w budowie
Płeć:

Post autor: Pietia23 »

Dzięki za odpowiedzi i porady.
Jak tylko zaplanuję remont to biorę się za solankę, bo w pracy z kumplem tylko o rybach i koralach gadamy i już nie mogę się doczekać kiedy zacznę coś działać.
Co do suchej skały, nie bardzo kumam czemu dojrzewanie będzie trwało tak długo?
Może trochę poszerzę akwa do 60cm ale wszystko zależy ile mi miejsca zostanie przy narożniku, (którego jeszcze nie mam) więc na razie jestem zblokowany z akwa i szafką. Trzeba się wziąć więc za lampę, z którą pewnie też trochę zejdzie.

Trochę nie kumam, dlaczego mam robić sumpa tylko 2 komorowego a nie 3? Zawsze mógłbym wsadzić skałę jak mi zostanie lub jakieś filtry. Jeżeli miałbym robić tylko 2 komory to chyba bym w ogóle zrezygnował z sumpa a założył tylko jakiś zewnętrzny odpieniacz lub jakieś tunze 9004 lub reffpack 250 (tak jak planowałem na początku) do środka i po sprawie + mniejsze koszty. Jeżeli się mylę to mnie oświećcie.

Kolego gieniorek:
gdzie najlepiej kupić LED-y o których pisałeś? no i jakiś driver do tego ze sterowaniem PWM, bo te paski co mam mają od razu zintegrowany.
Jeszcze się zapytam o soczewki, bo widziałem, że ludzie stosują, jakie byś polecił?
Jak bym dodał dwie T5 (45cm) po bokach to pewnie było by lepiej, więc muszę się rozejrzeć za:
- 4x oprawki bryzgoszczelne,
- 2x odbłyśniki (jakie?),
- 1x podwójny statecznik elektroniczny (lub 2 pojedyncze, co polecicie?) - można instalować w lampie czy lepiej poza?
- no i 2x T5
Patrzyłem na ten baniak co podałeś, naprawdę niezła robota i robi wrażenie :o
Szkło na pewno zamówię w tym akwaresie, bo nie bardzo widzę coś biżej, chyba że w Mielcu by się jakiś spec znalazł, bo u nas lipa.
Awatar użytkownika
tom_81
Mecenas
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2012, 20:21
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tom_81 »

Witam, rób zbiornik 60cm długi w tedy dograsz oświetlenie do niego led + t5 jak takie robię do mojej prawie kostki http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=23819 szkło zamówiłem w erybce cena atrakcyjna, i wkładam do środka ReefPack 250, a oprawki i odbłyśniki kupowałem w tym sklepie
Pietia23
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2014, 20:19
Imię: Piotr
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: w budowie
Płeć:

Post autor: Pietia23 »

A jakie wymiary planujesz? i ile to kosztuje u nich?
Awatar użytkownika
tom_81
Mecenas
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2012, 20:21
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tom_81 »

poszło na pw ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

diody kupisz w niviss ewentualnie maritex.
nie kumam za bardzo gdzie są te drivery ??
Soczewki uzależnione sa od metody w jakiej zawiessz lampe im wyzej lampa bedzie wisieć tym większe skupienie (kolimatory kupisz równiez w maritexie). Przy diodach czerwonych / zielonych/uv radze zastosować soczewki rozpraszające - np. 120st.
Odbłysniki polecam asymetryczne - całość sprzetu do t5 razem ze statecznikami mozesz kupic w aqua-light.pl - kupuje tam wiele lat i sklep godny polecenia.
Osobiscie w lampach które składam staram sie obecnie całość elektorniki (stateczniki, balasty itp. upychać do środka ) - problematyczna jest kwestia wentyalcji więc to radze przemysleć.
Pietia23
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2014, 20:19
Imię: Piotr
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: w budowie
Płeć:

Post autor: Pietia23 »

Kolego gieniorek, dzięki za info, już się rozglądam za tymi diodami i soczewkami. Jutro postaram się wrzucić zdjęcie jakie mam diody, to zobaczysz o czym piszę.

A odnośnie sumpa to trochę poczytałem i chyba zrobie jednak 2-komorowy, tylko nie wiem jak ma wyglądać przegroda, przepływ dołem czy górą z komory odpieniacza do komory pompy? Planuję sump 50x35x30h lub coś koło tego. Sorry za takie banalne pytania, ale jeszcze nie widziałem żadnego sumpa na własne oczy więc pytam. Jak by ktoś był chętny, pomocny i rozrysował sumpa 2 komorowego (może, być jakiś szkic na papierze, fotka tego z telefonu i wklejenie zdjęcia do tematu ) to będę wdzięczny :lol:
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

podziel sumpa poprzeczką by powstały dwie komory 10x35 i 40x35. Wysokość poprzeczki przy takiej kubaturze to powiedzmy 15 cm (po pierwsze bezproblemu sump przyjmie Ci wode z akwa przy braku prądu, a po drugie pompie do odpieniacza do tajkiego akwa 15 cm w zupełności wystarczy
Pietia23
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2014, 20:19
Imię: Piotr
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: w budowie
Płeć:

Post autor: Pietia23 »

Obiecałem zdjęcia led ale jak na razie nie mogę dodać bo mam przeglądarkę internet explorer coś wymyślę jak znajdę chwilę czasu. Może jutro się wezmę za to :)
czy ktoś ma T5 na 45cm? i jakie świetlówki do tego?
Ewentualnie mogę zabudować 2xPC (jako uzupełnienie do 105W LED) ale chyba T5 byłoby lepsze. Proszę o opinie.
Piotr
Pietia23
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2014, 20:19
Imię: Piotr
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: w budowie
Płeć:

Post autor: Pietia23 »

Witam ponownie
Wyszło na 128 od Drakkara , czyli kumpla z pracy.
W tym momencie czekam na szafkę pod akwa; kleję suchą skałę oraz kombinuję hydraulikę i sumpa oraz całą resztę:) Jak będę startował to napiszę i wrzucę jakieś foty.
Jak na razie mam 30l w kostce i stabilizuję po ospie lub odinozie, bo już sam nie wiem co to było.
Padł garbik i 2 nowe, małe błazny. Teraz wychodzę już na prostą... przynajmniej mam taką nadzieję....albo tak mi się tylko wydaje...
Piotr;
Drakkar
Posty: 83
Rejestracja: 15 wrz 2013, 10:46
Imię: Krzych
Lokalizacja: Nowa Dęba
Akwarium: 250 + 60l sump
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Drakkar »

Jak tam idzie klejenie rafy? Bylo zaprosic kolege :p a nie tak sam ta ksiezycowe zlopiesz :p
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”