Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

AquaEl Acti Substrate Pro+

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

AquaEl Acti Substrate Pro+

Post autor: Mirro »

Zakupiłem więc to podłoże.
Jest ono produkowane w dwóch granulacjach:
  • • 1-3mm
    • 2-5mm
Ja kupiłem to "grubsze", czyli 2-5mm. Zawartość worka, to 5 litrów i ma starczyć na zasianie akwarium 45 litrów. Niestety okazało się, że jeden wór na moją "sześćdziesiątkę" okazał się niewystarczający, mimo, że powierzchniowo niewiele różni się od "czterdziestki piątki". Zakupiłem więc drugi worek i teraz mogę ułożyć warstwę podłoża taką, jak zaleca producent.

Na razie tyle spostrzeżeń, gdyż dopiero co zalałem baniak i póki co nic więcej na temat tego substratu powiedzieć nie mogę.

Zapraszam wszystkich do dyskusji.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2009, 14:51 przez Mirro, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Bardzo chętnie zobaczył bym fotkę z bliska jak wygląda to podłoże :P
W akwarium oczywiście :D
Ostatnio zmieniony 19 paź 2009, 20:26 przez leszcz25, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Oglądałem to podłoże. W sklepie, w którym byłem cena była taka sama jak za AS II+. Początkowo do swojego nowego baniaka chciałem kupić JBL AquaBasis + i przykryć to nowym wynalazkiem pod tytułem Manado, ale jeszcze tego nie mieli. Więc stanęło na AS II+, które przykryję żwirkiem kwarcowym, bo jak dla mnie sam ten substrat mocno pyli i mimo zapewnień producenta nie nadaje się do stosowania bez przykrycia. Nad Acti SP + zastanawiałem się przez chwilę, ale mając doświadczenia z ich nawozem żelazowym Ferro +, który ma stężenie wskazujące dla mnie, że to barwiona woda i totalne placebo, odpuściłem sobie.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Fotke postaram się zamieścić jutro.

Plusem tego podłoża jest to, że bardzo dobrze się w nim rośliny sadzi. Nawet mały heniu nie ucieka.

A minus:
Po ponad dwóch tygodniach od zalania dalej mam zmętnienie wody :( Baniak zalałem RO + kranex. Dziś z rana pomierzyłem parametry wody i oto wyniki:

kH 0 st. n
pH >6,0
NO3 0 ppm
PO4 0,4 ppm

Obawiam się, że podłoże "zjadło" wszystkie węglany..... jest to w ogóle możliwe? Podobno te substraty mają własności absorpcyjne i obniżają twardość wody. Dziś jak wrócę z roboty, to zrobię lekką podmiankę samym kranexem tak, aby uzyskać kH ok. 3 st. n. Zobaczę co wtedy się stanie.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Fotki podłoża:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 16:41 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

rudolf pisze:Więc stanęło na AS II+, które przykryję żwirkiem kwarcowym, bo jak dla mnie sam ten substrat mocno pyli i mimo zapewnień producenta nie nadaje się do stosowania bez przykrycia.
Nie wiem jakie są Twoje doświadczenia z AS II+ i skąd Ci się wzięło to pylenie?? :shock: Ja używam AS II+ przeszło rok. Używałem go już w 6 baniakach (nie wiem czy to dużo, czy mało, ale worków poszło na pewno ponad 9) i nigdy nie miałem problemów z "pyleniem". Wodę miałem zawsze kryształ już 1-3 godzin po zalaniu (nie ważne czy wodą z ustabilizowanego baniaka czy kranówką). Także nigdy go nie przykrywałem, ponieważ uważam to za zbyteczne i nonsensowne. Jak już chcesz go mniej użyć to po prostu pod spód daje się zwykły żwirek (ja np jak mam mieć wysokość podłoża 12 cm na "górkach" to stosuję taki zabieg).
Także dobrze bym przemyślał to przykrywanie. I producent w mojej opinii nie kłamie.
lary
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2009, 9:56
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 60
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: lary »

Z tym pyleniem pewnie chodzi o to, że jak sobie zmętnisz wodę zbytnio to rzeczywiście ciężko doprowadzić ją do stanu czystości. Ja tez raz tak miałem i musiałem zlać mętną bo było bagno i zalać (tym razem duużo ostrożniej) nową. Ale to kwestia przyzwyczajenia i dobrego filtra :P
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Mirku, czy te fotki oddają rzeczywisty kolor podłoża ? (wiesz, chodzi mi o balans bieli, iso itp... itd...)
Bo jeśli te fotki oddają w 100% barwę tego podłoża to jednak chyba się nie skuszę na nie ;/
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Tak, to są prawidłowe kolory. Może w rzeczywistości jest odrobinę ciemniejsze.
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

No właśnie spodziewałem się bardziej ciemnego podłoża, na którym CR ładnie by się komponowały ;/
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Nie to żebym cię namawiał (bo nie mam w tym żadnego interesu :P ), ale myślę, że CR-ki prezentowały by się dobrze. Zdjęcia pochodzą ze świeżego akwarium, gdzie nic nie robi cienia i stąd kolory mogą być jaśniejsze. Chciałbym kolor podłoża porównać z czarnym ASII, którego nigdy nie miałem. Jakby ktoś miał fotki ASII to proszę niech tu zamieści. Będziemy mieli jakieś tam odniesienie.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Mówisz i masz
To jest ASII+ czarne , wprawdzie nie jest czysto czarne , ale może być :)
Obrazek


Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 17:34 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
yankees
Posty: 237
Rejestracja: 22 paź 2009, 19:36
Imię: stev
Lokalizacja: rz
Płeć:

Post autor: yankees »

Witam :) mam to podłoże w moim iwagumi ? :D

mam tą mniejszą granulację

Też mam problem z mętnością wody :/ ale z dnia na dzien jest coraz lepiej :)

wstawiam fotkę podłoża

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 17:35 przez yankees, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

U mnie nie było żadnego problemu z mętnością wody , mówię o ASII +.
Mam malutką kaskadę i woda jest kryształ. Na początku wiadomo , ze będzie lekkie zmętnienie ,ale bardzo szybko ustąpiło :)
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

cherry_ukasz pisze: Nie wiem jakie są Twoje doświadczenia z AS II+ i skąd Ci się wzięło to pylenie??
Moje osobiste doświadczenie było do tej pory żadne, bo używałem ziemi. AS II+ widziałem w akcji u znajomych i w sklepie, zanim je sobie kupiłem. I znajomi i w sklepie nie byli zachwyceni klarownością wody, a ja jak to zobaczyłem to byłem w lekkim szoku. Nie wiem może mieli jakąś trefną partię. Ja zrobiłem tak jak zaplanowałem. Przykryłem AS żwirem i jest ok. W sumie to nawet nie był takiego etapu jak klarowanie wody, gdyż żwir był dobrze wypłukany, zatem pół godziny po odpaleniu filtra wodę miałem przejrzystą.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2009, 23:15 przez rudolf, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”