FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Szefcio
2009-10-16, 07:26
Nadmiary i niedobory u roślin
Autor Wiadomość
boggi 

Imię: Bogdan
Wysłany: 2009-10-02, 21:43   Nadmiary i niedobory u roślin

Witam
Chciałem zamieścić ciekawy zbiór na temat niedoborów i nadmiarów mikro i makroelementów . Myślę , że przyda się to u nas :)

Poniższy zbiór jest autorstwem mojego kolegi . Dostałem od niego zgodę na opublikowanie . andrzej72 zebrał w całość kilka publikacji . Źródła podane są na dole .
Może i ja przyczynię się trochę do rozwoju naszego forum :)

Od tego momentu jest to cytat

"Ponieważ często pojawiają się na forum pytania w stylu "co się dzieje z moją rośliną..." postanowiłem "popełnić" mały przewodnik po niedoborach i nadmiarach mikro i makro elementów. Może się komuś przydać. Dodam tylko, że aby stwierdzić w miarę dokładnie czego brakuje roślinom, a co jest w nadmiarze, trzeba wykonywać testy podstawowych parametrów wody oraz obserwować rośliny. Nie należy działać po omacku, ponieważ takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Poniższy opis powstał na podstawie wielu źródeł (literatura tradycyjna wspomagana informacjami z internetu) i opisuje najczęściej występujące objawy niedoborów i nadmiarów.

Makro elementy

Potas (K)
Objawy niedoborów:
- spowolnienie lub zatrzymanie się wzrostu roślin
- żółknięcie i brązowienie liści
- pojawianie się dziur w blaszce liściowej
- w przypadku minimalnych ilości potasu może występować odpadanie liści i gnicie łodygi

Objawy nadmiarów:
- występują rzadko, jednak w przypadku dużych nadmiarów może dojść do deformacji lub zamierania stożków wzrostu

Azot (N)
Objawy niedoborów:
- kolor liści blado zielony przechodzący w jasny żółty
- zmniejszenie rozmiaru blaszki liściowej
- w przypadku roślin krzewiących, małe krzewienie (mniejsza ilość łodyg)

Objawy nadmiarów
- nienaturalny dla rośliny ciemno zielony kolor liści

Fosfor (P)
Objawy niedoborów:
- kolor liści ciemno zielony lub przechodzący w fioletowy
- odpadanie liści
- gnicie końcówek liści
- przy wysokim N pojawienie się koloni zielenic

Objawy nadmiarów:
- przy niskim poziomie N pojawiają się sinice

Magnez (Mg)
Objawy niedoborów:
- żółknięcie wierzchołków i brzegów liści lub brązowienie liści
- w przypadku większych niedoborów może wystąpić odpadanie liści
- może dochodzić do deformacji młodych liści

Objawy nadmiarów:
- ogólnie uważa się za nieszkodliwy

Mikro elementy (niektóre na razie)

Żelazo (Fe)
Objawy niedoborów:
- spowolnienie wzrostu
- może dochodzić do zmniejszenia się rozmiaru blaszki liściowej
- żółknięcie młodych liści; w skrajnych przypadkach liść może przybierać barwę podobną do białej

Objawy nadmiarów:
- na liściach pojawiają się żółte i żółto-brązowe plamki przechodzące w dziury (objaw zatrucia żelazem)
- może dojść do zahamowania wzrostu rośliny

Mangan (Mn)
Objawy niedoborów:
- żółknięcie liści
- możliwe pojawienie się biało-żółtych smug na liściach
- możliwe pojawienie się brązowych lub czarnych plam na liściach
- odpadanie liści

Objawy nadmiarów:
- brązowe lub czerwone plamy na liściach
- zahamowanie wzrostu korzeni
- w skrajnych przypadkach mogą pojawić się dziury w liściach

Miedź (Cu)
Objawy niedoborów:
- zahamowanie wzrostu
- liście w kolorze zielono-niebieskim
- brązowe lub białe plamy na liściach

Objawy nadmiarów:
- zahamowanie wzrostu pędów
- liście przybierają niebieski odcień
- czernienie korzeni
- brak krzewienia się roślin

Bor (B)
Objawy niedoborów:
- spowolnienie wzrostu
- zamieranie pędów i stożków wzrostu
- możliwe gnicie korzeni
- skrócenie międzywęźli
- biało-żółte plamy na liściach

Objawy nadmiarów:
- blado-żółte lub gnijące wierzchołki i brzegi liści
- dziury w kolorze jasno-pomarańczowym
- może występować odpadanie liści

Cynk (Zn)
Objawy niedoborów:
- skrócenie międzywęźli
- deformacja młodych liści
- skrajne niedobory powodują odpadanie liści
- obumieranie stożków wzrostu

Objawy nadmiarów:
- występują bardzo rzadko
- może dojść do spowolnienia wzrostu pędów przy normalnych rozmiarach blaszki liściowej

Jak widać, niedobory lub nadmiary w przypadku mikro i makro elementów są w wielu przypadkach do siebie podobne a więc...

Co robić w przypadku stwierdzenia niedoborów

Wiele źródeł radzi aby niedobory rozpoczynać od podawania makro elementów jako bezpieczniejszych. Po podaniu makro elementów należy obserwować rośliny i ich reakcję. Jeśli objawy niedoborów zaczynają ustępować oznacza to,że nasza diagnoza była słuszna. Jeśli jednak nie - oznacza to, że brakuje mikroelementów i należy je stopniowo uzupełniać. Nie należy zmieniać poziomu mikro i makro elementów w sposób gwałtowny, tzn. nie powinno sie podawać od razu takich dawek aby natychmiast osiągać stężenia docelowe. Dozować nawozy należy stopniowo i obserwować rośliny. Tu przydaje się cierpliwość. "

Źródła:
1. Peter Hiscock - "Rośliny akwariowe"
2. Broszurka pt "Rośliny w akwarium" (dostałem to gdzieś na targach)
3. www.roslinyakwariowe.pl
4. http://www.akwaswiat.net/...niu-t-3768.html
5. http://ilkus.net/~triamond/objawyniedoborow.html
6. http://www.wta.org.pl/pli..._pokarmowe.html

spider72 

Imię: Maciek
Wysłany: 2009-11-11, 15:00   

A przy jakich poziomach danego pierwiastka te nadmiary występują?
Ja bym tak nie szafował słowem nadmiar, bo ludzie wpadają w histerę i głodzą rośliny. Główne problemy z roślinami i przez to pośrednio z glonami są powodowane przez niedobory. Najczęstszym niedoborem w akwariach jest niedobór dostępnego węgla, który jest najwazniejszym składnikiem, bo rośliny potrzebują go najwiecej, a na jego temat nie ma tu ani słowa.

boggi 

Imię: Bogdan
Wysłany: 2009-11-11, 15:18   

No wiesz , to jest takie ogólne zestawienie , czyli pierwsza diagnoza na podstawie obserwacji roślin .
Wiadomo , że potrzeba jeszcze znać stężenia danych pierwiastków w naszych zbiornikach , bez tego nie jesteśmy w stanie dokładnie określić , co tak naprawdę dolega roślinom

spider72 

Imię: Maciek
Wysłany: 2009-11-11, 16:19   

Do tego właśnie zmierzam, czy poziom NO3 80ppm będzie nadmiarem powodującym problemy z roslinami gdy inne składniki nie będą limitować wzrostu? Moim zdaniem nie, dlatego trudno mówić tu o nadmiarach powodujących problemy. Problemy prawie zawsze są powodowane przez niedobory, a "straszenie" nadmiarami do tych problemów (niedoborów) najczęściej prowadzi.

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!
Wysłany: 2009-11-11, 18:14   

Większość nauk rolniczych wspomina o nadmiarach makro i mikro, gdyż te powodują zły stan roślin i złą jakość później powstających plonów. Nie inaczej jest z roślinami wodnymi. Jedyne co to akurat tychże nie jemy więc i wymagania nie muszą być tak ostre. Rzeczywiście przy niektórych pierwiastkach, np. azocie widełki tolerancji są olbrzymie ale też nie dotyczą wszystkich gatunków. Każdy gatunek ma ściśle określone widełki więc i trudno określić próg, gdy już jest nadmiar. Niektórzy raportują na forum poziom azotanów 200 i więcej a rośliny im żyją. Nie oznacza to, że każde będą żyły.
W przypadku makro te progi są ogólnie dosyć wysokie. Nieco inaczej jest z mikroelementami, gdzie czasem mały nadmiar może powodować zatrucie roślin i mniej przyjemne skutki. Niestety dla większości roślin nie znamy tych maksymalnych wartości, gdy zatrucie jest już możliwe.

Jest jednak oczywiste, że oznaki nadmiarów/niedoborów są czasem zbliżone do siebie i tak na prawdę trudno jest wyrokować co jest zasadniczym problemem w danej sytuacji. Może jest nawet tak, że ustalając cechy charakterystyczne nadmiarów eksperymentator doprowadzał do niedoborów i takie objawy są zapisane. Na 100% nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić z uwagi na zbyt prymitywny poziom doświadczeń.

W warunkach akwariowych problemami są zwykle niedobory a nie nadmiary. Stąd zgadzam się z opinią spidera, że walcząc z nadmiarami zwykle głodzimy rośliny. Nie jesteśmy bowiem w stanie na 100% stwierdzić co jest przyczyną danych problemów a i niektóre tzw. objawy nadmiarów mogą mówić raczej o niedoborach. Dużo musimy się jeszcze nauczyć w tej kwestii.

krisppl 

Imię: Krzysztof
Ostrzeżeń:
 6/3/4
Wysłany: 2013-11-27, 10:45   

Magnez (Mg)
Objawy niedoborów:
- żółknięcie wierzchołków i brzegów liści lub brązowienie liści
- w przypadku większych niedoborów może wystąpić odpadanie liści
- może dochodzić do deformacji młodych liści
(deformacje powoduje Ca )

Objawy nadmiarów:
- ogólnie uważa się za nieszkodliwy
(przedawkowanie powoduje niedobór Ca i K )

mirekkon 

Imię: Mirek
Wysłany: 2015-01-21, 10:29   

Witam

posiadam już złotą łopatę i kilof za odkopywanie tematów, jednak widzę w nim pewne nieścisłości (nadmiar potasu blokuje Ca) poza tym czytając, czytając i jeszcze raz czytając nie zawsze jesteśmy w stanie określić prawidłowo niedoborów nie wiem jak Wam, ale mi najlepiej porównywać wizualnie

oto obrazki jakie dawno temu sobie zgrałem z netu, a ostatni je nieco zweryfikowałem i odświeżyłem bo miałem problem niedoboru, dlatego zamieszczam je tu dla potomnych, może się komuś przyda ta wiedza - mi bardzo pomogła

Ostatnio zmieniony przez mirekkon 2017-11-15, 09:50, w całości zmieniany 1 raz  
  Akwarium: www.mirekkon.pl

motylek 

Imię: Łukasz
Wysłany: 2015-01-21, 12:14   

Jest to jakiś wzorzec jak dla mnie.
  Akwarium: Malawi

trax2005 

Imię: Damian
Wysłany: 2015-01-23, 22:36   

PRZYKŁADY:

Braki: głównie potasu (K) i azotu (N)

i druga fota

Braki: głównie żelaza (Fe) i magnezu (Mg)

Akwarium 240l _____120x40x50
oświetlenie 3x54w(t5) [Sylwania Aquastar, Grolux, 865]
co2 (butla)
ph - comp. Dennerle (stałe ph)
filtr kubełkowy JBL e1501
Ostatnio zmieniony przez trax2005 2015-01-24, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  
  Akwarium: 240l

kuba4410 

Imię: Kuba
Wysłany: 2015-01-24, 00:42   

trax2005 napisał/a:
azotu (A)

Azot to N ;)
  Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy

przemotbg-p1 

Imię: Przemek
Wysłany: 2017-01-11, 20:15   

Odkopie temat

Eriocaulon Parkeri pokazuje niedobory czy to azot? Jakaś tak bardzo biała mi się wydaje i ten kwiatek słabo rośnie
Parametry wody :
PH-6,6
KH-5
GH-10
NO3-10
PO4-1
FE-0 choć jest małe pylenie na szybie to pewnie test przekłamuje
K-25

Teraz nie wiem czy dobrze ten temat umieściłem jakby co to Admini przeniosą.

lukitysiac 
Początkujący

Imię: Łukasz
Wysłany: 2017-11-14, 22:39   

Doradzono mi, bym stosował nawóz WATER BOOST COMPLEX PLUS wraz z CO2 PLUS firmy Tetra. W związku z tym mam pytanie, czy tak postępować, czy nie? Nie mam zbyt wiele roślin i do tego jestem kompletnie zielony w dziedzinie akwarystyki ale strasznie narwany. Bardzo podoba mi się ta przygoda!!!

XerX 
ToJa :P

Imię: Piotr
Wysłany: 2017-11-14, 23:29   

lukitysiac, najlepiej jak bys założył temat o swoim akwarium, napisał coś o nim, opisał go ;) Zrobił jakieś zdjęcie, bo tak w ciemno to ciężko coś doradzić ;) A i kto Ci polecił stosowanie nawozów?

pawprz 

Imię: Paweł
Wysłany: 2017-11-15, 09:21   

Za mało informacji. Trzeba by zobaczyć zbiornik, poznać ile i jakie rośliny masz. Jakie masz zamierzenia skoro chcesz stosować nawozy.Będąc uszczypliwy mógłbym napisać odpowiadając na twoje pytanie tak jasne, a najlepiej 2 litry :D .
Jak chcesz pomocy to jak pisał kolega Xerx. Najlepiej załóż temat ze swoim akwarium. Opisz co tam masz wrzuć parę fotek. Ze swojego doświadczenia wiem że "strasznie narwany" oznacza stratę sporej kasy na cuda niewidy i super rośliny. Proponuje więc powolny start :D
  Akwarium: 112L, 20L, 20L

Odpowiedz do tematu