Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak to jest z tą wodą...

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Jak to jest z tą wodą...

Post autor: motylek »

Zacznę temat zapewne znany dla większości akwarystów (choć głowy bym nie dał), a mianowicie podmiany wody. O co chodzi? No więc tak - "przeleciałem" cały internet, fora akwarystyczne i inne takie i z tymi podmianami wody to trochę jest tak, ile ludzi tyle opinii. Są niby reguły mówiące o podmianach wody, ale ja i tak chciałbym uzyskać odpowiedź jak to jest z tymi podmianami. Nie chodzi mi tu o filtry kubełkowe, lecz wewnętrzne - najzwyklejsze, najprostsze itd. Moje pytania są niby takie oczywiste, ale jednak zaryzykuję i zadając je, chciałbym prosić o odpowiedź nie tyle wyczerpującą, co konkretną ;) A teraz dlaczego zadaję pytania - a dlatego, że kilka dni temu niemalże pobiłem się z sąsiadem ( żart oczywiście ) o to, ile tej wody, kiedy itd...

- Podmiana wody w niedojrzałym zbiorniku
- Podmiana wody w dojrzałym zbiorniku
- Podmiana wody po "chemicznej" kuracji (np. po chorobie ryb)

Ile podmienia się wody, co ile podmienia się wodę, kiedy podmienia się wodę? Z góry dzięki i liczę na Waszą fachową wiedzę, a nóż widelec komuś "świeżemu" się to przyda.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

To temat strasznie złożony i raczej nie da się tu znaleźć panaceum. Stąd nie dziwi mnie ta mnogość teori, każda z nich jest tyle dobra co zła. Do każdej sytuacji trzeba podejść indywidualnie, obrać jakąś koncepcję a później ją eksperymentalnie skorygować.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Nie ma sztywnych reguł podmian.

Podmiany robi się po to żeby związki chemiczne się nie kumulowały.
Gdyby tylko dolewało się wodę to wszystko co dajesz (wapno i inne z wodą, nawozy, pokarm itd..) zostawało by w akwarium (z drobnymi wyjątkami bo cześć azotu mogłaby wyjść z wycinanymi roślinami) i po jakimś czasie miałbyś tam po prostu ściek.

Teraz dochodzimy do sedna: podmiany robimy takie jakie są potrzebne, czyli tyle o ile chcemy rozcieńczyć szkodliwe związki.
- stosujący metodę EI robią po 50-60% bo inaczej po miesiącu by pewnie wszystko wytruli
- w świeżym akwarium z rybami tez się robi większe żeby usuwać amoniak i azotany
- w dojrzałym zazwyczaj się robi mniejsze bo takie wystarczają i większość brudów odsysa się nie z wody a z dna czy tez czyszcząc filtry, a jakie i jak często to sprawa indywidualna (ja np. w pseudomalawi robię 10% co 2-3 tygodnie - bo mam rośliny i hydroponikę i azotany mi się nie kumulują , a osoby z takimi biotopami zazwyczaj podmieniają minimum 20% co tydzień)
- itd...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

W "prawdziwych" akwariach LT postulowane jest ograniczenie (wręcz do zera) podmianek. Przy HT jest nieco inaczej, ale...

jako ciekawostka:
Podłoże... <> ... Pracuje jako materiał filtracyjny i ogranicza podmianę wody do jednej na rok. Bardzo łatwe w utrzymaniu.
z http://www.akwarystyczny24.pl/azoo-plan ... -2938.html
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

zulix pisze:W "prawdziwych" akwariach LT postulowane jest ograniczenie (wręcz do zera) podmianek. Przy HT jest nieco inaczej, ale...

jako ciekawostka:
Podłoże... <> ... Pracuje jako materiał filtracyjny i ogranicza podmianę wody do jednej na rok. Bardzo łatwe w utrzymaniu.
z http://www.akwarystyczny24.pl/azoo-plan ... -2938.html
Wszystko to prawda ale pewnie przy jednym założeniu - wodę w akwarium uzupełniamy destylowaną (bo nic nie pomoże jak będziemy dolewać cały czas naszą twardą kranówkę)
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

No proszę i wszystko na temat. Fakt, że każdy zbiornik rządzi się swoimi prawami i bez rzeczowej obserwacji i metodzie prób i błędów raczej się człowiek nie obejdzie. A tak na marginesie to u siebie podmieniam 25-30% tygodniowo i wsxystko jak do tej pory śmiga. Znam człowieka co podmienia 50-60% na tydz. twierdząc, że tak ma być - niby u niego zbiorniki są całkiem wporządku, glona zero, rybcie śmigają, a i roślinki też w niezłym stanie.
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

na youtubie jest filmik pod tytułem "taśmy prawdy" - autor porusza ważne tematy i powiem szczerze idzie mu to bardzo przekonywająco, polecam pooglądać
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

cyklista pisze:wodę w akwarium uzupełniamy destylowaną
Tu jest właśnie ciekawostka. Diana Walstad promująca akwaria LT jest dokładnie przeciwnego zdania. A propos kiedyś kolega zbadał swoja wodę z akwarium LT w którym nie było żadnych problemów i twardość gH wynosiła ponad 45 :P - to już nie spełnia norm wody potnej w Polsce a przyroda dawała sobie radę.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Tylko pytanie jak długo to akwarium prowadziła - bo kiedyś czytałem ale ograniczenia czasowego nie pamiętam (1-2 lata to dla mnie żadna miara - w takim czasie rzeczywiście nie ma problemu z twardością, a ziemia jednak się w czasie 2 lat zazwyczaj wyczerpuje jako źródło pożywienia). Jak napisałeś u kolegi doszło do 45 - i ten właśnie kierunek jest dla mnie ograniczeniem w niepodmienianiu wody jak się chce mieć to samo akwarium przez 5 lat.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Trudno mi dyskutować na ten temat bo sam tego nie testowałem ale rzadkie podmiany nie oznaczają braku podmian więc "kosmicznych wzrostów" raczej bym się nie spodziewał. Różna tez jest woda w kranie. W akwariach LT źródłem węgla jest nie tylko ziemia a mikroelementów typu żelazo Diana podawała, że powinny wystarczyć na 30 lat.

Wracając do pytania początkowego to osobiście uważam, że im większe i częstsze podmiany tym jest łatwiej. Brak kumulacji różnych rzeczy (i tych powstających i wprowadzanych). Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że podmianki są przez to działaniem "na zapas" i w konkretnym przypadku można je kilkukrotnie zredukować. Jak bardzo? To już trudne pytanie. Mój kolega zmienia raz lub dwa do roku gdy czyści filtr. Ja muszę podmieniać co tydzień.
Z tego powodu nie warto iść na noże z kimś kto sądzi inaczej - przyroda często daje sobie radę mimo, że nasza wiedza świadczy o tym, że coś nie powinno mieć miejsca.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Jestem pełen podziwu i szacunku dla Waszej wiedzy i "lekko" naukowego podejścia. To wszystko co przytoczyliście w tym poście, starałem się odnaleźć w necie i powiem Wam szczerze, że kiepsko mi poszło :( Normalnie wujek Google i ciocia Wiki nie bardzo chcieli mi pomóc, ale nie mam zamiaru się poddać i po weekendzie wyruszam na poszukiwanie "starych" ksiąg mądrości o akwarystyce do publicznej biblioteki - może jak raz coś wyszperam ;) Wiem, że czasy się zmieniają, ale jestem ciekaw, kto był pionierem w tym właśnie temacie...wątpię, że coś wyszperam, ale nie zaszkodzi trochę pogrzebać w przeszłości.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Kolega K2 ma moje roczniki "Akwarium" Może w nich coś wyczytasz.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

debrzyna pisze:Kolega K2 ma moje roczniki "Akwarium" Może w nich coś wyczytasz.

Święta prawda.

motylek, W tym tygodniu mam 1 zmianę, więc po południu zapraszam po Księgi.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Oczywiście rzecz jasna piszę się na lekturę - dam znać kiedy podjadę po książeczki.

[ Dodano: 2014-09-07, 15:57 ]
Najpierw muszę skończyć kryminał bo nadal nie wiem, kto jest mordercą ;) Podejrzewam listonosza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”