Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[53] Roślinne Michała

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

[53] Roślinne Michała

Post autor: akwa_mielec »

Zbiornik został zalany w dniu wczorajszym (29.06.2013). Garść informacji:

Akwarium: 50x30x35 float co daje 53 litry,
Filtracja: Aquael Fan 1 Plus z watą azoo,
Ogrzewanie: Tetratec HT 50 (50W),
Oświetlenie: 4 x 8W T5 (od tyłu: 6400K, 6400K, 8500K, 6400K) + 18 diod LED niebieskich jako nocne i doświetlające boki,
Podłoże: Diversa Nutri Plant 3 L, na to żwirek kwarcowy czarny (żałuję trochę, że nie wybrałem rzecznego),
Nawożenie: Easy Carbo 1 ml dziennie, Easy Kallium (potas) 5 ml na tydzień, za jakiś czas mikro i makro z allegro,
CO2: bimbrownia Nutrafin Co2 system z drabinką rozbudowany o licznik bąbelków i zaworek zwrotny - 24h/dobę, uruchomiony wczoraj, narazie idzie 1 bąbelek na jakieś 10-15 sekund,
Ozdoby: skałki woodstone, korzenie,
Flora: zestawy in-vitro na 3 plany, niestety część roślin doszła w stanie nie nadającym się do wsadzenia, część jest tak mała, że nie mam pojęcia co to za gatunki, z tych, które mogę zidentyfikować:

- Rotala Rotundiflora,
- Alternanthera Rubra,
- Ludwigia Repens,
- Glossostigma Elatinoides,
- Lilaeopsis Brasiliensis,
- Saggitaria Subulata,
- Hemianthus Cuba,
- Pogostemon Helferi,
- Eleocharis Parvula,
- Hemianthus Micranthemoides,
- Cryptocoryne Parva,
- Micranthemum Umbrosum,

oraz rośliny nie in-vitro:

- Microsorium Pteropus,
- Hydrocotyle Japan.

Fauna planowana:


- Rasbora klinowa (lub inna) - ławica 10-12 sztuk,
- Kirysek pigmej (ok. 6 szt.),
- Krewetki Red Cherry - xx szt.
- Pielęgniczka ramireza (parka) - jeszcze nie jestem pewien ze względu na priorytet dla krewetek,

Podstawowe parametry na dzień dzisiejszy:

NO3: 0
NO2: 0
GH: 14 - 15'd
KH: 3'd
PH: 7.3
Cl2: 0

Zdjęć narazie nie pokazuję, oprócz microsorium roślinki są tak małe, że nie wyglądają zbyt interesująco. Poza tym jeszcze szykuje się drobny rearanż.

Podsumowanie: Ogólnie ma to być gęsto zarośnięty roślinniak z trzema planami, trawniczkiem itp. Efekt po zastosowaniu roślin in-vitro jest na tym etapie beznadziejny. O ile się przyjmą (w niektórych przypadkach już pierwsze efekty widać) i rozrosną może być ciekawie. Narazie jest tylko dość puste akwarium. Na koniec, dlaczego tak małe akwarium? Nie mam po prostu miejsca na nic większego, cieszę się, że mi się udało wygospodarować choć tyle. Dlaczego nie butla co2? Stres rodziny w obawie, że wybuchnie w skali od 1 do 10 wynosi jakieś 50, mój stres mieści się w górnej granicy tej skali ;)
Larwa mać!
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

akwa_mielec pisze:NO3: 0
NO2: 0
GH: 14 - 15'd
KH: 3'd
PH: 7.3
Cl2: 0
Widze testy paskowe dla pewnosci sprawdziłbym na poczatek wiarygodnośc testu Kh bo w Mielcu nie ma wody o Kh 3 /przeważnie jest ok.8/ chyba że obniżyłeś, a to jest potrzebne do określenia stężenia CO2 w akwarium
http://img523.imageshack.us/img523/2096 ... agevg5.jpg
A co do wybuchu butli z CO2 to nie słyszalem o takim przypadku.

[ Dodano: 2013-06-30, 09:21 ]
I jeszcze jedno Trzeba zaopatrzyć sie w sole :P
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

debrzyna pisze:
akwa_mielec pisze:NO3: 0
NO2: 0
GH: 14 - 15'd
KH: 3'd
PH: 7.3
Cl2: 0
Widze testy paskowe dla pewnosci sprawdziłbym na poczatek wiarygodnośc testu Kh bo w Mielcu nie ma wody o Kh 3 /przeważnie jest ok.8/ chyba że obniżyłeś, a to jest potrzebne do określenia stężenia CO2 w akwarium
http://img523.imageshack.us/img523/2096 ... agevg5.jpg
A co do wybuchu butli z CO2 to nie słyszalem o takim przypadku.

[ Dodano: 2013-06-30, 09:21 ]
I jeszcze jedno Trzeba zaopatrzyć sie w sole :P
Dzięki za informację, zamówiłem właśnie testy kropelkowe z zooleka na KH-GH i dodatkowo na żelazo. Mam jeszcze stały test CO2 z zooleka ale czekam na dostawę wody kh4. Z pasków JBL-a wyszło owszem kh3, zobaczymy co wyjdzie z kropelkowych. Co do soli to też zamówiłem - gotową mieszankę: http://www.allegromat.pl/aukcja139500
Natomiast wracając do butli to nie chodziło mi o wybuch samej butli a o zadziałanie zaworu bezpieczeństwa, które też do przyjemnych nie należy. Nie mam ochoty obchodzić się z butlą jak z jajkiem, nie mam też jej gdzie ukryć. Nutrafin Co2 system wydaje się być dobrym rozwiązaniem jak dla mnie, wczoraj osobiście potwierdziłem sobie, że te wszystkie składniki z systemu to zwyczajny cukier, drożdże instant i amoniak. Wszystko do kupienia za grosze choćby w tesco. No nic narazie testujemy, testujemy i jeszcze raz testujemy :)
Larwa mać!
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Podstawowe to jeszcze PO4 /bez tego nic nie zrobisz/A ten nawóz co zamówiłies to porażka .Akwarysci stosują sole osobno .Wtedy możesz korygować nawożenie a mieszanka podlej kwiatki ale dekikatnie żeby ich nie pogrążyć
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

debrzyna pisze:Podstawowe to jeszcze PO4 /bez tego nic nie zrobisz/A ten nawóz co zamówiłies to porażka .Akwarysci stosują sole osobno .Wtedy możesz korygować nawożenie a mieszanka podlej kwiatki ale dekikatnie żeby ich nie pogrążyć
Co konkretnie masz na myśli pisząc "porażka"? Komentarze do tego nawozu raczej pozytywne... Mam jeszcze w szufladzie proszek K2SO4, ale nie znam się na tym , więc potas dodaję w formie Easy Kallium. PO4 - zamówi się.
Larwa mać!
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Nie stosuje sie kompleksowych mieszanek choćby dlatego ze nie można sterować poszczególnymi parametrami a te jak wiadomo musza byc w odpowiednich proporcjach Np. mierzysz i masz NO3 10 a PO4 3 to pomyśl jak tym nawozem doprowadzisz do np. NO3 15 a PO4 1,5

[ Dodano: 2013-06-30, 10:41 ]
akwa_mielec pisze:K2SO4, ale nie znam się na tym
Zaprosiłbym Cie na pogaduchy ale musiałbyś pokonac 20 km w jedna strone a i nawozu moglibyśmy umieszać.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

debrzyna pisze:Nie stosuje sie kompleksowych mieszanek choćby dlatego ze nie można sterować poszczególnymi parametrami a te jak wiadomo musza byc w odpowiednich proporcjach Np. mierzysz i masz NO3 10 a PO4 3 to pomyśl jak tym nawozem doprowadzisz do np. NO3 15 a PO4 1,5

[ Dodano: 2013-06-30, 10:41 ]
akwa_mielec pisze:K2SO4, ale nie znam się na tym
Zaprosiłbym Cie na pogaduchy ale musiałbyś pokonac 20 km w jedna strone a i nawozu moglibyśmy umieszać.
Teraz rozumiem, co do ewentualnego zaproszenia to dziękuję za propozycję, narazie chciałbym sam dojść do wszystkiego ale jeśli sobie nie poradzę to bardzo chętnie skorzystam :)
Larwa mać!
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

2.07.2013 dzień 4

Obrazek

Zdecydowana większość roślin in vitro doskonale się trzyma, co więcej część z nich zaczyna rosnąć :) Czekam jeszcze na korzeń na którym zostanie posadzone widoczne microsorium. Będzie ono oczywiście odpowiednio przycięte. Dyfuzor drabinka nareszcie zaczął wydajnie pracować. Bąble idąc ku górze robią się coraz mniejsze, rozpuszczanie co2 wydaje się optymalne. Sama bimbrownia pracuje od wczoraj bez problemów, stabilnie. Test stały CO2 jest zielony ale widzę, że powoli przechodzi w kolor żółty - za dużo CO2. Póki nie ma fauny zostawiam jak jest, roślinkom się przyda. Uprzedzając docinki, dyfuzor będzie schowany, narazie jest na widoku ale to tylko po to, żebym widział jak pracuje.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

debrzyna pisze:Podstawowe to jeszcze PO4 /bez tego nic nie zrobisz/A ten nawóz co zamówiłies to porażka .Akwarysci stosują sole osobno .Wtedy możesz korygować nawożenie a mieszanka podlej kwiatki ale dekikatnie żeby ich nie pogrążyć
Drogi Januszu,
wierzę że jako osoba dobrze znająca się na rzeczy, stosujesz osobne sole , ale weź pod uwagę że nie wszyscy mają Twoją wiedzę, i wolą stosować gotowe nawozy. Poza tym - na początek nawóz bez fosforanów i azotanów powinien wystarczyć , tym bardziej że w wodzie pływa sporo nawozu z podłoża - a rosliny będą z niego również korzystały w późniejszym czasie (Diversa Nutri Plant) , gdy się dobrze ukorzenią.
Michale , na razie z mikro trzeba ostrożnie, bo łatwo wywołać atak glonów zwłaszcza w takim młodym zbiorniku. Co prawda podajesz "węgiel w płynie" ale przy przedawkowaniu mikro łatwo glony mimo to wywołać. Dlatego zalecam dużą rozwagę w nawożeniu. Gdy wprowadzisz ryby azot i fosfor będziesz miał z "odpadów" przez nie wytwarzanych.
Masz bardzo dużo roślin jak na ten litraż - i już niedługo czeka cię wybór co usunąć a co zostawić. Mam wrażenie że cryptocoryne jest za duża do tego zbiornika.
Co do przyszłej obsady - również zmniejszył bym ilość gatunków - albo krewetki i jakieś malutkie rybki typu "galaxy" albo dużo pigmejków (np.15-20) i np. razbora maculata (15-20)...
Nie piszę o r.klinowej celowo, bo moim zdaniem jest ona za duża do tego zbiornika, a rybka ta jest ruchliwa i potrzebuje sporo przestrzeni do pływania.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Jeśli chodzi o mikro to jestem świadomy, że mogą być problemy jeśli przesadzę na początku ;) Spodobał mi się pomysł rasborki&kiryski w dużych stadach ale czy po 20 szt. tych rybek to czasem nie za dużo do takiego akwarium?

Z drugiej strony chciałbym jednak mieć jakąś ekipę sprzatającą w postaci krewetek, więc może coś w tym stylu: Rasbora Espei (minimalnie większa od plamistej a znacznie ładniejsza) - 20 szt., Kirysek Pigmej - 10 szt., krewetki Red Cherry - XX szt. ?

Rośliny to cały czas temat otwarty, zobaczę co będzie rosło a co nie, zawsze można coś dodać a coś innego wyrzucić, nie mam podłoża typu amazonia więc nie obawiam się grzebania :)
Larwa mać!
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

5.07.2013 dzień 7

Parametry:

PH 7,5
KH 10'd
GH 15'd
No2 0
No3 15

Bimbrownia nadal działa stabilnie, roślinki powoli rosną. Jedyny problem jaki dziś odkryłem to wyginanie się od temperatury belek oświetleniowych zamontowanych w pokrywie. Jedna zaczyna przypominać banana. Otwory wentylacyjne są, na wszelki wypadek z tyłu pokrywy nawierciłem kilka kolejnych. Jak to nie pomoże, trzeba będzie myśleć o montażu opraw przemysłowych - z metalu. Drugi raz już bym się nie zdecydował na oprawy meblowe do pokrywy.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Podjąłem już prawie ostateczną decyzję co do obsady. A więc:

- Rasbora Espei 13 szt.
- Niebiańskie Danio Perłowe - 7 szt.
- Kirysek Pigmej - 5 szt.

Docelowo ale to za jakiś czas doszły by krewetki RC w jakiejś ilości startowej.

W związku z tym proszę o pomoc doświadczonych akwarystów w ocenie czy ta ilość ryb w tym litrażu niesie za sobą jakiekolwiek zagrożenie nadmiernym wzrostem amoniaku, którego bakterie nitryfikacyjne nie będą w stanie przetworzyć?

Druga kwestia, ze względu na koszty, wszystkie ryby będą dostarczone w jednym terminie a więc jednocześnie wpuszczone do zbiornika. Nie mam możliwości wpuszczania ich stopniowo po kilka sztuk. Jak zatem poradzić sobie z nagłym wzrostem NH3/NH4, którego zapewne nie da się ustrzec w tym przypadku?

Dobranoc!

Obrazek
Larwa mać!
Awatar użytkownika
m_mroczny
Posty: 105
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:29
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 112L | JBL e900
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: m_mroczny »

akwa_mielec, gdzie w Mielcu nabyłeś łupek gnejsu ? lub gdzie nabyłeś i jak cenowo cię wyszedł ?
Moją nieobecność na forum sponsoruje LECH ;)
Moje akwarium
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Kamienie nazywały się "WOOD STONE", kupiłem w Kalinie na Wojsławkiej, po 2,80 zł za 1 kg. Parę dni później dowieźli nową dostawę i są tam teraz kamienie w stylu dragon stone też ładne. Nie żebym proponował naginanie prawa - to tylko tak dla informacji - wokół nowego biurowca "skarabeusz" w centrum, wysypali ostatnio mnóstwo takich wood stone o znacznie bardziej kontrastowych barwach niż te moje :D
Ostatnio zmieniony 07 lip 2013, 0:55 przez akwa_mielec, łącznie zmieniany 1 raz.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
m_mroczny
Posty: 105
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:29
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 112L | JBL e900
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: m_mroczny »

akwa_mielec pisze:18 diod LED niebieskich jako nocne i doświetlające boki
Samemu to zmajstrowałeś czy kupiłeś jakiegoś gotowca ?
Moją nieobecność na forum sponsoruje LECH ;)
Moje akwarium
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”