Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak rozpuszczać sole mineralne stosowane jako nawozy

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Jak rozpuszczać sole mineralne stosowane jako nawozy

Post autor: comatose »

jak już zeszliśmy na temat soli ze sklepu "akwanawozy" to powiedzcie mi jak je rozpuszczać? zgaduję, że w wodzie z RO/destylowanej w jakiejś temperaturze konkretnej?

Temat wydzielony z wątku: http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=1031 - zulix
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2009, 11:39 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Temperatura pokojowa. W wypadku jakiś tam duuużych stężeń może się przydać wyższa temperatura. Ale ja nigdy nie miałem problemu z ropzuszczalnością w temperaturze pokojowej.
Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

W pokojowej. Jeżeli rozpuścisz w wyższej temperaturze, to po schłodzeniu zacznie krystalizować i nic ci z tego. Oczywiście, to też zależy od stężenia i od konkretnej soli. Takie np. K2SO4 ma małą rozpuszczalność (max. 10% w temp. pokojowej), więc jak podgrzejesz wodę, to co prawda rozpuści wię więcej, ale po schłodzeniu wytrącą się kryształki.
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Woda RO lub Demineralizowana . Rozpuszczamy ją w temperaturze pokojowej .
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Może wydawam się że to głupie pytanie ale... Co dają te sole?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

-donio- pisze:Co dają te sole?
sole = nawozy
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

leszcz25 pisze:Woda RO lub Demineralizowana . Rozpuszczamy ją w temperaturze pokojowej .
Ja zawsze rozpuszczam sole w kranówie. Wpieranie przez niektórych, że używanie wody RO do tego celu ma jakieś znaczenie jest moim zdaniem błedne. Stężenia roztworów, które sie sporządza są tak duże, że obecność soli już zawartych w kranowicie jest tysiące razy mniejsza więc ewentualny błąd jest grubo poniżej 1%. Większy błąd popełnia się przy odmierzaniu składników do roztworu.

Oto przykład:
- zakładamy, ze w kranówie mamy wysoki poziom NO3 - 50mg/l
- stężenie NO3 w przygotowanym roztworze wynosi 50.000mg/l
więc zawartość NO3 z kranówy w roztworze wynosi (50/50.000)x100%=0.1%
Wątpie aby ktokolwiek odważał składniki do roztworu z precyzją do 1mg, więc błąd powodowany niedokładnością w odmierzaniu składników zawsze będzie dziesiątki razy większy, niż ten powodowany przez uzywanie kranowitu.

Ktoś mógłby powiedzieć, że przez nie używanie RO do sporządzania soli wprowadzimy również inne substancje jak np. żelazo stosując takie roztwory.
Więc przykład 2:
- zakładamy, ze w kranowicie mamy bardzo wysoki poziom zelaza Fe - 1mg/l
- zakładamy, ze sporządziliśmy roztwór K2SO4, który dawkujemy 100ml/100litrów na tydzień
więc ilość żelaza, którą wprowadzimy wynosić będzie 1x(100/100000)=0.001mg/l, czyli nic z punktu widzenia roślin.

To, że nawozy należy sporządzać na wodzie RO to propaganda sprzedawców i producentów filtrów RO. Tylko przy sporządzaniu bardzo, bardzo rozcieńczonych nawozów miało by to znaczenie, ale takich akwaryści nie robią.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zwykle stosuję osobiście wodę zdemineralizowaną bo mam takową za friko. Jeżeli mi braknie stosuję czasem kranówkę i skutek jest taki, że przy niektórych solach wytrąca się osad (odczynniki mam czyste do analizy), ale się tym nie przejmuję. Osady wynikają głównie z dużej twardości wody, głównie węglanowej. W obecności dużych stężeń magnezu takowy osad węglanów może się wytrącić. Nie jest to jakiś zasadniczy problem, bo wprowadzony, mętny roztwór w akwarium się klaruje. Stosowanie tu wody przegotowanej eliminuje to zjawisko praktycznie do zera.

Czasem jest problem przy dużej twardości wody z tym, że kationy wapnia i magnezu tworzą w pewnych warunkach (wysoka zasadowość) osady fosforanów. Jeżeli pojawi się w wodzie nieco jonów amonowych to sytuacja się nasila. Tym niemniej, jak poprzednio, nie jest to żaden problem bo osad wprowadzony do akwarium rozpuszcza się.

Należy też pamiętać, że do dezynfekcji wody używa się ozonu, chloru, (zwykle w postaci dwutlenku chloru) a są to substancje silnie utleniające i mogą powodować utlenianie żelaza (2) do (3) i późniejsze jego usuwanie. Podobnie jak poprzednio w akwarium roślinnym wytworzony ewentualnie osad wodoro(tlenku) żelaza ulega rozpuszczeniu.

W każdym z powyższych przypadków ewentualne straty nawozów są pomijalne, co na przykładowych stężeniach pokazał kolega. Zachęcam też wszystkich zawsze do stosowania "soli ogrodniczych" zamiast substancji czystych. Jest to dużo tańsze a skutek identyczny.

Dużo większy problem występuje gdy mieszamy ze sobą niewłaściwe sole aby dozować je w pojedynczym roztworze. Wtedy wytrącanie osadów może przebiegać w dużych ilościach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”