Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

300L Roślinno - Korzenne.

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

300L Roślinno - Korzenne.

Post autor: roton »

Witam. Przymierzam się do odpalenia czegoś odrobinę większego od obecnej 112l. Szkło 300l (150x40x50). Na pewno zostanę przy roślinnych bo styl najbardziej trafia w moje upodobania. Planuję kompozycję ciekawych roślin z dwoma korzeniami. Na razie jestem w trakcie wykańczania szafki własnej produkcji - będzie blat gr. 5cm, obudowa z płyty meblowej. W środku planuję wykonać i na stale zamontować praktyczną i wygodną instalację elektryczną bez tysiąca poplątanych kabli i przedłużaczy. Dodatkowo oprócz kubełka zamontuję pod blatem 2 filtry narurowe (dodatkowa filtracja + reaktor CO2). Podłoże - na spód pójdzie wymieszany ASII + JBL Florapro a na wierzch Manado. Zmienię pewnie też pokrywę bo obecna jest mało praktyczna i nie ma żadnego oświetlenia. Będę się chwalił na bieżąco.

Obrazek
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

No to masz już u mnie dwa korzenie obrośnięte mchem- zajmowały mi 1/4 baniaka. Przyjedź jutro bo inaczej do kosza pójdą:(
Ja pozbywam się z mojego baniaka mchów i mikrozoriów oraz niektórych kryptokoryn bo idę w inne gatunki bardziej wymagające i będę zwiększał oświetlenie.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

No roton, brawo fajny zbiornik się zapowiada trzymam kciuki i powodzenia będę obserwował. :)
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

To manado to pomyśl jeszcze, ja miałem jedne z mniejszych kirysów pandę i tylko zwykłe glonojady albinotyczne weloniaste i trochę z tym był problem i kolor trochę mało naturalny. Ale chwale sobie.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

W tej chwili 112l też mam na Manado i mam Kiryski Spiżowe i nie narzekam. Co prawda jedyne zastrzeżenie jeśli chodzi o Manado to kolor. Jakby był ciemniejszy to super no ale...jestem zadowolony z tego podłoża, po za tym już kupiłem 50L więc gdzieś go muszę dać :D
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Zalałem baniak ale chwalić się nie ma czym. Było tak...zalany do połowy i stało sobie ok tygodnia z filtrem. Posadziłem po tygodniu rośliny zalałem prawie do pełna, odpaliłem butlę co2, światło 5x36W czyli 0,6W na razie. Po 3 dniach sporo roślin zaczęło masowo gnić co widać na zdjęciach. Pojawiły się pewnie brunatnice - brązowa plecha która łatwo schodzi. No i największy problem - biała powłoka na tafli. Z każdym dniem większy syf. Pomiary NO3 i PO4 nie wykazały nic. Podaję carbo, azot, potas i kwasiora do akumulatorów na zbicie kh. Podpowiedzcie jak się pozbyć tego syfu na tafli wody?? Żadne napowietrzanie i ruchy wody nie dają poprawy. Większość zgniłych roślin już zostały wywalone. W akwa prawie pusto i czekam co dalej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

roton pisze:Było tak...zalany do połowy i stało sobie ok tygodnia z filtrem. ... po tygodniu ... zalałem prawie do pełna
Czy to jakiś nowy przemyślany sposób na "stawianie" akwarium, czy tak wyszło po prostu?
Ja stawiając swoje akwarium zalałbym je od razu do pełna, chyba że obsada bardzo wymagających ryb wymagałaby ode mnie innego postępowania przy przygotowywaniu wody akwariowej.
roton pisze:oprócz kubełka zamontuję pod blatem 2 filtry narurowe

Czy w tej chwili (od startu) wszystkie 3 filtry pracują?
roton pisze:Podpowiedzcie jak się pozbyć tego syfu na tafli wody?? Żadne napowietrzanie i ruchy wody nie dają poprawy
Nie gniewaj się, ale robiąc fotkę swojego akwarium "zaświeciłeś' nam (i aparatowi) prosto w oczy, niczym nie przysłaniając świetlówki. Dlatego też nie mogę dopatrzeć się zamocowania deszczowni i wylewek z filtrów. Spróbuj, proszę, pokazać nam/mnie trochę dokładniejszą fotkę tych wylewek i tafli wody. Deszczownia z kubełka wraz z wylewkami z dwóch filtrów - gdy przy tak na razie małym "zagraceniu akwarium" łatwo jest o dobrą cyrkulację wody - w ciągu kilku godzin muszą i rozwalą wszelkie "rosoły i mleczną zupkę" powierzchni tafli wody.

Mam co prawda doświadczenie tylko z 200 litrami wody, ale u mnie uniesiona deszczownia parę milimetrów nad taflę oraz strumień z wylewki skierowany ukośnie ku górze utrzymują czystość na niezłym poziomie. Mam nadzieję, iż węże filtrów nie pochodzą z marketu budowlanego, bo te czasami mają wewnątrz "posypkę" o wyglądzie talku, która potem "bieli" wodę.

A może już jest OK w Twoim zbiorniku :D i to całe moje "wymądrzanie" się jest spóźnione i całkiem nie na miejscu :/

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

zdzislaw, Na tą chwilę mam podłączone 2 filtry kubełkowe przy czym na mniejszym mam 1 filtr narurowy jako reaktor co2. Trochę to wszystko jeszcze partyzantka bo mam w pracy młyn a i jeszcze na studia jeżdzę co 1,5 tyg. Teraz właśnie jestem w warszawie i jak wrócę w poniedziałek to pokażę dokładnie co i jak wygląda. Odnośnie deszczowni to ją zdjąłem i dałem zwykły wylew dlatego że deszczownia przy ruchu wody obniża przyswajalność co2...ale chyba tak jak piszesz trzeba będzie poruszyć taflę. Wywaliłem trochę zgnitych roślin a reszta pomału odbija. Tylko ten brązowo - szary glut siada na liście. Najgorzej wyglądają mchy. A dlaczego zalewany baniak na raty...? no dlatego bo nie zdązyłem i tak wyszło. Dzięki za zianteresowanie i rady. Napiszę w poniedziałek i dam nowe zdjęcia.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Pozwolę sobię pokazać co tam u mnie się dzieje...otóż nic szczególnego :roll: Zamontowałem deszczownię aby lepiej oczyścić tafę, dzisiaj podmieniłem 20% wody, przyciąłem trochę rośliny, zwłaszcza końcówki z resztakimi brunatnic. Po za tym czekam cierpliwie aż bania dojrzeje i bozbędzie się resztki glonów. Roślinki ładnie odbiły i rosną zdrowo ale jak widać potrzebuję coś jeszcze na tył i pierwszy plan bo pustki. Na tą chwilę NO3 - 20, PO4 - 0,8 - 1, kh - 6. Nawożę na razie tylko CO2 z butli 24h - 3b/s oraz 15 ml Carbo dziennie.

Obrazek

Na razie tak wygląda ze strony technicznej. Szafka jeszcze nie ukończona...brak czasu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Robert- nawet to spoko wygląda. Podoba mnie się :)Jakieś trawniki dorzuć na pierwszy plan i gędzie git ;)

[ Dodano: 2014-12-11, 09:22 ]
Mam micranthemum umbrosum i blyxe dużą ilość. Zapaszam po odbiór- dzisiaj.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Dzięki Krzysiek ale jeszcze kupę roboty przy tym. To co dodałeś niżej mnie ucieszyło. Miałem plan zrobić z umbrosum sporą kępkę gdzieś z przodu ale sporo mi padło więc jak najbardziej przyjadę po zdrowe szczepki a na blyxę jz długo czekam więc to mnie jeszcze bardziej ucieszyło. Przyjadę dziś jak zawsze - przed pracą wieczorem.
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

ok luz
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

roton, Nieźle Robert :D Zdjęcie dziś też dobre, zwłaszcza dla mnie, bo widzę "deszczownię" i wylewkę. Wg mego "widzimisię" takie ich ułożenie nie wywołuje pożądanego ruchu tafli i "mleczny rosołek" ma szanse bytu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

No i elegancko jak cos bede cial u siebie to dam znac a na pewno ludwigie mini red i umbrosum w nastepnym tyg.
Widze ladna kepe pogostemon w razie jak bys cial to chetnie przygarne z 5 lodyg. ;)
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

zdzislaw pisze:takie ich ułożenie nie wywołuje pożądanego ruchu tafli i "mleczny rosołek" ma szanse bytu.
zdzislaw, Deszczownia ma wylot skierowany ku górze i robi spory ruch wody a poza tym jest z drugiej strony akwa wewnętrzny filtr aquaela też skierowany pod taflę i woda niemal kryształ ;) Nie chcę mocnego ruchu tafli bo zmniejszy przyswajanie co2.
maxio69 pisze:pogostemon w razie jak bys cial to chetnie przygarne z 5 lodyg
Nie ma sprawy. Myślę że pod koniec przyszłego tygodnia będzie znów do cięcia. Jak chcesz to jest też sporo hydrocotyli japońskiej. Jak będę haratał dam znać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”