Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zwartka Wendta (kryptokoryna Wendta)

cryptocoryne wendtii

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Zwartka Wendta (kryptokoryna Wendta)

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-30 cm zależna od warunków (długość liści z ogonkiem do 40 cm w dobrych warunkach, w kiepskich do 15 cm). Zwykle jest rośliną II planu, ale w pewnych przypadkach może być rośliną i I i III planu.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: dowolne i pod względem mocy i pod względem barwy światła (im lepsze tym większe rośliny i tym szybciej rośnie)
pH: bez znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale przyspiesza rozwój,
CO2: nie wymagane ale przyspiesza rozwój, toleruje też organiczny węgiel (EasyCarbo itp.)
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże raczej o większej zasobności ("zamulony" żwir zwykły, substraty, ziemia ogrodowa)
Szybkość wzrostu: średnia (dobre warunki) lub mała (złe warunki)
Trudność uprawy: bezproblemowa
 
Pełny opis:
Na pewno najpopularniejsza zwartka (kryptokortyna). Zasłużona sława bardzo niewymagającej roślinki. Udaje się na każdym podłożu, w każdej wodzie i prawie w każdym oświetleniu. Tworzy formę nawodną (emersyjną, błotną) i podwodną (submersyjną). W nowo założonym akwarium z płukanym żwirku rośnie bardzo wolno aż do chwili, gdy żwirek ulegnie zamuleniu (jest to tzw. roślina "starego akwarium"). Idealnie nadaje się do akwarium na ziemi ogrodowej (np. typu LT).
Ma kilkanaście odmian różniących się barwą, wielkością i kształtem liści. Przy słabym świetle wydłużają się ogonki liści nawet do 50% całego liścia. Przy słabym świetle roślinki są zwykle malutkie i mają dłuższe ogonki. Przy dobrym świetle ogonek jest malutki - zwartka bardziej "zwarta", ale liście jako całość są dłuższe. W zależności od światła i nawożenia zmienia diametralnie swoje kształty i kolory, stąd "otrzymana od kogoś" za kilka miesięcy potrafi zupełnie nie przypominać poprzedniej sadzonki. Stąd trudno jest czasem ją rozpoznać od innych zwartek. Jedyną pewną metodą jest analizowanie budowy kwiatu co w warunkach podwodnych nie jest możliwe. Tworzy olbrzymi system korzeniowy i nie lubi przesadzania (podobnie jak świeżego akwarium). Przy gwałtownej zmianie parametrów wody (przenosiny pomiędzy zbiornikami, dodanie lekarstw, duża zmiana temperatury) potrafi (jak większość zwartek) chorować.
Idealna roślina do akwarium na ziemi ogrodowej. Głównie rozmnażana jest przez sadzonki, ale w warunkach nawodnych kwitnie i wydaje nasiona z których można uzyskać nowe rośliny.
 
Uwagi:

Jak wspomniano roślina czasem choruje na tzw. "chorobę zwartek". Choroba polega na tym, że w bardzo krótkim czasie większość liści "zeszkliwia" się, wypadają dziury w liściach i odpadają wraz z ogonkami. Czasem roślina traci nawet wszystkie liście. Nowo wyrośnięte liście przyzwyczajone są do aktualnej wody i rosną już bez problemu. Jeżeli roślina zgubi wszystkie liście należy zostawić w spokoju kłącze zakopane w żwirku - najczęściej wyrastają z niego nowe liście.

Galeria:
 
Nazw odmian nie znam (chociaż są dostępne w angielskiej literaturze, ale jak wspomniałem dość trudno jest ściśle określić roślinę w formie podwodnej bez kwiatów).
Odmiana 1. Zdjęcie z akwarium roślinnego HT (0,7 W/l, GH ok. 10, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy).
Obrazek

Odmiana 2. Zdjęcie z akwarium roślinnego HT (0,7 W/l, GH ok. 10, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy).
Obrazek


Roślinki in-vitro (chyba odmiana podstawowa tj. zielona):
Obrazek
Za zgodą Plantica (www.plantica.pl)
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”