Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jaskier ???

Ranunculus inundatus

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Jaskier ???

Post autor: zulix »

Synonim: Ranunculus papulentus

W skrócie
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5 - 15 cm. Zwykle jest rośliną I (wysokiego) lub II planu.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże.
pH: 6,0 - 7,5
Twardość wody: średnia
Nawożenie: roślina raczej żarłoczna więc nawożenie rekomendowane chociaż i bez nawożenia jest w stanie przetrwać.
CO2: nie wymagane bezwzględnie ale przyspiesza rozwój rośliny
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże raczej o większej zasobności (substraty, ziemia ogrodowa)
Szybkość wzrostu: od małej do dużej w zależności od warunków
Trudność uprawy: mała i średnia

Opis
Roślina płożąca jak popularna glosia ale większa, posiadająca solidnie postrzępione liście. Podobieństwo do glosi jest również w rozmnażaniu. Wystarczy pociąć łodygę tak, aby zawierała 1 rozrośnięty węzeł lub 2 młodsze i zasadzeniu rośliny dają radę. Utrzymywałem roślinę raczej w dobrych warunkach więc na temat LT się nie wypowiem. W akwarium w którym miałem zbyt miękką wodę, kwaśną wodę rośliny obumarły mimo światła 0,75 W/l i CO2. Na forum http://www.plantedtank.net utrzymywana była jednak przy KH = 0-1 i pH < 6.0.
Tradycyjnie przy słabszym oświetleniu rośnie wyżej. Sadzona pojedynczo tworzy dość ładne kępy. W ścisku "ucieka" na boki.

Galeria:
Akwarium HT (świeże), 0,6 W/l, podłoże Ada Amazonia, CO2, nawozy
Obrazek

a tak w grupie...
Obrazek

Dziękuję za sadzonki kol. Przemek-umbrosorium
Ostatnio zmieniony 18 cze 2012, 13:03 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Wyczytałem gdzieś tam w necie, że ta śliczna roślina akwariowa wywodzi się z wód Australii/Tasmanii, a ja szczęściarz otrzymałem ją od zulix - JAro! dzięki.
Potwierdzam, że ma spory apetyt na nawozy, zwłaszcza makro.
Widziałem (w necie), że rośnie w różnych warunkach oświetleniowych - także i w warunkach 0,3 W/l. U mnie ma około 0,5 W/l i rośnie nisko - tak jak chciałem. Posadziłem ją bliżej świetlówki Nature Juwela (około 4800K), ale roślina uparcie swe pędy rozłogowe kieruje w stronę Day Juwela (10000K)- więc pełznie sobie powoli do przedniej szyby i ukorzeniając się, co kilka cm (2-3) tworzy cierpliwie nowe parasolki.
Obrazek

Mimo delikatnych korzonków skutecznie opiera się pracom wiertniczym kirysków - mocno tkwi w żwirkowym podłożu.
Obrazek

Bardzo się cieszę, że mam ten jaskier w swoim zbiorniku :D
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

a u mnie stoi w miejscu

zauważyłem że niektóre roślinki na POWER LED (1W/L HT CO2 nawożenie) - nie rosną dobrze, ciekawe jakie pasmo lubi ta roślinka? która u mnie wyrasta max 3-4 cm może mam za mocne światełko kto wie...
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”